Damardan demir yüklemesi yaptıranlar ve deneyimleyen kişilerin yorumlarını ele aldık. Damardan demir yüklemesi hakkında her şey…

İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirmesi için kan değerlerinin yeterli seviyede olması gerekir. Vücut içerisindeki demir seviyesinin düşük olması ciddi sorunlara yol açar. Özellikle yetişkinlerde demir eksikliği Demirin az olması durumunda demir eksikliği ciddi sorunlara yol açar. Demir ilaçları ya da damardan demir yüklemesi yapılması gerekir. Eğer damardan demir yüklemesi yaptıracaksanız daha önce deneyimleyen kişilerin yorumlarını olumlu ve olumsuz bir şekilde inceleyebilirsiniz.

 • Damardan demir takviyesi aldım. Sürekli idrarım geldi ve susama hissim oluştu. Bunların dışında herhangi yan etkisiyle karşılaşmadım.
 • Damardan takviye aldıktan sonra başım dönmeye başladı. 5 kere damardan tedavi aldım herhangi bir sorun oluşturmuyor.
 • Sersemlik ve uyku hali oluşmaya başlasa da sonradan hemen toparlayabiliyorsun.
 • Demir eksikliğinden dolayı sürekli kontrol altındayım. Her ay düzenli bir şekilde serum alıyorum. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım bugüne kadar.
 • Konsantrasyon eksikliği, sersemlik ve uyku halinden çıkamıyordum. Damardan demir takviyesi aldıktan sonra bu sorunlarım azalmaya başladı.

Damardan Demir Takviyesinin Yan Etkileri

Damardan Demir Takviyesinin Yan Etkileri

Demir eksikliğinin giderilmesi için damardan demir takviyesinin yapılması gerekir. Eğer demir eksikliği belirtileri ortaya çıkmaya başladıysa hemen doktora gitmeniz gerekir. Demir ilaçlarına göre daha etkili sonuç veren damardan demir takviyesinin bazı yan etkileri hastalarda görülür. Yan etkiler en fazla 48 saat boyunca hastalarda meydana gelir. 48 saatten fazla yan etkiler görülüyorsa hemen uzman bir doktora görünmeniz gerekir. Demir takviyesinde oluşabilecek yan etkiler şu şekildedir;

 • Kusma
 • Bağ ağrısı ve baş dönmesi,
 • Yüzde ve vücutta kızarıklık,
 • Eklem ve vücut ağrısı,
 • Sersemlik ve uyku isteği,
 • Sürekli idrara çıkma,
 • Elde ve ayakta uyuşma isteği,
 • Kalpte çarpıntı

Damardan Demir Yüklemesi Sonrası

Damardan demir takviyesi demir eksikliği yüksek olan hastalar için önerilir. Yüksek demir eksikliği olmayan hastalar için genellikle demir ilacı ile tedavi edilmeye çalışılır. Damardan demir yüklemesinden sonra hastanın değerleri tekrar kontrol altına alınır.

Hastanın demir seviyeleri yeterli değilse tekrar takviye işlemi gerçekleştirir. Hastanın yapısına ve demir seviyesine göre demirin ne zaman dolacağı değişiklik gösterir. Damardan demir yüklemesi aldığınız anda baş dönmesi, baş ağrısı ve sersemlik gibi yan etkilerle karşı karşıya kalmanız oldukça doğal. Bu yan etkiler en fazla 2 gün sonra ortadan kaybolur.

Damardan Demir Yüklemesi Zararları

Demir eksikliğinin vücuda zararı olduğu gibi demirin fazla olması da vücuda zarar verebilir. Bu yüzden vücuda yeterli seviyede demir yüklemesinin yapılması gerekir. Damardan yapılan demir yüklemesinin herhangi bir zararı yoktur. Uzman doktor tarafından demir seviyeniz kontrol edilerek gerçekleştirilen bu tedavi yönteminde hastanın zarar görmemesi için gerekli önlemler alınır. Damardan demir yükleme tedavisinde oluşabilecek zarar yoktur.

Damardan demir yüklemesi hakkında yorumlarınız, sorularınız ya da merak ettikleriniz varsa yorum bölümüne yazarak bizlere iletebilirsiniz.

1 Comment

 1. Demir eksikliğimden dolayı sürekli uyuyakalıyordum. Baş dönmem ve sersemliğim oluyordu. Neredeyse vücudumda demir yokmuş. İki gün önce damardan takviye yapıldı herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmadım. Yan etkisi olmadı çok şükür.