Askerlik kilo sınırı 2023 yılında da zorunlu görev ile ilgili yapılan araştırmaların arasında yer almaktadır. Askeri kilo kısıtlamaları, Türk ordusunda potansiyel asker olarak diskalifiye edilmesinin ana nedenlerinden biridir ve ayrıca tıbbi nedenleri de içermektedir.

Askerlik Kilo Tablosu

Erkekler için kilo ve boy en önemli askeri kabul kriterleridir. Özel bir yöntemle hesaplanan bu hesaplama yönteminde sapmalar reddedilecektir.

Asker olmak istiyorsanız, askeri boy ve kilo yönetmeliğine uymanız gerekmektedir. Askerlik için fiziksel gerekliliklerin bazı istisnaları vardır. Başvuru sahibinin kilo ve boy sınırlarının altında veya üzerinde olması askerlikten muaf sayılır.

Askeri ağırlık limiti hesaplaması aşağıdaki gibi yapılır:

  • Boyunuzu ölçüsü (cm),
  • Boyunuzun son iki hanesinden 3 çıkarınca kalan sonuç,
  • Kalan sayıya +30 eklenmesi.

Askerlik kilo tablosu bu şekilde hesaplanmaktadır. Limit haricinde kalan kişilerin askerlik yapabilmeleri söz konusu değildir.

Askerlikte Kilo Sınırı Çürük Raporu

Askerlikte Kilo Sınırı Çürük Raporu

Kondisyon ve vücut kompozisyonu standartlarının birincil amacının, askerlik hizmetinin fiziksel taleplerini en iyi şekilde karşılayan askerleri seçmek olduğu belirtilmelidir.

  • Türk Silahlı Kuvvetlerine katılmak isteyenlerin fiziki kondisyonunun iyi olması gerekmektedir. Gerekli ağırlık, vücut yağı ve sağlık gereksinimlerini karşılamanız gerekir.
  • Askere giden adayların dikkat etmesi gereken bir diğer husus da kilolarıdır. Kilo sınırını aşan kişiler işe alınmayacaktır. Bu, zayıf ve fazla kilolu insanları içerir.
  • Ağırlık limiti aşılırsa bu bir yıl ertelenir ve kontrol bir yıl sonra devam eder. Durum değişmez ve üçüncü yıl için ağırlık sınırı aşılırsa askerlik hizmetinden muaf tutulacaktır.
  • Askerlikte kilo sınırı çürük raporu almaya neden olabilir. Çürük raporu olarak anılan bu durum, askerlikten muaf olmaya neden olur.
  • Askere Kilolu Gidenler
  • Askere kilolu gidenler pek çok farklı sorun ile karşılaşabilir. Bu noktada askerlik esnasında kilonun dikkate alınmasının sebebi, askerlerin belirli bir kondisyona sahip olması gerekmesidir. Bunun yanı sıra yoğun kilo alımı, çeşitli hastalıklara da neden olabilir.
Askerlik Kilo Hesaplama

Askerlik Kilo Hesaplama

Askerlik kilo hesaplama Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenen yöntem ile yapılmaktadır. Bu sayede kilonun alt ve üst limiti belirlenmektedir.

  • Boyunuzun son 2 hanesinden 3 çıkartın ve kalan rakama 30 ekleyin: 177 cm; 77-3: 74+30: 104

Kaç Kilo Fazlası Askere Alınmaz?

Kilo hesabı boy ile birlikte hesaplanmaktadır. Dolayısıyla tek bir kilo söylemek doğru değildir.

Çürük Raporu Alınırsa Ne Olur?

Çürük raporu alan kişiler askerlik görevinden muaf olur.

Askerlik Muayenesi Nasıl Yapılır – Sorgulama

Bedelli Askerlik Parası Nasıl Yatırılır? – Güncel Askerlik Parası Ne Kadar?

6 Ay Kaç Gün Askerlik – İzin Kullanmazsan Kaç Gün