Sed Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi ne demek sorusunun cevabı birçok kişi tarafından en çok araştırılan konular arasında yerini almaktadır. Başvurularda karşınıza gelen bazı ifadelerin ne anlama geldiğini sizler için ele aldık.  

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli aileler için bazı yardımlar düzenlenmektedir. Gelirim Evden yardımından tutun birçok yardım düzenlenir. Bu yardımlardan biri de SED yardımı olarak bilinmektedir. Bu SED yardım başvurusunda bulunduktan sonra sonuçlarında karşınıza gelen hizmet kapsamında olmadığınız değerlendirildi ifadesi bu yardımı alamayacağınız anlamına gelmektedir.  

Sed Kapsamı Ne Demek

Sed kapsamı demek nakdi ve psiko-sosyal destek alındığı anlamına gelmektedir. Maddi durum olmayan ailelerde çocukların eğitim ihtiyaçının karşılanması için SED projesi hayata geçmiştir. SED projesine başvuru yapan kişiler geçici ya da sürekli olarak nakdi yardım almaktadır. Başvuru sorgulama ekranında karşınıza gelen SED kapsamı ifadesi bu yardımdan yararlanabileceğiniz anlamına gelmektedir.  

SED başvurusu için bazı şartların sağlanması gerekir. Bu şartları sağlayan kişiler SED kapsamında sayılır ve aylık ödeme alırlar. Bu durumda başvuru ekranında yardım durumu devam ediyor ifadesiyle karşılaşabilirsiniz. Ancak şartları sağlamayan kişiler SED kapsam dışı olarak görülür ve ödeme yapılıyorsa ödeme kesilir. Ödeme yapılmıyorsa da SED kapsam dışındaysanız maalesef başvuru kabul edilmez.   

SED Açılımı

Sosyal Ekonomik Destek Hizmetinin kısaltması SED olarak bilinmektedir. Maddi anlamda zorluk çeken ve çocukların eğitimine destek olamayan aileler için SED yardımı düzenlenir. Eğitim sürecinde 1611 TL çocuklara maddi yardım yapılmaktadır. Başvurular e-devlet sistemi üzerinden yapılabilir. Başvuru yaparken başvuru şartlarına uygun olmanız gerekir. Başvuruların sonuçlandırılması 1 ay sürmektedir.  

Zar zor yaşamını sürdüren ve çocukların okul masraflarını ödemekte zorluk çeken aileler için Sosyal Ekonomik Deste Hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmet sayesinde çocukların eğitim masrafları karşılanır. Şartlara uyum sağladığınız sürece sürekli olarak bu yardımdan yararlanabilirsiniz. Çocuğunuz eğitim hayatını bitirdikten ve kendi yaşamını sağlayacak yaşa geldiğinde yardım otomatik olarak kesilmektedir.  

Sed başvurunuz olumlu değerlendirildi ne demek

Sed Başvurunuz Olumlu Değerlendirildi Ne Demek

Sed başvuruları e-devlet sistemi üzerinden alınmaktadır. Başvuru sonuçlarını da e-devlet sistemi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden başvuru sonucunuzu sorguladığınız zaman olumlu değerlendirildi ifadesiyle karşı karşıya geldiyseniz ödemenin gerçekleşeceği anlamına gelir.  

Olumlu değerlendirildi demek başvuru değerlendirme sürecini geçtiğinizi ve ödeme dönemlerinde hesabınıza yardım yapılacağı anlamına gelir. Başvuruların değerlendirilmesi ve ödemelerinizin hesabınıza geçmesi yaklaşık olarak bir ay sürmektedir. Bu süreden daha uzun bir süreç geçirdiyseniz hemen Alo 183 ve Alo 144 telefon numaralarını arayarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile iletişime geçmeniz gerekir.  

Sed Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demektir

Sed hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi demek başvurunuzun kabul edilmediği anlamına gelir. Bu ifade başvuru şartlarına uygun olmadığınızın göstergesidir. SED başvuru şartları sağlandığı sürece bu yardımdan yararlanabilirsiniz.

Başvuru yaparken başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduğunuzdan emin olun. Başvuru formunu yanlış ifadelerle doldurmanız ve bunun tespit edilmesi durumunda kapsam dışı olduğunuzun göstergesidir. Bu yüzden başvuru şartlarını detaylı bir şekilde incelemeniz gerekir. Şartlara uygunsanız başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.  

Sed yardımı hangi durumlarda kesilir 

Sed Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir

Sed yardımı muhtaç ailelerin çocuklarının eğitim ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan yardımlardan biridir. Bu yardımı alan kişiler bazı durumlarda bu yardımdan yararlanamazlar. Sed yardımı şu maddelerden dolayı kesilmektedir; 

  • Muhtaçlığın ortadan kalması durumunda yardım kesilir. 
  • Sed yardımından yararlanan çocuğun kendi yaşamını devam ettirecek ya da kendi imkanlarını karşılayacak bir yaşa gelmesi durumunda iptal ettirilir. 
  • Yardımdan yararlanan çocuğun vefat etmesi durumunda yardım kesilmektedir. 
  • İkametgah değişikliği durumunda yardım kesilmektedir.  

Eğer Sed yardımı hakkında merak ettikleriniz ve sorularınız varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.  

Dar Gelirli Ailelere Toki Başvurusu

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar – Gelir Belgesiz Kredi Kartı Veren Bankalar

Gelir Yuvan Sonuç Nasıl Alınır?

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr