Burs Alabilirsiniz Ne Demek – Öğrenim Bursu Ne Kadar

Burs alabilirsiniz demek KYK burs başvuru sonucunun olumlu sonuçlandığı anlamına gelir. Öğrenciler heyecanla KYK burs ve kredi başvurusunun sonucunu sorgulamaktadır. Başvuru sonuçları e-devlet üzerinden kontrol edilebiliyor.

Burs başvurusu olumlu sonuçlanan öğrenciler sonuç ekranında burs alabilirsiniz ibaresini görürler. Burs yerine kredi alma hakkı verilen öğrenciler ise farklı bir ibare görür. Burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilerin eğitim desteğini almak için taahhütname doldurması gerekir.

Taahhütname doldurulmadan burs ya da kredi alınması mümkün değildir. Taahhütname hakkında detaylar ve merak edilen diğer noktalar yazımızda.

Öğrenim Kredisi Alabilirsiniz Ne Demek?

Öğrenim kredisi alabilirsiniz ne demek

Öğrenim kredisi alabilirsiniz demek, e-devlet üzerinde burs başvuru sonuçlarını sorgularken öğrencilerin karşısına çıkan bir ibaredir. Eğer sonuçlarda öğrenim kredisi alabileceğiniz yazıyorsa burs başvurunuz reddedilmiş ancak kredi başvurunuz kabul edilmiş demektir.

Kredi başvurusu kabul edilen öğrenciler yine e-devlet üzerinden burs/kredi taahhütnamesi doldurarak kredi almaya başlayabilirler. Ancak kredi alırken dikkatli olunması gerekir. Eğitim sonunda ödenecek toplam tutar ve ödeme zamanları dikkatli bir şekilde okunarak karar verilmelidir.

Öğrenim Kredisi Ne Kadar?

Öğrenim kredisi ve burs tutarları 2023 yılı itibariyle %47 zamlandı. Öğrenciler aylık olarak;

  • Lisans öğrencileri için aylık öğrenim kredisi ödemesi; 1.250 TL
  • Yüksek lisans öğrencileri için aylık öğrenim kredisi ödemesi; 2.500 TL
  • Doktora öğrencileri için aylık öğrenim kredisi ödemesi; 3.750 TL olarak belirlenmiştir.

Yeni öğrenim kredisi tutarları üzerinden kredi alan öğrenciler ileride de aldıkları toplam tutar üzerinden faizlendirilerek borçlarını ödeyebilecektir. Eğitim sürecinin bitmesinin ardından 2 yıl sonrasında öğrenim kredisi ödemelerinin yapılmaya başlanması gerekiyor. Dilekçe vererek süreyi uzatmak mümkündür.

Burs almak ne demek?

Burs almak demek eğitim amacıyla başka bir kişi ya da kurum tarafından öğrenciye verilen karşılıksız yardım demektir. KYK bursu almaya hak kazanan öğrenciler taahhütname ile burs alma sürecini tamamlayabilirler.

Başvuru sonucu burs alabilirsiniz ne demek?

KYK kredi burs başvuru sonucunda burs alabilirsiniz ibaresini görüyorsanız ücretsiz olarak aylık ödenen bursları almaya hak kazandınız demektir.

Bu Çanta Kimin? İstanbul Mecidiyeköy Metrosunda Akıllarda Tek Bir Soru

KYK Geri Ödemesiz Burs Başvurusu – Burs Seçeneklerini İnceleyin

Türkiye’de Öğrencilere Burs Veren Kurumlar

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥