Askerlik borçlanması Askerlik Borçlanma Belgesi doldurularak SGK il müdürlüklerine verilerek yapılır. Askerlik borçlanması yapılırken borçlanma için başvuruyu e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması yapmanın iki ana yolu vardır. SGK il müdürlüklerinden birine doğrudan giderek ya da e-devlet üzerinden işlem gerçekleştirilebilmektedir. Askerlik borçlanması yapılırken ne kadar süre askerlik yapılacağına göre borçlanma tutarı değişir. Askerlik borçlanma tutarları, devlet ödemesi ve merak edilenler yazımızda. 

Askerlik Borçlanmasını Devlet Ödeyecek

Askerlik Borçlanmasını Devlet Ödeyecek

Askerlik borçlanmasının devlet tarafından ödenmesi hususu 2018 yılında gündeme gelmişti. Bugün askerlik borçlanması devlet tarafından ödenmiyor. 2022 yılı askerlik borçlanması ile işe giriş tarihini geriye çekmek mümkündür.

Askerlik borçlanması askerliğini er ya da erbaş olarak yapmış olan vatandaşlar için uygun olan bir borçlanmadır. Bu borçlanma ile işe giriş tarihini geriye çekip askerliği saydırma olarak bilinen işlem gerçekleştirilebilmektedir. Askerlik borçlanması yapmak işe giriş tarihini geriye çekerek emeklilik noktasında erken emekliliği de sağlayabilmektedir.

E Devletten Askerlik BORÇLANMASI Nasıl Yapılır?

E-devletten askerlik borçlanması yapmak için öncelikle e-devlet platformuna kendi T.C. kimlik bilgileriniz ile giriş yapmalısınız. Ardından askerlik borçlanması için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. E-devlet askerlik borçlanması yapma;

  • E-devlet platformuna mobil uygulama ya da online olarak giriş yapın.
  • Arama bölümüne askerlik borçlanması başvurusu yazın.
  • Çıkan sonuçlar arasında askerlik borçlanması başvurusu seçeneğine tıklayın.
  • Ardından başvuru içerisinde doldurulması gereken yerleri tek tek doldurun.
  • Sayfanın alt kısmında yer alan başvuru yap butonuna tıklayın.
  • Başvurunuz tamamlanmış olacaktır. 
E Devletten Askerlik BORÇLANMASI Nasıl Yapılır
E Devletten Askerlik BORÇLANMASI Nasıl Yapılır

Askerlik Borçlanması Ne Kadar Geriye Çeker?

Askerlik borçlanması ile geriye çekilen gün sayısı borçlanılan gün sayısına denktir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse 540 günlük askerlik borçlanması yapan ve bir kimsenin ilk işe giriş tarihi de 540 gün kadar geriye gider.

Askerlik borçlanması ile ilk işe giriş tarihi değiştiğinden ilk işe giriş tarihinizi mevcut işe giriş tarihinizden borçlanma gün sayısını çıkararak bulabilirsiniz.

2022 18 Ay Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

2022 yılında 18 aylık askerlik borçlanması günlük 69,02 TL’dir. 18 aylık askerlik toplam 540 gündür. 540 günlük askerlik borçlanması tutarı ise 2022 yılında 37.270 TL’dir.

Askerlik borçlanmasını hesaplamak için günlük tutarı toplam askerlik yapacağınız gün ile çarparak tespit edebilirsiniz. Askerlik borçlanması 400 gün askerlik yapacak kişiler için 27 bin 608 TL olarak bilinmektedir.

Askerlik borçlanması e-devletten yapılabilir mi?

Evet. Askerlik borçlanması e-devlet üzerinden ya da bulunduğunuz bölgenin SGK il müdürlüğü üzerinden yapılabilmektedir.

Askerlik borçlanması için ne yapmak gerekir?

Askerlik borçlanması için e-devlet üzerinden borçlanma başvurusu yapmak gerekir. Ardından borçlanma süreci başladığında ödemeleri düzenli olarak yapmak gerekir.

Askerlik borçlanması askerden önce mi sonra mı?

Askerlik borçlanması askerden sonra, askerde geçen süre kadar işe giriş tarihinin geriye çekilmesi için yapılır. 

EYT 1999 Bilmecesi! Staj Sigortası Başlangıç Sayılacak Mı?

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır

3 Yıl Dolmadan Emekli Maaşı Taşıma Cezası – Kredi Varken Banka Değiştirme