Askerlik Yaptığım Tarihi Nasıl Öğrenebilirim – E-Devlet Askerlik Sorgulama

Askerlik yaptığım tarihi nasıl öğrenebilirim zorunlu askerlik görevini gerçekleştirecek kişilerin merak ettikleri konuların başında gelmektedir. E-devlet üzerinden askerlik şubenizi sorgulayarak askerlik bilgilerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda askerlikten muaf olan ve çeşitli nedenlerle askerliği tecil edilen vatandaşlar da e-devlet platformundan yararlanabilir.

E-devlet ile Askerlik Bilgilerimi Nasıl Görebilirim?

E-devlet ile askerlik bilgilerimi nasıl görebilirim

Vatandaşlık sorumluluklarını yerine getirmesi gereken kişiler, bu konu hakkında birçok farklı araştırma yapmaktadır. Yapılan araştırmaların başında ise e-devlet ile askerlik bilgilerimi nasıl görebilirim gelmektedir. Daha önce sadece e-devlet üzerinden askerliğini tamamlayanların yararlanabildiği “Askerlik Anketi”, artık askerden muaf olan ve çeşitli nedenlerle askerliği tecil edilen vatandaşlar tarafından da kullanılabilmektedir.

  • Hizmetlerden yararlanmak isteyen kişiler, söyledikleri kişi olduklarından emin olmak için bir şifre almaları gerekir. Kimlik doğrulama için çeşitli araçlar kullanılabilir.
  • Şifre ile kişisel başvuru, T.C. PTT merkeze fotoğraflı bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, oturma izni, hakim ve savcı kimlik kartı, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izni) gönderilir veya yetkili kişiler şubelerden temin edilebilir.
  • Ayrıca mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanıyorsanız bunlardan biri ile e-devlete giriş yaparak şifre oluşturabilirsiniz.
  • Daha önce www.turkiye.gov.tr ​​adresinden kayıt yaptırıp cep telefonu numaranızı teyit ettiyseniz PTT’ye gitmeden yeni şifre oluşturabilirsiniz.
  • Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısı iseniz bunlardan biri ile sisteme giriş yapabilir ve dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.
  • Bir internet bankası müşterisiyseniz, bankanın web ofis sayfasına giriş yaptıktan sonra e-devlet hizmetine şifresiz giriş yapabilirsiniz.
  • Doğrudan sorgulama sayfasına ulaşmak için buraya tıklayınız.
E-devlet ile askerlik bilgilerimi nasıl görebilirim

E-devlet’te Askerlik Hizmetinin İncelenmesi

E-Devlet’te askerlik hizmetinin incelenmesi dört farklı sayfada yapılır. Er, yedek subay, ücretli subay ve yedek subay görevleri farklı sekmelerde yapılır.

E-devlet sayfasında yer alan “Özel Tasnif Sonuçları Anketi ve Komisyona Başvuru” sekmesi askerlerin askerlik yaptıkları yerleri öğrenmek için kullanılmaktadır. Sekmeye erişmek için sizden “Özel sınıflandırmanın sonucunu öğrenin” bağlantısını işaretlemeniz istenir.

Bağlantı aracılığıyla giriş sayfasında, aşağıda açıklanan kimlik doğrulama sürecini başlatmak için anketi tamamlamak üzere “Kimliğimi şimdi doğrula” seçeneğine tıklamalısınız.

Açılan kimlik doğrulama sayfasında size uygun olan giriş yöntemini seçerek e-ticaret kimlik doğrulama işlemini tamamlayınız. Aşağıda, elektronik yönetim oturum açma seçeneğinin nasıl çalıştığının bir görüntüsü bulunmaktadır.


SONUÇ: Askerlik yapacakları yer hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar gerekli yöntemleri izleyerek bir e-devlet şifresi aldıktan sonra, platform üzerinden askerlik bilgilerine ulaşabilir.


Askerlik Terhis Ne Demek?

Askerlik terhisi, askerlik görevinin bitmesi sebebi ile ordudan ayrılma anlamına gelir. Askerlik durum ya da terhis belgesini size en yakın askerlik şubesinden alabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu Mu? Bedellik Askerlik Ücretinde En Yakın Senaryolar

Zorunlu Askerlik Kalkacak mı – 3 Aya Düşecek mi? Asker Uzayacak mı?

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır – Başvuru Ekranı

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥