Berat Kandili İçin Nasıl Niyet Edilir – Kandilde Sevabı Yüksek Olan ibadetler

Berat Kandili için nasıl niyet edilir hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Berat Kandili’nde oruç nasıl niyet edilir ve Berat Kandili’nde oruç tutmak ile ilgili hadisler işte detaylar.

Berat Kandili için nasıl niyet edilir, Berat Kandilinin İslam dünyasında önemi oldukça fazladır. Üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 15. Gecesin de Beraat Kandilinin gecesi olmaktadır. 2022 yılında Beraat Kandili ise 17 Mart’a denk gelmektedir. Rahmet gecesi ve mübarek bir gece olan bugünde oruç tutmanın fazileti de oldukça önemlidir. Bu gece de hangi Müslüman ibadetle geçirirse Allah’ın rahmetine kavuşmaktadır. Beraat Kandilinde bol bol namaz kılınmalı, oruç tutulmalı, salavat getirilip Kur’an-ı Kerim okunmalıdır. Peygamber Efendimizin bugünde dünya semasına tecelli ettiği ve insanların bağışlanması için dua ettiği söylenmektedir.

Şaban’ın 15. Gecesinde yani Beraat Kandilinde Allah rahmetini fecir vaktine kadar dünya semasının üstüne yaymaktadır. Kullarının ondan af istemesini, rızık ve bağışlanma istemesini beklemektedir.

  • Beraat Kandilinde oruç tutacak bir kişi nasıl niyet etmesi gerektiği merak konusu olmaktadır. Oruca niyet edilirken isim vermeye gerek olmaz. Oruç tutarken şu şekilde niyet etmeniz yeterlidir. “Niyet ettim Allah rızası için orucumu tutmaya” diye niyet getirebilirsiniz.

Berat Kandili Mesajları Dualı

Berat Kandili’nde Oruç Nasıl Niyet Edilir

Beraat Kandilinde 100 rekatlık namaz kılınmalıdır. Hacet namazı, nafile namazı veya 6 rekatlık namazları kılarak ibadet edebilirsiniz. Bu gecede bol bol salavat getirilip Kur-an okunmalıdır. Beraat Kandilinde oruç tutulması da bir diğer ibadetlerin arasındadır.

Beraat Kandilinde oruç tutmanız oldukça faziletlidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından bir hadiste “Ameller, niyetlere göredir” diye buyurmuştur. Niyetteki amaç neyi yaptığını Allah’ bildirmek için değil, kendine hatırlatmak için yapılan bir işlemdir. Beraat Kandilinde sahur zamanında niyet edebilirsiniz. Berat Kandili’nde oruç tutacak bir kişi sahur zamanında “Niyet ettim Allah rızası için orucumu tutmaya” diye niyet getirebilir.

Berat kandili'nde oruç nasıl niyet edilir
Berat kandili’nde oruç nasıl niyet edilir

Berat Kandili’nde Oruç Tutmanın Sevabı Nedir

Oruç tutmak İslam dininde en önemli ibadetlerden biridir. Oruç tutmak deyince birçok kişinin aklına Ramazan ayı gelmektedir. Oruç tutmak aslında sadece Ramazan ayına ait bir ibadet değildir. Yılın her gününde oruç ibadetini yerine getirebiliriz. Özellikle Kandil gecelerinde oruç tutmak oldukça önemlidir.

Beraat gecesinde oruç tutan bir kişi Hz Ali’nin rivayetine göre Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Eğer kişi Beraat Kandilinde oruçlu olursa, kendisine altmış sene geçmişten, altmış sene gelecekten oruç sevabı verilir” buyurmuştur. Buradaki sözden anlayacağımız üzere Beraat Kandili gibi mübarek bir gece de yapılan her ibadetin büyük bir sevabı vardır.

Berat Kandili’nde Oruç Tutmak İle İlgili Hadisler

Beraat Kandili Şaban ayının önemli gecelerinden biridir. Bir sene içerisinde kaderlerin yazıldığı bir gecedir. Kimin doğduğu ve kimin öleceğinin yazıldığı bir gecedir. Bu geceyi ibadet ile geçirmek oldukça önemlidir. Bol bol tövbe edilmeli, salavat getirilmelidir. Kandil günlerinde oruç tutmanın fazileti daha fazladır. Müslümanlar Kandil günlerini dört gözle beklemektedir. Allah’ın rahmetini kazanmak ve faziletlerinden yararlanmak için bu günler de oruç tutmak önemlidir. Sizler için Beraat Kandilinde oruç tutmak ile ilgili hadisleri liste haline getirdik.

  • Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman o gece ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü oruç ile geçirin. Çünkü o gece güneş atınca Allah dünyaya en yakın göğe rahmeti ile tecelli eder. O andan fecir olana kadar: “Benden mağfiret dileyen yok mu? Ona mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu? Onu rızıklandırayım. Bir bela ile uğraşan yok mu? Ona afiyet vereyim.”” buyurmaktadır.
  • Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Şaban ayının on beşinci günü olunca, oruç tutan kişi gecesini de ibadetle geçirsin.” buyurmuştur.
  • Peygamber Efendimiz (s.a.v)  “Allah-u Teala Şaban ayının on beşinci gecesi dünya semasına iner ve Kelb koyunlarının kılları sayısından daha çok günahları ve günah işleyenleri bağışlar.” buyurmuştur.

Berat Kandili Namazı Nasıl Kılınır

Bugün Kandil Mi Diyanet

Kandil Çocuğa Nasıl Anlatılır

Regaip Kandili Mesajları

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥