Bursluluk parası nasıl alınır ve ne zaman yatar sorusunun yanıtı merak konusu olmaya başladı. Bursluluk parası hakkında her şey…

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl İOKBS sınavı gerçekleştirilir. Bu kapsamda ortaokul ve lise öğrencileri burs almak için İOKBS sınavına başvuru yapar. Sınavı başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler ise bursluluk parası alır. 2023 yılında ise bursluluk sınavı 3 Eylül tarihinde gerçekleşti. Sınavın ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sonuçlar yayınlanmaya başladı. 12 ay boyunca burs verilecek öğrenciler meb.gov.tr üzerinden sınav sonuçlarını görüntüleyebilir. Sınav sonuçlarının ardından bursluluk parası ön yüklemeli kart hesaplarına yatırılması bekleniyor.

Bursluluk Kaç TL 2023863 TL
Bursluluk Parası Nereden AlınırVakıfbank, PTT
Bursluluk Sınav Kartı Nasıl AlınırOkul Müdürü tarafından teslim edilir.

İOKBS Parası Nasıl Alınır

Lise ve ortaokul öğrencileri için devlet burs imkanı tanıyor. İOKBS sınavı sayesinde devletten burs alabilirsiniz. Bursluluk sınavı başarılı olan öğrenciler okul müdürüne bu durumu bildirmesi gerekir. Okul müdürü gerekli işlemlerin ardından öğrenciye PTT’den ön yüklemeli kartını teslim alır. Ön yüklemeli karta devlet tarafından aylık burs parası yatırılır. Ön yüklemeli kartınızı dilediğiniz yerde kullanabilir isterseniz Vakıfbank ve PTT ile nakit para olarak çekebilirsiniz. Her ay 863 TL burs parası ön yüklemeli karta yatırılacak.

Bursluluk Parası Kaç Ay Veriliyor

Bursluluk parası 12 ay boyunca sınavda başarılı olan öğrencilerin hesabına aktarılacak. Her ay 863 TL burs parasının yatırılacağı açıklandı. Başbakanlık bursu ayrı olan bu burs birçok öğrenciyi heyecanlandırdı. Sadece sınavda başarılı 100 bin öğrenci bu bursu almaya hak kazandı. Deprem bölgesinde bulunan öğrenciler için 30 bin kontenjan açıldı. Ekim ayında ödenmesi beklenen bu burs her ayın 25’inde öğrencilerin hesaplarına aktarılacak.

Bursluluk Para Yaz Tatilinde Veriliyor Mu 2023

Bursluluk parası sayesinde öğrenciler daha rahat eğitim hayatına sahip oluyor. Sınavı kazanan öğrenciler bir sene boyunca bu burstan yararlanabilir. Bir seneden sonra tekrar sınava girmeleri gerekir. Sınavda başarı gösterirlerse tekrar bursluluk parası alabilirler. 12 ay boyunca yaz tatilinde de öğrencilere burs paraları yatırılacak. Ekim ayında başlaması beklenen bu burs 2024 yılının Ekim ayına kadar devam edecek.

Bursluluk parası hakkında düşüncelerinizi, yorumlarınızı ve fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.