Yetişkinlerde Demir Eksikliği Nelere Yol Açar

Yetişkinlerde demir eksikliği nelere yol açar hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Demir eksikliği ne yemeli işte detaylar.

Demir eksikliğinde tanının yeri oldukça önemlidir. Demir eksikliğinde kan tahlili vermeniz gerekmektedir. Demir hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir ve alyuvarların yapısında bulunan vücutta oksijen iletimini sağlayan hemoglobin yapmak için demire ihtiyacı vardır.

Demir eksikliği demek kansızlığa yol açar. İlk başlarında belirtiler azdır ve çoğu insan fark etmez bu durumu. Ama demir eksikliği fazlalaştıkça belirtilerde artmaya başlar. Dünya da kadınların %35 inde görülür. Erkeklerde ise %20 lik bir oranda görülmektedir. Yetişkin kadınlar için normal değerler 35,5 ile 44,9 arasında olması gerekir. Erkekler için bu durum 38,3 ile 48,6 arasında olmalıdır. Demir eksikliğiniz varsa aşağıdaki belirtilerle karşılaşmanız çok normaldir.

 • Demir eksikliği yetişkinlerde kasların ve dokuların çalışmasında sorunlara yol açar ve anemi dediğimiz rahatsızlık meydana gelir.
 • Aşırı yorgunluk meydana gelmeye başlar.
 • Genel ağrı ve iltihaplanmalar gözükür.
 • Baş ağrıları ve baş dönmesi meydana gelir.
 • Nefes darlığı ve hızlı kalp atışları meydana gelmeye başlar.
 • Eller ve ayaklarda soğukluk hissi ve uyuşma hissi başlar.
 • Ağızda şişme ve ağrılı yutma güçlüğü yaşanır.
 • Toprak ve buz gibi maddeleri aşırı yeme isteği başlar.
 • Tırnaklarda şekil bozukluğu oluşur.
 • Saç ve ciltte hasarlar meydana gelmeye başlar.

Demir eksikliği tedavi edilmezse fiziksel ve zihinsel performans azalmaya başlar, kalp spazmı ve kalp krizi riski artmaya başlar, kronik akciğer sorunu olan insanlarda nefes darlığı artmaya başlar, psikiyatrik sorunlarda artış meydana gelir. İleri seviyede demir eksikliğiniz varsa mide ve bağırsak kanseri, onikiparmak bağırsağı ülserleri ve gizli kanamalar meydana gelir.

Demir Eksikliği Ne Yemeli

Demir eksikliği ne yemeli, demir eksikliğiniz varsa ve doktor tarafından tanınız konduysa, ilaçların yanı sıra yediğiniz besinlere de dikkat etmeniz gerekmektedir. Yiyebileceğiniz besinler şunlardır:

 • Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut gibi kuru meyveler tüketiniz.
 • Yeşil yapraklı sebzeler kullanmaya özen gösterin. 1 Bardak pişmiş ıspanak sizin günlük demir ihtiyacınızın çoğunu karşılar.
 • Fındık, fıstık ve susam gibi yiyecekler tüketiniz.
 • Kırmızı et, tavuk ve balık eti tüketiniz.
 • Yumurta, pekmez ve üzüm tüketebilirsiniz.
 • Kuru baklagiller yemeğe özen gösterin. İyi pişmiş olması gerekir.
 • Yumurtayı portakal suyu ile ya da domatesle tüketmeniz sizin için önemlidir. Ya da köfteyi yeşilliği bol olan bir salata ile tüketebilirsiniz

İlaçlarınızın yanı sıra yediğiniz besinlere dikkat ederseniz demir eksikliğinizi kısa süre içerisinde tedavi edebilirsiniz.

Hangi Balık Demir Eksikliğine

Hangi balık demir eksikliğine, demir en fazla et ve et ürünlerinde bulunur hemen ardından ise balık ve yumurta ürünleri gelir. C vitamini yüksek gıdalar tüketmek demir eksikliğini önleyecektir. Herhangi bir balık türünü yeseniz bile demir eksikliğinizi büyük oranda etkileyecektir ve demir eksikliğinin azalmasını sağlayacaktır.

Demir Eksikliği ilacı

Demir eksikliği ilacı, demir eksikliğinin teşhisini kendi kendinize koyamazsınız. Bir doktor tarafından tanı konulmalıdır. İlaç kullanımında da doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmalısınız. Çünkü herhangi bir ilaç sizin vücudunuzda farklı bir etki yaratabilir. Demir fazlalığına sebep olabilir. Demir fazlalığı oluşursa başka bir hastalığa yakalanabilirsiniz. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği ilacı ve belirlediği ölçeği kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

B12 ile Demir Eksikliği Aynımı
B12 ile Demir Eksikliği Aynımı

B12 ile Demir Eksikliği Aynımı

B12 ile demir eksikliği aynımı şey değildir. Fakat birbirlerini tetikleyebilirler. Demir eksikliğinde B12 alımı oldukça önemli yer kaplar. Çünkü B12 kan hücrelerinin kemik iliğinde üretilmesini sağlar ve düşük miktarda vücudunuzda varsa kansızlığa yol açar.

Demir Eksikliği Belirtileri

Devlet Hastanesinden Sağlık Raporu Nasıl Alınır

Sağlık Ocağından Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık ocağı randevusu

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu