Bugün kandil mi diyanet işleri bakanlığı açıkladı. 2023 kandillerinin tarihleri ne zaman. Kandil ne zaman ve bugün ne kandili gibi sorularınıza yanıt bulun ve kandillerin takvimini inceleyin.

İslam dünü için önemli bir yere sahip olan kandillerin ne zaman olacağı merak edilmektedir. Müslümanların çok önem verdikleri üç ayın gelmesiyle Kandil zamanları da yaklaşmaktadır. Üç ayların fazileti ve önemi çok fazladır. Üç aylar diğer aylara göre daha çok anlamlı olmaktadır. Üç aylar; Recep, Şaban ve Ramazan olmak üzere ayrılmışlardır. Her ayda olan kandiller farklıdır. Genellikle ayların başlamasından sonraki haftalar Kandil olarak kabul edilmektedir.

Dini GünlerTarih
Mevlid Kandili27 Eylül 2023 Çarşamba
Üç Ayların Başlangıcı23 Ocak 2023 Pazartesi
Regaib Kandili26 Ocak 2023 Perşembe
Mirac Kandili17 Şubat 2023 Cuma
Berat Kandili06 Mart 2023 Pazartesi
Ramazan Başlangıcı23 Mart 2023 Perşembe
Kadir Gecesi17 Nisan 2023 Pazartesi
Mevlid Kandili Ne Zaman

Mevlid Kandili Ne Zaman

Müslümanlar için bazı günler ve aylar vardır. Bu aylar diğer aylara ve günlere göre daha faziletlidir. Mevlid Kandili Peygamber Efendimizin doğum yıl dönümü olarak bilinmektedir. İslam aleminin rahmet elçisi Hz. Peygamber’in doğumunu kutladığımız bir gecedir. Bu gece de bol bol Peygamber Efendimizi anmalı. Salavat getirilmelidir. Peygamber Efendimiz ümmeti için elinden geleni yapmıştır. Sadece bu gecede değil her gecede anmalı ve salavat getirmeliyiz. Bu gece de bol bol ibadet etmeliyiz. Mevlid Kandilinin ne zaman olduğunu sizler için derledik.

  • 27 Eylül 2023 Çarşamba tarihi Mevlid Kandili’ne denk gelmektedir.

İslam aleminin tabiri caizse bayramı, güneşinin doğduğu gün olarak belirtilen bu tarihte HZ. Muhammet (SAV) dünyaya geldi. Rebiülevvel ayı olarak bilinen bulunduğumuz ekim ayı tüm müslümanların dualar ve ibadetlerle geçirdiği özel bir ay olarak daimini sürdürüyor. Peygamber efendimizin doğumunu belirten 7 Ekim Cuma, Rebiülevvel ayında bulunduğumuz bu günler Mevlid kandili olarak diyanet tarafından açıklandı. Mevlid kelimesinin sözlük anlamı olan “doğum” tarihini belirleyen kandil gününde tüm müslüman aleminin kandili mübarek olsun.

En yeni resimli kandil mesajları

Regaip Kandili Ne Zaman

Regaip Kandili Ne Zaman 2023

Üç aylar Recep ayı ile başlamaktadır. Recep ayında ilk kandilimiz ise Regaip Kandilidir. Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaip Kandili olmaktadır. Üç aylar 2023 yılında 23 Ocak günü başlamıştır. 26 Ocak 2023 ise Regaip Kandili’dir.

Regaip gecesinde ibadet edenler affedilir. Bu gece de sayısız ibadet edilmelidir. 24 Ocak günü oruç tutulmasının fazileti oldukça fazladır. Bu gece için söylenen bir Hadis-i Şerif’i sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Recep ayı Allah’ın ayıdır, Şaban ayı benim ayımdır, Ramazan ayı ise ümmetimin ayıdır” Peygamber Efendimiz (s.a.v)

Bugün Hangi Kandil

Miraç Kandili Ne Zaman 2023

Miraç kandilini Recep ayında olan bir gecedir. Miraç kandili Recep Ayının 27. gecesine denk gelmektedir. Peygamber Efendimiz ’in Allah’ın huzuruna yükseltilmesi anlamını taşıyan o mübarek gecedir. Miraç Kandili 17 Şubat 2023 gecesidir.

Miraç İslam dünyasındaki yeri oldukça fazladır. Peygamber Efendimizin göğe yükselmesi ve Allah’ın huzuruna kabul edilmesidir. Bu gece bol bol ibadet edilmelidir. Bizler için verilmiş bu fırsatı değerlendirmeliyiz.

Berat Kandili Ne Zaman

Berat Kandili Ne Zaman 2023

Berat Kandilinin ne zaman olduğunu birçok kişi merak etmektedir. Berat kandilini Müslümanlar heyecanla beklemektedir. Şaban ayının 14. Gecesine denk gelen Berat Kandili 2023 yılında 6 Mart gününe denk gelecektir. Bu gece kaderin belirlendiği gece olarak bilinmektedir. Bir sene içerisinde kimin doğacağını, kimin öleceğinin yazıldığı bir gecedir.

Bu gece bol bol dua edilmeli, namaz kılınmalı, salavat çekilmeli ve Kur-an okunmalıdır. Berat gecesinde kötü sondan imansız ölmekten Allah’a sığınmalıyız. Bu gece hayırlı dualarla ibadetlerinizi gerçekleştirin. Bu gece tövbe eden birçok kişi Allah affedecektir.

Kadir Gecesi Kandili Ne Zaman

Kadir Gecesi Kandili Ne Zaman 2023

Kadir gecesi diğer en önemli kandillerden biridir. Kadir Gecesi ise Ramazan ayının 27. Gecesi olarak kabul edilmektedir. Fakat Kadir gecesinin net bir tarihi bilinmemektedir. Ramazan ayının yaklaşmasıyla birçok Müslüman Kadir Gecesinin ne zaman olduğunu merak etmeye başlamıştır. Kadir gecesinde Kur-an inmeye başlamıştır. Bu gecede yapılan her ibadet bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.

İslam alemi için bu kadar önemli olan Kadir gecesi 17 Nisan 2023 günüdür. Kadir gecesinin günü net belli değildir. Bazı kişiler Ramazan ayının son 10 günündeki tek rakamlı günler de Kadir gecesini aramaktadırlar. Mesela Ramazan ayının 11,13,15,17,19 günlerinin birinde Kadir gecesinin gerçek zamanın olduğu düşünülmektedir.

Anında Kabul Olacak Makbul Bir Dua – Kesinlikle Red Olunmayan

Kandil Çocuğa Nasıl Anlatılır – Okul Öncesi Dini Anladım