Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Ne Zaman Açıklanır 2023 (e-devlet başvuru)

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Ne Zaman Açıklanır 2023 yılında yapılacak başvuru açıklandı mı? E-devlet ücretli öğretmenlik sonuçları ve ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır detaylı anlatıyoruz.

Ücretli öğretmenlik başvurusu ne zaman açıklanır 2023 yılında sorusunun yanıtını binlerde kişi merak etmektedir. Sizler için Ücretli öğretmenlik nedir ve başvurusu hakkında merak ettiklerinizi yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık.  

Ücretli öğretmenlik yapmak isteyen adaylar e-devlet sistemini kullanarak başvurularını tamamladılar. Başvuru gerçekleştikten sonra başvuru sonuçlarını heyecanla beklenmektedir. Başvuru yaptığınız okul müdürlüğünü arayarak başvurunuzla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Ancak başvuruların incelenmesi ve evrakların teslim edilme süreci ortalama 2 hafta boyunca sürer. Yani başvurular bittikten iki hafta sonra başvuru sonuçları açıklanacaktır. Başvurusu olumlu sonuçlanan adaylar Eylül ayında meslek hayatlarına başlayabilirler. Ücretli öğretmenlerin diğer merak ettiği konulardan biri ise maaş konusudur. 2023 yılında ücretli öğretmen maaş 5.740 TL olarak belirlenmiştir.  

Ücretli Öğretmenlik Nedir

Bir eğitim kurumunda öğretmen kadrosunda eksik olması durumunda ders ücret karşılığında eğitim veren öğretmenlere ücretli öğretmen denir. Ücretli öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atanmaktadır. Doğum iznine ayrılmış ya da hastalık sürecinde olan kadrolu öğretmenler yerine ücretli öğretmenler görev alır. 

Ücretli öğretmenlik kadro alması için bazı şartların olması gerekir. Bu durum biraz zordur. Ayrıca ücretli öğretmenlerin hizmet puanları yoktur. Eğitim dönemi boyunca görevini yaptıktan sonra sözleşmesinin yenilenmesi gerekir. Farklı durumlarda ise sözleşmenin yenilenmeme durumu da vardır. 

Ücretli öğretmenlik nedir

Ücretli Öğretmenlik Şartları

Ücretli öğretmenlik yapmak isteyen adayların bazı sorumlulukları yerine getirmeleri gerekir. Üniversitelerin iki yıllık ya da dört yıllık eğitim kurumundan mezun olan kişiler ücretli öğretmenlik için başvuru yapabilirler. İşte ücretli öğretmen olmak için sağlamanız gereken şartlar şu şekildedir; 

 • Türk vatandaşı, 
 • 18 yaşından daha büyük olması, 
 • Kamu haklarından yararlanılması, 
 • Sicil kaydının temiz olması, 
 • Erkek adaylar için askerlik sorumluluğu olmaması, 
 • Herhangi bir kurumda çalışmaması gerekir. 

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler devlet ya da özel okullara giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer devlet kurumlarına başvuru yapacaksanız e-devlet sistemini kullanarak başvurunuzu gerçekleştirin ayrıca devlet kurumlarında KPSS ve pedagojik formasyon şartı bulunmaktadır. Özel okullara yukarıdaki şartları taşıyorsanız başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Ne Zaman Bitiyor

Ücretli öğretmenlik yapmak isteyen adaylar için başvuru tarihleri açıklandı. Başvurular temmuz ayında başlamış olup ağustos ayında sona erecektir. Yaklaşık olarak bir ay içerisinde ücretli öğretmenlik yapmak isteyen kişiler başvurularını e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirler.  

Başvurusunu hala gerçekleştirmemiş olan kişiler için son tarih için Milli Eğitim Müdürlükleriyle iletişime geçebilir ya da resmi web sitesinden takip edebilirler. Her Milli Eğitim Müdürlüğünün başvuru tarihleri birbirinden farklı olduğu için net tarihlerini resmi web sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Başvuru tarihleri genellikle Ağustos ayının son haftasına doğru bitecektir.  

Ücretli öğretmenlik başvurusu ne zaman bitiyor

Ücretli Öğretmenlik Sonuçları

Ücretli öğretmenlik için başvurularını gerçekleştiren adaylar sonuçların ne zaman açıklanacağını merak etmeye başladı. Başvuru tarihlerinin bitiminden iki hafta sonrasında sonuçların açıklanacağı düşünülmektedir. Başvurular elektronik ortamda gerçekleşmiş olup hiçbir evrak teslim sürecine gerek yoktur. Ancak başvurular bittikten sonra ve komisyon tarafından görevlendirilmeler yapıldıktan sonra gerekli evrakların Okul Müdürüne teslim edilmesi gerekir. Okul Müdürüne sonradan teslim edilecek evraklar ve belgeler ise şu şekildedir; 

 • Diplama Belgesi 
 • Kimlik Kartınız 
 • Formasyon Belgesi 
 • Sabıka Kaydı 
 • Sağlık Raporu 
 • Fotoğraf 
 • KPSS Belgesi 
 • Sertifikalar 

Belediyelerde Ücretli Öğretmenlik

Ücretli öğretmenlik yapmak isteyen kişiler İŞKUR üzerinden belediyelerin açıkladığı iş ilanlarına bakarak başvurularını gerçekleştirebilirler. Bazı belediyeler belirli bir dönemlerde ücretli ve sözleşmeli öğretmen alımı yapacağını dile getirmiştir.  

Kamu iktisadi teşebbüsü olan Belediyelerin kendi kurdukları şirketlerde çalışmak üzere ücretli öğretmen alımı yapmaktadır. Başvuru tarihleri ve başvuru adresini İŞKUR üzerinden ya da belediyelerin resmi web sitesinde yer alan duyurular kısmından kolayca öğrenebilirsiniz. 

Ücretli öğretmenlik hakkında merak ettiklerinizi ve bu konu hakkında düşüncelerinizi lütfen alttaki yorum kısmına yazarak bizlere iletiniz.  

Beden öğretmeni Nasıl Olunur – BESYO Maaşı Ne Kadar

İlkatama MEB gov tr Ön Başvuru – Elektronik Başvuru Formu MEB

Öğretim Üyesi Maaşları – Yeni Başlayan Kamu ve Özel Maaşı

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥