Bursluluk parası ne kadar 2024 yılında 863 TL’dir. PYBS sonucunda burs almaya hak kazanan öğrencilerin her ay düzenli olarak bursları hesaplarına yatırılmaktadır. Burs tutarı 2024 yılı için 863 TL’dir.

Asgari ücrete gelen zam ile birlikte 2024 yılı burs ödeme miktarı da artış gösterecek. Asgari ücret artışı kesinleştiğinde bursluluk parası da zam oranı açıklanacak.

Bursluluk parasına ilişkin merak edilenler, burs verilme tarihleri, burs kesilme durumları ve detaylar yazımızda.

Lise BURSLULUK parası ne kadar

Bursluluk Parası Ne Kadar

Lise bursluluk parası ne kadar, 12.sınıf son bursu ders yılının sona ermesi ile birlikte sonlanır. Burs alan öğrenciler 12.sınıf sonuna kadar burs aldığından son burs da ders yılının sona erdiği tarihte biter.

Ders yılının sona erdiği ayın başında da burs alınabilir. Ancak ders yılının sona ermesinden sonraki takip eden aylarda herhangi bir burs yatırılması söz konusu değildir.


Daha fazla ilgili içerik;


1 sene kalınca burs kesilir mi

Bursluluk Parası Ne Kadar

Evet. Birçok kurumda ders başarısının düşmesi nedeni ile burslar kesilebilmektedir. Başarı bursu alan öğrencilerin eğitim dönemi boyunca derslerinden kalmaması gerekir. Derslerden kalınması halinde burs silinebilir.

Burs silinmesi halinde geriye dönük bir burs ödemesi yapmak söz konusu değildir. Bursunuz kesildiğinde geriye dönük herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Gelecek dönemlerde burs alamayacağınız için eğitim sürecinizde kendi masraflarınızı karşılamanız gerekir.

Bursluluk Parası Ne Zaman Yatacak 2024

Bursluluk Parası Ne Kadar

Bursluluk parası 2024 yılı içerisinde burs almaya hak kazanan öğrenciler için aylık olarak yapılacak. Her yıl burs almaya hak kazanan öğrencilere yönelik burslar düzenli olarak verilmektedir. Aylık burslardan faydalanmaya hak kazanan öğrencilerin burs alma süreçleri lisedelerse 12.sınıfın sonuna kadar sürmektedir.

KYK bursu alınıyorsa bursun kesilmesi durumları haricinde burs eğitim sürecinin son bulması ile başka bir ifade ile 4 yıllık lisans eğitiminin sonlanması ile son bulur. Burslar düzenli olarak her ay yatırılır.

Bu yıl Bursluluk parası ne kadar?

2024 eğitim öğretim yılı için İOKBS bursluluk parası aylık 863 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam, memur maaşlarına endeksli olarak her yıl artmaktadır.

Bursluluk sınavına giren ve başarılı olan öğrenciler, 12 ay boyunca burs almaya hak kazanırlar. Burslar, her ayın 25’ine kadar Vakıfbank ve PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

Bursluluk sınavı, her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenmektedir. Sınavda başarılı olan öğrenciler, eğitim masraflarından önemli ölçüde yararlanma imkanı elde etmektedir.

Bursluluk sınavına girmek isteyen öğrenciler, e-Okul üzerinden başvurularını yapabilmektedir. Sınav başvuruları, 24-25 Nisan 2024 tarihleri arasında alınmıştır. Sınav sonuçları ise 23 Eylül 2024 tarihinde açıklanmıştır.

Burs kaç yıl verilir?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) bursu, 12 ay boyunca verilir. Bursluluk sınavında başarılı olan öğrenciler, lise öğrenimlerini tamamlayana kadar burs almaya hak kazanırlar.