Banka kartına taksit yapan siteler için banka kartının kredi kartı özelliğini barındırması gerekir. Daha açık bir ifade ile anlatmak gerekirse bankaların kredi kartı isteğinde bulunmalarının ana nedeni ödemenin tamamının karttan çekilebileceğinden emin olma gereksinimidir.

Banka kartlarındaki bakiye kart sahibinin yüklemesi ile belirlendiğinden her ay düzenli olarak yükleme yapılıp yapılmayacağından da emin olmak mümkün olmayacaktır. Bu bağlamda kredi kartı özelliği taşımayan banka kartlarına taksit yapılamamaktadır.

Banka kartı taksitlendirmesi son zamanlarda bankacılık faaliyetlerinde müşteri çekme çalışmaları ile birlikte mümkün olmaya başlasa da genel itibari ile banka kartına taksitli alışveriş imkanı pek sunulmamaktadır.

Banka kartına taksit üzerinden alışveriş yapmak isterseniz banka kartınızın mutlaka kredi kartı özeliği olması gerekir. Bu özellik Ziraat Bankasına ait Bank Kartlara tanımlanabiliyor.

Maaş Kartına Taksit Olur Mu

Banka Kartına Taksit Yapan Siteler

Maaş kartına taksit yapılmaz. Maaş kartları her ay maaşların yatırıldığı düzenli gelir girişi olan kartlardır. Maaş kartına tasit yapılamama nedeni kart içerisinde bulunan bakiyenin tükendiğinden tekrar karttan çekim yapılamayacak olmasıdır.

Maaş kartı ile taksitli alışveriş yapmanın en kolay ve basit yolul ise kartın kredi kartı özelliği olması gerekir. Kredi kartı özelliği bulunan maaş kartlarında doğrudan taksitli alışveriş yapmak olanaklı hale gelir. Kartın kredi kartı özelliği bulunması nedeni ile karta bakiye yüklemeseniz bile büyük bir ihtimalle gelecek ayki maaşınızdan kesinti yapılarak kart borcu ödenecektir.

Kredi kartı özellikli maaş kartlarında alışveriş yapabilmek için sınırlandırma yapılmaktadır. Genellikle maaş tutarından fazla taksitlendirme yapılamaz. Böylece bir sonraki ay maaş tutarını aşan bir ödeme gerekliliği de olmaz. Sistem bu şekilde işlemektedir.

Öğrenci Banka Kartına Taksit Yapılır Mı

Öğrenci banka kartına taksit yapılamaz. Sadece öğrenci banka kartının kredi kartı özelliği bulunması halinde belirli bir tutara kadar taksitli alışveriş yapılabilir. taksitli alışveriş tutarı ise banka özelinde belirlenir.

Öğrencilere ait banka kartlarına genellikle taksit yerine avans sistemi uygulanmaktadır. Avans sistemi sürekli burs ya da devletten kredi alan öğrencilerin bir sonraki aydan avans almalarını sağlar. Alınan avans bir sonraki ay burs ya da kredi yattığında otomotik olarak düşülür.


Daha fazla ilgili içerik;

Banka kartıyla internetten taksitli alışveriş yapılır mı?

Evet, banka kartıyla internetten taksitli alışveriş yapılabilir. Ancak, bu durum, banka ve satıcının anlaşmasına bağlıdır. Bazı bankalar, internetten yapılan alışverişlerde taksitlendirme imkanı sunarken, bazı bankalar sunmaz. Ayrıca, bazı satıcılar da internetten yapılan alışverişlerde taksitlendirme imkanı sunarken, bazı satıcılar sunmaz.

Banka kartı ile taksit olur mu?

Banka kartı ile taksit, banka ve satıcının anlaşmasına bağlıdır. Bazı bankalar, banka kartıyla yapılan alışverişlerde taksitlendirme imkanı sunarken, bazı bankalar sunmaz. Ayrıca, bazı satıcılar da banka kartıyla yapılan alışverişlerde taksitlendirme imkanı sunarken, bazı satıcılar sunmaz.

Banka kartı ile internetten alışveriş yapılır mı?

Evet, banka kartı ile internetten alışveriş yapılabilir. Banka kartları, kredi kartları gibi, internet üzerinden alışveriş yapmak için kullanılabilir. Banka kartıyla internetten alışveriş yapmak için, öncelikle kartınızın internet alışverişine açık olması gerekir. Kartınızın internet alışverişine açık olup olmadığını, bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşerek öğrenebilirsiniz.
Banka kartıyla internetten alışveriş yapmak için, öncelikle alışveriş yapacağınız siteye üye olmanız gerekir. Üye olduktan sonra, alışveriş yapmak istediğiniz ürünleri sepetinize ekleyin ve ödeme sayfasına gidin. Ödeme sayfasında, kart bilgilerinizi girin ve “Ödeme” butonuna tıklayın.
Banka kartıyla internetten alışveriş yaparken, dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar:
Kart bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmayın.
Kart bilgilerinizi girerken, güvenlik duvarının etkin olduğundan emin olun.
Alışveriş yaptığınız sitenin güvenilir olduğundan emin olun.
Banka kartıyla internetten alışveriş yaparken, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.