Bir İnsanın Fikrini Değiştirmek İçin Okunacak Dua

Çevremizdeki insanlarla kurduğumuz iletişimlerde bazen anlaşılamayan durumlar ortaya çıkabilir. Karşı tarafla fikirler uyuşmaz ve söylediklerinizi kötü niyetli olarak kabul eder. Haksızlık yapan ya da size saygı göstermeyen kişilere bu duaları okuyabilirsiniz.

Çocuklarınıza, eşinizi, annenize fikirlerinizi kabul ettirmek için okuyabileceğiniz bazı dualar vardır. Ancak bu duaları kötü niyetli olan kişilerin okunmaması gerekir. Gerçekten karşı tarafın iyi olması için bir fikri kabul ettirmek istiyorsanız bu duaları okuyun.

 • Ey Allah’ım, Bana bilgelik, anlayış, yol gösterici ve hoşgörü nasip eyle. İnsanların kalplerini açarak onları anlamamı ve kendi iyilikleri için güzel iletişim kurmamı nasip et. Doğruya götürme, kötü yollardan korunmaları için ikna edecek güç ve kuvvet ver.
 • Rabbim, başkalarının fikirlerini olumlu yönde değiştirmem için sabır, anlayış, bilgelik, güç ver. İnsanların ön yargılarını kırmayı ve bakış açılarını değiştirmemi nasip et.
 • İnsanların kalplerini aydınlatmayı ve doğruyu göstermeme yardımcı ol. Bilgilerimle karşı tarafa yol gösterme gücü nasip et. İnsanlara fikirlerimi anlatacak ve onları ikna edecek güce sahip olmama yardımcı ol Ey Allah’ım.

Birini Kararından Vazgeçirmek İçin Okunacak Dua

Birini kararından vazgeçirmek için okunacak dua

Çevrenizdeki insanların kötü ve yanlış karar aldığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu kararın kötülüğünü ya da iyiliğini siz bilemezsiniz. Karşı tarafın daha iyi olması için ona dualar okuyabilir ve onun için hayırlısını Allah’tan istemelisiniz. Asi sinirli çocuğa, saygı göstermeyen eşleriniz için kararından vazgeçirme duasını okuyabilirsiniz.

Fikirlerinizin anlaşılması ve saygı gösterilmesi için Ya Vedud ve Ya Fettah zikirlerini günlük olarak çekmenizi tavsiye ediyoruz. Allah’ın bu iki ismi hem sizi sevilen hem de saygı duyulan bir insan haline getirecektir. Ayrıca kötü karar verdiğini düşündüğünüz kişilerin kararlarından vazgeçirmek için Fatiha, Felak ve Nas surelerini her gün okuyun. Niyetlerinizde karşı tarafın daha iyi ve hayırlı bir yola girmesini Allah’tan isteyin. Rabbimin izniyle kötü karar veren kişi kararından vazgeçecektir.

Her İstediğini Yaptıran Ve Kabul Ettiren Dua

Çocuklar, anne ve baba, karı koca arasında birçok kavga ve anlaşılmazlık meydana gelir. Karşı tarafın sözlerinize saygı duymasını istiyor olabilirsiniz. Her istediğini yaptıran ve kabul ettiren bir dua dinimizde yoktur. Ancak dilek duası ve zikirler ile fikirlerinize saygı duyulmasını sağlayabilirsiniz. Her istediğinizi yaptırmak için her gün zikir ve dilek duasını okumanız gerekir. Günlük okumanız gerekenler esmalar;

 • Günde 70 kere Ya Allah, Ya Rahman, Ya Rahim, Ya Kavi, Ya Kadir esmalarını okuyun ve duanızı edin.
 • Günde 99 kere Ya Fettah, Ya Vedud esmalarını okuyarak dileklerinizi hayırlı bir şekilde Allah’a iletin.

Etkili Dilek Duası;

 • Estagfirullah min külli ma kerihallah, estagfirullahel’azim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyüme ve etubu ileyh.
 • Razı olmadığın ve benim yaptığım her şey için beni affet Allah’ım. Yapmadıklarım için de ilerde yapmaktan beni koru. Senden başka ilah yoktur. Kayyum ve Azim olan Allah’ım tövbe ediyorum. Günahlarımdan pişman oldum ve sana sığındım kabul et Allah’ım.

Bir şeyin olmasını istediğinde hangi dua okunur?

Bir şeyin olmasını istediğinizde, aşağıdaki duayı okuyabilirsiniz:

Allahümme inni es'elüke bifadlike ve kudretike en tağfirli ve terhamni.

Bu duanın Türkçe anlamı şu şekildedir:

Allah'ım, Senin fazl-u kereminden ve kudretinden dilerim ki, beni bağışla ve bana merhamet et.

Bu dua, Allah’ın sonsuz fazl-u keremine ve kudretine sığınarak, bir şeyin olmasını istemek için okunabilir.

Birini ikna etmek için hangi Esmaül Hüsna?

Birini ikna etmek için, aşağıdaki Esmaül Hüsna’lardan birini okuyabilirsiniz:

 • Cebbar: Zorla yaptıran, istediğini yaptıran.
 • Kadir: Gücü her şeye yeten.
 • Muktedir: Her şeyi yapabilecek güçte olan.
 • Kavî: Güçlü, kuvvetli.
 • Metin: Sağlam, kuvvetli.

Bu Esmaül Hüsna’ları okuyarak, Allah’tan o kişinin kalbine ikna etme gücü vermesini isteyebilirsiniz.

Çaresiz kalınca hangi esma okunur?

Çaresiz kalınca, aşağıdaki Esmaül Hüsna’yı okuyabilirsiniz:

 • Halik: Yaratan.
 • Berr: İyilik eden, hayrı çok olan.
 • Rahîm: Merhamet eden, şefkatli.
 • Raûf: Merhametli, şefkatli.
 • Gafûr: Bağışlayan.

Bu Esmaül Hüsna’ları okuyarak, Allah’tan yardım ve merhamet dileyebilirsiniz.

En çaresiz anda okunacak dua kaç kere okunmalı?

En çaresiz anda okunacak dua, “La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” duasıdır. Bu duanın Türkçe anlamı şu şekildedir:

Güç ve kuvvet, ancak yüce ve büyük Allah'a aittir.

Bu duayı, en az 7 kere okumanız tavsiye edilir. Ancak, daha fazla okumanız da faydalı olabilir.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥