Zorunlu askerlik kalkacak mı 2022 yılının sonlarına gelirken, pek çok kişi için gündem haline gelmiş bir konudur. TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Faruk Özlü’nün de bu konu hakkında yaptığı açıklamaları, zorunlu askerliğin kaldırılacağı ve profesyonel askerliğe geçileceğine dair izlenim uyandırmaktadır.

2023 Zorunlu Askerlik Kalkacak mı?

2023 zorunlu askerlik kalkacak mı konusunda yapılan pek çok araştırma, yorum ve konuşma olsa da, henüz bu konunun üzerinde çalışıldığı dolayısıyla net bir bilgiye ulaşılmadığı bilinmektedir.

Askerlik belirli bir yaş ve statüye gelmiş her Türk erkeğinin yapması gereken zorunlu ve vatani görevdir. Er ve erbaş olarak 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olarak gerçekleşen askerlik hizmeti, tamamlanmasının ardından vatandaşların askerlik görevlerini tamamladıkları sayılmaktadır.

Bu noktada pek çok vatandaş askerliğin profesyonel hale getirilmesini savunmaktadır. TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Faruk Özlü tarafından yapılan açıklama ise, 2023 yılına dek, askerliğin profesyonel hale getirilmesinin önemini ve bu konuda çalışmalar yapıldığını dile getirmektedir.

Özlü’nün yaptığı açıklama “Askerlik profesyonellerin işidir, amatörlerin işi değildir. Profesyonel askerliğe geçildiği zaman, zorunlu askerlik gönüllü olacak”  şeklinde olmuştur. Bu açıklamadan da anlaşıldığı üzere, yakın zamanda zorunlu askerliğin kaldırılacağı bilinmektedir.

2023 Askerlik Uzayacak mı?

Askerlik Uzayacak mı

2023 askerlik uzayacak mı sorusu da gündemde olan ve merak edilen konulardan biridir. Ancak 2023 yılında zorunlu olarak yapılan askerliğin uzayacağına dair değil, ortadan kaldırılacağına dair bilgiler yer almaktadır.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Faruk Özlü’nün yaptığı açıklama doğrultusunda pek çok kişinin bu düşünceye kapılması oldukça normal bir hal almıştır.

Askerlik 3 Aya Düşecek mi 2023

Askerlik 3 Aya Düşecek mi

Askerlik 3 aya düşecek mi 2023 yılında araştırılan konuların arasında yer almaktadır. Henüz bu konu ile ilgili net bir bilgi olmasa da, zorunlu askerliğin kaldırılacağı ya da süresinin azaltılacağı bilinmektedir.

Profesyonel Askerlik Ne Zaman Başlıyor?

Profesyonel askerlik ne zaman başlıyor sorusuna Milli Savunma Komisyonu Başkanı Faruk Özlü’nün “Türkiye, 2024’e kadar profesyonel askerliğe geçiş sürecini tamamlamalı” cümlesi yanıt olarak verilmektedir. Bu konu ile ilgili yapılan çalışmaların devam ettiği bilinmektedir.

Profesyonel Ordu Nedir?

Profesyonel ordu, askerliği profesyonel olarak yapan kişilerden oluşan ordudur.

Hangi Ülkelerde Zorunlu Askerlik Yoktur?

Almanya, Kanada, Avustralya, İspanya, İtalya, İsveç, İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde zorunlu askerlik olmadığı bilinmektedir.

Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatar?

Bedelli Askerlik Parası Nasıl Yatırılır? – Güncel Askerlik Parası Ne Kadar?

Askerlik Hizmet Tercihi Nedir – Yapılmazsa Ne Olur?