Bebeğin Kanala Girdiğini Nasıl Anlarım

Bebeğin kanala girdiğini karnınızın üst bölümündeki rahatlama hissi ile anlayabilirsiniz. Bebek doğum kanalına girdiğinde aslında kanala doğru iner. Bu iniş karnın üst kısmında rahatlamaya neden olur. Rahatlama hissi ve ardından artan vajinal akıntı, akciğerlerin rahatlaması ile rahat nefes alma belirtileri doğrudan bebeğin kanala girdiğini ortaya koyan belirtilerdir.

Bebek kanala girdikten sonra hareketlenme başlar. Bebekteki hareketlenme kanala uyum sağlamak içindir. Bebeğin kanaldaki hareketleri doğal hareketlerdir. Doğum kanalına giren bebeğin hareketleri hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edebilirsiniz. Bebeğin kanala girdiğinin belirtileri;

  • Karnın üst kısmında boşluk oluşur.
  • Akciğerlerdeki baskının azalması ile daha rahat nefes alınır.
  • Vajinal akıntı artar.
  • Bebek hareketlenmeye başlar.

Hamilelik Testi Aç Karnına Mı Yapılır

Doğum Kanalına Giren Bebek Hareketleri

Doğum kanalına giren bebek hareketleri ile kanala uyum sağlamaya çalışır. Bebeğin hareket etmesi aynı zamanda kanal içinde karşılaştığı dirence refleks bir tepki olarak karşı koymasıdır. Bu karşı koyuş bebeğin kanala uyum sağlamasını ve geçişin daha rahat olmasını sağlar.

Bebek doğum kanalına girdiğinde mesanede baskı hissedilir. Bu baskı hissi anneyi oldukça rahatsız etse de doğumun ortalarında olduğunu ortaya koyan bir belirtidir. Bebeğin doğum kanalına inmesi angajman olarak bilinen bir durumdur. Bu durum doğumun başladığının ilk işaretidir.

Doğumun Başladığını Nasıl Anlarım?

Bebeğin doğum kanalına girmesi doğumun ilk işaretidir. Bu işaret ile birlikte doğum için bebeğin bağlanma aşamasına girerek kanaldan geçmesi doğumun sağlıklı bir şekilde sürdüğünü göstermektedir.

Bebeğin Doğum Kanalına Erken Girmesi Halinde Ne Olur?

Bebeğin doğum kanalına olması gerekenden daha erken girmesi halinde doğum başlar. Doğum başladıktan sonra doğumu durdurmak mümkün olmayacağından doğum sürecinin tamamlanması gerekir. Bebeğin doğumundan sonra erken doğuma bağlı gelişebilecek olumsuz durumlar için doktorlar tedavi ve kontrollerini gerçekleştirirler.

Doğum Kanalına Giren Bebek Hareket Eder Mi

Doğum Kanalına Giren Bebek Hareket Eder Mi?

Evet. Doğum kanalına giren bebek hareket eder. Bu hareketler esas hareketler olarak da adlandırılır. Bebeğin doğum kanalına girdiğinde hareket etmesi doğaldır. Bebek kafasını yeni ortama uydurmak için hareket eder, bununla birlikte bebeğin kanaldaki dirence karşı da refleksif olarak hareket ettiği bilinmektedir.

Doğum kanalına giriş başladığında bebekte hiçbir hareketlenme olmaması riskli bir durumdur. Kardinal hareketler doğum kanalındaki bebeğin doğal hareketleridir. Bebek ortama uyum sağlamak için hareket eder. Böylece kanaldan geçişi daha kolay hale getirebilir. 

Bebek doğum Kanalına Girerken Ağrı Olur Mu?

Hayır. Bebek doğum kanalına girerken genellikle ağrı hissedilmez. Doğum kanalına giriş süreci boyunca birçok anne adayının bunu hissetmemesi normaldir. Hatta bebek doğum kanalına girdikten sonra annede rahatlama hissi ortaya çıkar.

Meydana gelen rahatlama hissi karnın üst kısmındaki baskının azalmasından kaynaklıdır. Nefes almanın kolaylaşması ve doğumun devam ediyor oluşu annenin öncesine oranla kanala girişte biraz daha rahatlamasına imkan tanır.

Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisi Mi

1 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Kilo Hesaplama

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu