Baldır ağrısı çoğunlukla bacak krampı ya da çeşitli hareketler sonucunda zorlamalarla birlikte meydana gelir. Nitekim baldır bölgesinde oluşan şiddetli ve sürekli ağrılar, alt bacak bölgelerindeki kasların yeterli miktarda kan alamadığını işaret ediyor da olabilir. Bu sebeple ciddiye alınması gereken bir sorun olarak görülmelidir. Nitekim baldır ağrısı şikâyeti sebebiyle farklı hastalıklara sahip olduğunu öğrenen kişilerin sayısı da azımsanmayacak kadar yüksektir.

Bacak Üst Baldır Ağrısı

Bacak üst baldır ağrısı çoğunlukla atar damar tıkanıklıkları, akut ya da baker kisti sebebiyle meydana gelen bir sorundur. Bacağın arka bölgesinde, kaval kemiğinin üstünde donuk ya da keskin bir ağrı görülebiliyor. Bu durum yürüme, koşma ya da çeşitli egzersiz hareketlerinin yapılamamasına dahi neden olabiliyor. Bu sebeple en kısa sürede bir uzman hekim kontrolüne gitmek oldukça önemlidir.


Diğer ağrı içeriklerimiz;


Baldır Ağrısı Neyin Belirtisi?

Baldır Ağrısı Neyin Belirtisi

Baldır ağrısı neyin belirtisi diye merak edenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. İşte baldır ağrısı yaşayanlara en sık görülen hastalıklar:

  • Romatizma
  • Damar hastalıkları
  • Kas gerilemesi
  • Soğuk algınlığı
  • MS
  • Kan dolaşım rahatsızlıkları

Yukarıda yer verdiğimiz ve benzeri tüm durumlar baldır ağrısının sebep olabileceği başlıca nedenler arasındadır.

Baldır Kas Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baldır kas ağrısına ne iyi gelir diye merak edenler için yanıt oldukça basittir. Baldır ağrısına en iyi gelen şeyin genellikle elma sirkesi olduğu biliniyor. Nitekim her evde bulunması muhtemel olan ürünlerden biri olan elma sirkesiyle baldır ağrılarını dindirmek mümkündür.

Bunun için sirkeyi bir bez yardımıyla baldıra uygulamak ve böylece ağrıyı hafifletmek oldukça kolaydır. Bu işlemi belirli aralıklarla baldır bölgesine uygulayarak bölgede yaşanan rahatsız edici şiddetteki ağrıyı sonlandırabilirsiniz. Her bir uygulamada kullanılmamış ve temiz bir bez kullanmaya da dikkat edilmelidir.

Üst Baldır Ağrısı Neden Olur?

Üst baldır ağrısı neden olur konusunun yanıtı genellikle yoğun bir tempoda ve çoğunlukla ayakta duran kişilerde rastlanıyor. Bunun yanı sıra bilinçsiz yapılan spor hareketleri ve egzersizler de üst baldır ağrısının sebeplerinden olabilir. Üst baldır ağrısının en sık görüldüğü durum ise çoğunlukla aşırı yürümeye ve yaşlılığa bağlıdır. Buna ek olarak üst baldırın bulunduğu bölgeye gelecek bir darbe, üst baldır ağrısı yaşayan vakaların yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor.

Alt Baldır Ağrısı Neden Olur?

Alt baldır ağrısı neden olur diye merak edenler için yanıt üst baldır ile hemen hemen aynıdır. Alt baldır ağrısı da çoğunlukla bölgeye gelen bir darbe sonucunda meydana gelir. Bunun için travmatoloji uzmanına görünmek ve kişiye özel hazırlanmış tedavi planını uygulamakta çoğunlukla fayda vardır. Buna ek olarak gözle görülmeyen fakat içeriden yaşanan olası kas gerilmesi ya da yırtılmalar da alt baldırda ağrıya sebep olmaktadır.

Baldır Ağrısına Kim Bakar?

Baldır ağrısına kim bakar sorusu halihazırda hastaneye gitmemiş, gitmeyi düşünen ve hangi bölümden randevu alması gerektiğini bilmeyen kişiler tarafından merak ediliyor. Baldır ağrısı yaşayan kişilerin travmatoloji ve ortopedi bölümlerine muayene olması gerekecektir.

Baldır ağrısı hakkında merak edebileceğiniz tüm sorulara yanıt verdik. Konuya dair farklı sorularınızı ve görüşlerinizi yorum alanına yazabilirsiniz. Aktaracağınız tüm yorumları dikkate alarak en kısa süre içerisinde geri bildirimde bulunuyoruz.

Baldır Ağrısı Neden Olur