Dil Üzerindeki Sarı Tabaka Geçirmenin 5 Etkili Yolu

Dil üzerindeki sarı tabaka geçirmenin 5 etkili yolu nedir, bilgilendiriyoruz. Dil sararması hangi hastalığın belirtisidir ve dil sararması evde nasıl geçer, gelin birlikte inceleyelim.

Sağlıklı bir dil pembe ve tutarlı bir renk olarak gözükmektedir. Ancak belli dönemlerde dil üzerinde sarı tabakalar oluşur. Bunun üzerine ise dil üzerindeki sarı tabaka nasıl geçer sorusu akıllara gelir.

 1. Sarı tabakanın oluşmasına birçok neden sebep olabilmektedir. Bu sebepler;
 2. Sigara, tütün veya benzeri ürünlerin sıklıkla tüketilmesi,
 3. Ağız, dil ve diş temizliğine önem verilmemesi,
 4. Ağızdan nefes alıp verme,
 5. Kullanılan bazı ilaçlar dil bölgesinde sarı lekelerin oluşmasına neden olur.

Dil Üstündeki Sarı Tabaka Nasıl Temizlenir

Dil üstündeki sarı tabaka nasıl temizlenir

Dil üstündeki sarı tabaka nasıl temizlenir birçok kişinin cevabını merak ettiği bir sorudur. Birçok temizleme yöntemi bulunur. Bu yöntemler ise;

 • Günde iki kez dişleri ve dili detaylı bir şekilde temizlenmeli,
 • Ağız bakım suları tercih ederken alkolsüzü alınmalı,
 • Sigara veya tütün gibi ürünlerin kullanımı bırakılmalı,
 • Dil üzerindeki ölü hücrelerin birikmesi veya yemek parçaları temizlemek için dil temizleyicileri veya bilinen diğer adı ile dil kazıyıcı kullanılmalı,
 • Dil kurumayacak şekilde bol su tüketilmeli,
 • Uyku esnasında horlama veya ağızdan nefes alınması durumunda gerekli tedavilerin yapılması gerekir. Böylelikle de dil temizliği gerçekleştirilir.

Daha fazla ilgili içerik;


Dilde Sarı Tabaka ve Koku

Dilde sarı tabaka ve koku, ağız ve dil temizliğinin doğru yapılmaması durumunda dil üzerinde ölü hücreler ve yemek parçaları kalmaktadır. Gerekli olan temizleyiciler ile temizleme işlemi gerçekleştirilmemesi durumunda ise dilde sarılık ve ağız kokusu gibi durumlar sorunları ile karşılaşır.

Dilde sarı lekeler genellikle ağız kokularına da neden olur. Birçok kişi bunu kötü bir durum ve doktora gidilmesi gereken bir hastalık gibi gözükse de ağız, diş ve dil temizliğine dikkat edilmesi durumunda hızlı bir şekilde ortadan kalkar.

Dil Sararması Evde Nasıl Geçer

Dil sararması evde nasıl geçer, dilde Papilla kabarması neredeyse herkesin hayatında başına bir defa dahi gelen bir durumdur. Bu durum genellikle dilin üzerinde geçici bir şekilde enfeksiyon oluşmasıdır. Büyük ve tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyon olmasa da iyileşme göstermemesi ve uzun süreli devam etmesi durumunda mutlaka hastaneye gidilmelidir. Dilde Papilla kabarmasının oluşmaması ve oluştuktan sonrası için yapılması gerekenler;

 • Adaçayı ile gargara,
 • Tuzlu su ile gargara yapılmalı,
 • Doğru bir şekilde ağız bakım aşamaları gerçekleştirilmeli,
 • Yara olan bölgeye bal veya buz sürülerek bölgenin anti bakteriyel olması sağlanır.

Ali Saroğlu

Ali, Ankara'da yaşıyor. Deneyimlediği tecrübeleri paylaşmayı seviyor. Liberal. ali.saroglu@bedavainternet.com.tr