SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır ve SGK borcu yoktur sorgulama işlemini sizlerle paylaşıyoruz. SGK işveren borcu yoktur ve e-devlet SGK borcu yoktur sorgusunu birlikte inceleyelim.

SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır, SGK borcu yoktur yazısı hayatımızda bazı zamanlarda ihtiyacımız vardır. Bazı işlemleri yapmamız için bazı belgelere ihtiyaç duyarız. Bu belgelerden biri de SGK borcu yoktur yazısıdır. İşverenler için bazı durumlar da gereklidir, kredi çekmek istediğiniz zaman bankalar tarafından istenebilir, devlet teşviklerinden yaralanmak istediğiniz de sizlerden SGK borcu yoktur yazısı istenir.

SGK borcu yoktur yazısını almak önceki zamanlarda zordu. Sosyal Sigortalar Kurumuna gidilmesi gerekiyordu. Ama artık bu işlemi yapmak oldukça basit oldu. Ancak internetin kullanımı çoğalmasıyla beraber internet üzerinden kolayca borcu yoktur yazısını çıkartabilirsiniz.

 • SGK borcu yoktur yazısını e-devlet üzerinden çıkartabilirsiniz. İlk olarak bilmeniz gerekenlerden biri ise internet üzerinden bu belgeyi almak istiyorsanız SGK’ya başvuru yapmanız gerekir. E-devlet üzerinden SGK borcu yoktur yazısını nasıl çıkartacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

SGK e-borcu yoktur

SGK e-borcu yoktur, yazısını e-devlet üzerinden alabilirsiniz. E-devlet üzerinden borcu yoktur yazısını almak için ilk olarak e-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-devlet şifrenizi bilmiyorsanız ilk defa alan kişiler PTT kurumuna giderek e-devlet şifresini alabilirler.

 • Aktivasyon işlemini tamamlayan kişiler e-devlet üzerinden borçlarını kolayca görebilmektedirler. Aktivasyon işlemi için SGK kurumuna giderek başvuru yapmanız gerekir, başvurudan sonra aktivasyon gerçekleşir.
 • E-devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapınız. E-devlet sisteminde yer alan arama butonuna SGK borcu yoktur yazısı yazınız.
 • Yapılan aramada önünüze gelen E-borcu yoktur seçeneğine tıklayınız. Önünüze gelen ekranda uygulamaya git seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfa da ilk olarak iş yeri seçimi yapmanız gerekir. İş yeri seçenekleri boş geliyorsa Sosyal Güvenlik Merkezine başvurmanız gerekir. İnternet üzerinden bu belgeyi almak istiyorsanız SGK’ya başvuru yapmanız gerekir.

E-SGK borç Sorgulama

E-SGK borç sorgulama, En çok kullanılan işlemlerden birisidir. Kurum başvurularında, ihaleler için, kredi çekmek gibi bazı durumlarda bu yazıya ihtiyaç duyarız. E-devlet üzerinden borcu yoktur işlemini doğrulamak için e-devlet sistemine giriniz.

 • İlk olarak aktivasyon işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Aktivasyon işlemi geçekleşmeden e-devlet üzerinden herhangi bir işlem yapamazsınız. Aktivasyon işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.
 • Aktivasyon işlemi gerçekleştirdikten sonra Sosyal güvenlik Kurumunun web sitesine giriş yapınız. Üst kısımda yer alan ‘işveren’ seçeneğine tıklayınız. Açılan kısımda yapılacak işlemleri görebilirsiniz. Bu seçeneklerde yer alan 4a seçeneğini göreceksiniz bu seçeneğe tıklayınız. Bu seçenekten sonra uygulamaya giriş seçeneğine tıklayınız daha sonra gerekli bilgilerinizi doğru bir şekilde girerek SGK borcunuzu doğrulayabilirsiniz.

Daha fazla ilgili içerik;


SGK Borcu Yoktur Aktivasyon

SGK Borcu Yoktur Aktivasyon

SGK borcu yoktur aktivasyon, SGK borcu yoktur yazısını e-devlet üzerinden alabilirsiniz. E-devlet üzerinden yazıyı almak için aktivasyon yapılması gerekmektedir. Bu aktivasyon işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 • Aktivasyon işlemini gerçekleştirmek için şu adımları takip ediniz. İlk olarak işverenlerin ‘Gerçek kişi işverenler, Tüzel kişi işverenler ve adi ortaklıklar’ seçeneğine tıklayarak başvuru yapması gerekir. Başvuru geçekleşirken ‘e-borcu yoktur başvuru formunu’ ya da ‘e- borcu yoktur taahhüt belgesi’ dilekçelerini doldurması gerekir. Dilekçe SGK teslim edilerek aktivasyon işlemini tamamlarsınız.

SGK E-Borcu Yoktur Formu

SGK e-borcu yoktur formu, SGK e-borcuna ulaşmak için ilk olarak aktivasyon işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Aktivasyon işlemi için ilk olarak başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bu formu doldurmanız gerekmektedir. Bu form da adi ortaklar için ayrı form bulunurken, tüzel kişiler için ayrı form bulunur. Formda bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir.

 • Adi ortaklıklar için form dolduruyorsanız, formda bulunan bilgilerden bazıları şunlardır; İş yerine ait bilgiler yer almaktadır. Tescil bilgileri, iş yeri adres bilgileri, iş yeri telefon bilgilerini yazmanız gerekir. Aynı tüzel kişilik unvanı ile SGK’da tescilli işyerlerinizle alakalı bilgileri yazmanız gerekir. Adi ortaklıkları oluşturan işverenlere ait bilgilerin yazılması gerekir.
 • Gerçek kişi işverenler için form dolduruyorsanız şu bilgileri doldurmanız gerekir; İş yerine ait bilgiler yer almaktadır. Tescil bilgileri, iş yeri adres bilgileri, iş yeri telefon bilgilerini yazmanız gerekir. İşverene ait bilgiler girilir. İşverene ait SGK’da kayıtlı diğer işyerlerinin bilgileri girilmelidir. Ortağı olduğunuz iş yerleri varsa bu bilgiler girilmelidir.
 • Tüzel kişi işverenler için form dolduruyorsanız şu bilgileri doldurmanız gerekir. İşyerine ait bilgileri girmeniz gerekir. Aynı tüzel kişilik unvanı ile SGK’da tescilli diğer işyerleriniz varsa onlarla ilgili bilgileri girmeniz gerekir. Tüzel kişilik olarak ortak olduğunuz diğer işyerleriniz hakkında bilgileri girmeniz gerekir.

E-borcu Yoktur Taahhüt Belgesi

E-borcu yoktur taahhüt belgesi, Aktivasyon işlemi yaparak e-devlet üzerinden e-borcu yoktur yazısını kolayca görebilirsiniz. Aktivasyon işlemi için gerekli olan bir diğer belge ise taahhüt belgesidir. Taahhüt belgesinin ardından ek olarak başvuru formlarınız bulunmalıdır. Her bir işveren için ayrı belge bulunmaktadır. Tüzel kişiler için ayrı, gerçek kişiler için ayrı ve adi ortaklar için ayrı belge bulunmaktadır.

2 Comments

 1. İş başvurusunda buluncam borcu yoktur belgesi istendi. Bu belgeyi vermem de herhangi bir sakınca olur mu

 2. SGK borcu yoktur yazısı, iki şekilde alınabilir:

  Sosyal Güvenlik Kurumu’na şahsen başvuru yaparak
  e-Devlet üzerinden

Leave A Reply