Atarax Nedir Ne İçin Kullanılır? – Kullananlar

Atarax, içerisinde etken madde olarak hidroksizin barındıran bir ilaçtır. Kaygı ve gerginliği rahatlatmasıyla bilinen Atarax aynı zamanda kaşıntı gibi sorunların üstesinden gelmeyi de sağlar. Bunun yanı sıra merkezi sinir sistem içerisindeki yoğun aktiviteyi azaltarak uyku problemlerini de çözer.

Stres İçin Atarax

Stres için Atarax kullanımı doktorlar tarafından yaygın bir şekilde tavsiye edilmektedir. Stres ve anksiyete gibi sorunlar birbirini tetikleyebileceği için Atarax kullanmak faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra düzenli olarak egzersiz yapmak ve sağlıklı bir yaşam döngüsüne sahip olmak da stresi ortadan kaldıran bazı faktörlerdir.

Atarax 25 Nedir Ne İçin Kullanılır?

Atarax 25 nedir ne için kullanılır diye merak eden hastaların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Atarax; kaygı, gerginlik, stres, kaşıntı ve uyku problemleri gibi yaygın olarak rastlanan sorunların çözümü için etkin bir tedavi yöntemidir. Nitekim çoğu zaman antidepresanın yerini de alır.

İlaçFiyat
ATARAX 200 ML ŞURUP37 TL
ATARAX 30 FILM TABLET41 TL

Daha fazla sakinleştirici bilgi;


Atarax Neden Yasaklandı?

Atarax neden yasaklandı sorusu geçmişte ya da halihazırda Atarax kullanmaya devam eden hastalar tarafından sıkça merak ediliyor. 2020 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen sağlık politikalarına aykırı olmasından dolayı Atarax’ın üretimi durduruldu ve toplatıldı gibi haberler son dönemde sıkça popüler hale gelmiştir. Nitekim bu durum bir dezenformasyon olmakla birlikte gerçeği yansıtmamaktadır. Atarax günümüzde halen satılan ve kullanılabilen bir ilaç olma özelliği taşır.

Atarax Antidepresan mı?

Atarax antidepresan mı diye merak edenler için yanıt hayır olacaktır. Atarax bir antidepresanın yerini doğrudan alamaz. Fakat özellikle çocuklarda antidepresan kullanımına ihtiyaç duyulduğu zamanlarda tercih edilmektedir. Antihistaminik grubu içerisinde yer alan Atarax’ın asıl kullanımı alerjik reaksiyonlar ve onların semptomlarıdır.

Atarax Kaygı Bozukluğunu Giderir mi?

Atarax kaygı bozukluğunu giderir mi sorusunun yanıtı evet olacaktır. Atarax alerjik semptomların ortadan kaldırılmasında etkin bir rol üstlenirken aynı zamanda huzursuzluk, sıkıntı ve kaygı gibi problemlerin üstesinden gelmeye de yarar.

Atarax Anksiyeteyi Tedavi Eder mi?

Atarax anksiyeteyi tedavi eder mi sorusu yetişkinler tarafından en sık merak edilen konu başlıklarından birisidir. Atarax, anksiyeteyle etkin bir şekilde mücadele edilebilmesini sağlayan ve kaygı bozukluklarını tümden ortadan kaldıran bir ilaçtır.

Atarax’ı Kimler Kullanamaz?

Atarax’ı kimler kullanamaz sorusunun yanıtı aşağıdaki gibidir:

  • Kalp problemleri yaşayan kişiler Atarax kullanamaz.
  • 65 yaşının üzerindeki hastalar Atarax kullanamaz.
  • Metabolik bozukluğa sahip olan hastalar Atarax kullanamaz.
  • Hamileler ve halihazırda emzirmekte olan kişiler Atarax kullanamaz.

Bu konuda doktora muayene olarak net bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.

Atarax Kırmızı Reçete mi?

Atarax kırmızı reçete mi sorusunun yanıtı hayır olacaktır. Kırmızı reçeteli ilaçlar genellikle ileri seviye ruhsal kökenli sorunlar yaşayan kişilerce kullanılır. Bu noktada derecelendirme sistemine göre Atarax yeşil reçeteyle alınan bir ilaçtır.

Atarax Aç mı Tok mu?

Atarax aç mı tok mu diye bir kısıtlama bulunmuyor. Atarax aç ya da tor karna alınabilecek bir ilaçtır. Bunun yanı sıra ilacı kullanmadan önce kişiye özel tavsiye alabilmek adına reçeteyi yazan hekime de danışılması tavsiye edilir.

Atarax Yan Etkileri

Atarax yan etkileri fazla doz kullanımı gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Bilinen yan etkileri aşağıdaki gibidir:

  • Konfüzyon
  • Konvülsiyon
  • Kan basıncının düşmesi
  • Düşük nabız
  • Göz tansiyonu
  • Titreme

Belirttiğimiz bu yan etkilerden bir ya da birkaçıyla karşılaşmanız halinde hemen doktora bilgi verip ilaç alımını durdurmanızı tavsiye ediyoruz.

Ecz. Yeşim Karabulut

2001 İstanbul Eczacılık Fakültesi Mezunu. Uzmanlık alanı tedavi ilaçları ve ağrı, bulantı, öksürük ilacı kullanımı hakkında bilgi verir. Meslek ve İstanbul aşığıdır. yesim.karabulut@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥