Destek Eğitim Ücreti 2023 yılında ne kadar ödenecek? Destek eğitim odası ek ders hesaplama ve Destek eğitim odası hangi derslerden açılır bilgilendirme metnimize göz atın.

Destek eğitim ücreti 2023 yılı kapsamında internette pek çok bilgi yer alıyor. Ancak sunulan her bilgide farklılıklar bulunuyor. Birbirinin tekrarı olmaktan öteye gidemeyen bu bilgileri tüm yönleri ile değerlendirmek gerekiyor. Gelin bu konuyu her yönüyle ele alalım.

Destek eğitim ücreti hakkında bilgi vermek gerektiğinde daha sağlıklı bilgiler için konunun kanunsal dayanaklarını incelemek gerekiyor. Kavramların anlamlarını iyi anlamak ve bu bağlamda bilgi edinmek en etkili yöntem olarak görülüyor. Yine bu çerçevede ek ders kavramını ve ek ders saatlerinin kapsamını iyi bilmek gerekiyor.

Destek Eğitim Ek Ders Ücreti

Destek Eğitim Ek Ders Ücreti 2023

Destek eğitim ek ders ücreti 2023 yılında en çok aratılan konulardan birisidir. Aylık karşılığı bulunan ders görevi dışında verilen derslere ek ders ücreti verilmektedir. Öğretmen maaşlarına yapılan %41 oranındaki zamdan sonra ek ders ücretlerinde de ciddi bir artış yaşandı. Buna göre yaşanan artış ek ders ücretlerine şu şekilde yansıdı;

  • Gündüz ek ders ücretleri: 46 Türk Lirası
  • Gece ek ders ücretleri: 50 Türk Lirası
  • Özel eğitim ek ders ücretleri: 58,38 Türk Lirası
  • Takviye kursu ek ders ücretleri: 78 Türk Lirası
  • Sözleşmeli öğretmen ücretleri: 33 Türk Lirası

Ek ders ücretlerini hesaplamak için toplam ders sayısından maaş karşılığı olan derslerin çıkarılması gerekmektedir. Sınıf Öğretmenliği kapsamında sonuç elde etmek için toplam saate fazladan 2 saat ders eklenmesi gerekir. Branş öğretmenleri haftada en fazla 20 saat ek derse girebilir. Aylık ek ders sayısının hesaplanmasına haftalık girilen dersin 4 ile çarpılması sonucu ulaşılır. Böylece aylık 84 saat derse giren bir öğretmene aylık ek ders kapsamında ödenecek tutar aşağıdaki gibidir.

KESİNTİ SEBEBİKESİNTİ MİKTARI
Brüt Ücret2.768,83 TL
Gelir Vergisi Kesintisi415,32 TL
Damga Vergisi Kesintisi21,02 TL
Kesinti Toplamı436,34 TL
Net Ele Geçen Tutar2.332,49 TL
Branş Öğretmenleri Destek Eğitim

Branş Öğretmenleri Destek Eğitim Odasında Kaç Saate Kadar Görev Alabilir?

Eğitim destek odası engelli ya da özel yetenekli öğrenciler için sunulan eğitim olanağıdır. Branş öğretmenleri burada verdikleri derslerden de ek ücret almaktadır. Branş öğretmenleri kendi isteklerine bağlı olarak 15 saat maaş karşılığı ve üstüne 6 saatlik bir zorunlu ek dersin ardından 9 saatlik destek eğitim odasında görev alabilirler. Eğitim destek odasında verilen derslerin toplam saati haftalık 30 saati aşamaz.

Destek Eğitim Odası Ek Ders

Destek Eğitim Odası Ek Ders

Destek eğitim odasında verilen derslerin ek ders ücretleri %25 oranında artırılmaktadır. Destek eğitim odası ek ders kapsamında öğretmenlere %15 vergi dilimi ve %25 artırımlı olarak gündüz 42,24 Türk Lirası, gece 45,25 Türk Lirası saatlik ödeme yapılmaktadır. Destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında görev alan öğretmenlere ise saatlik olarak gündüz net 67,57 Türk Lirası gece ise net 72,40 Türk lirası ödeme yapılmaktadır.

Destek Eğitim Odası Yönetmelik

Destek Eğitim Odası Yönetmelik

Destek eğitim odası okullarda ve çeşitli kurumlarda tam zamanlı biçimde sunulan bir eğitimdir. Bütünleştirme ve kaynaştırma yoluyla eğitimine devam eden özel yetenekli öğrenciler ihtiyaç duydukları eğitimi Destek Eğitim Odası Uygulama Kılavuzu kapsamında düzenlenmiş ortamlarda almaktadır. Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği ve 2015/15 numaralı yönetmelik gereği İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından Destek Eğitim Odası açmak bir zorunluktur.

Eğitim Destek Odasında En Fazla Kaç Saat Ders Verilebilir?

Eğitim destek odasında sınıf öğretmenleri en fazla 8 saat, branş öğretmenleri ise en fazla 30 saat ek ders verebilir.

Branş Öğretmenleri Haftada En Fazla Kaç Saat Ek Derse Girebilir?

Branş öğretmenleri haftada en fazla 20 saat ek derse girebilir. Haftalık ek ders saati 20 saatin üstünde olan öğretmenlere de en fazla 20 saat ücreti ödenmektedir.

5 Yıl Ücretli Öğretmenlik Yapana Kadro Son Dakika