Ayakkabılarımızla gün boyu en kirli yerlere temas ederiz. Özellikle çalıştığımızda, spor yaparken gün boyu ayakkabı içinde bulunan ayaklarımız da ayakkabılarımızda da istemediğimiz kötü kokular oluşabiliyor. Peki bunun için neler yapmalıyız bu yazımızda bu konuya yer verdik. Hem araştırmalarımız sonucu hem uygulamalarımızla sizlere en doğru bilgileri vermeye çalışacağız.

Ayakkabı temizliğine önce içinden başlamalısınız. Ayakkabı içi temizliği ayak sağlığınız içinde çok önemlidir. Ayakkabın iç kısmını çıkarın, bir kabın içinde sıcak su ve deterjan karışımları ile güzelce sünger yardımıyla temizleyin. Sıcak su ile de güzelce duruladıktan sonra havalandırarak kurutun.

Ayakkabı kokusu nasıl yok edilir?

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer

Ayakkabı kokusu, ayakkabıların içinde biriken ter, bakteri ve mantarlar nedeniyle oluşur. Bu bakteriler ve mantarlar, ayaktan gelen nemi ve besinleri kullanarak çoğalır ve bu da ayakkabıların içinde kötü bir koku oluşmasına neden olur.

Ayakkabı kokusunu gidermek için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Ayakkabılarınızı düzenli olarak yıkayın veya temizleyin. Ayakkabılarınızı yıkarken, ılık su ve deterjan kullanın. Ayakkabılarınızı yıkadıktan sonra, iyice kurutun.
 • Ayakkabılarınızı havalandırın. Ayakkabılarınızı giydikten sonra, mümkünse havalandırın. Ayakkabılarınızı havalandırmak için, ayakkabılarınızın içindeki nemi ve nemi gidermek için ayakkabılarınızın içine gazete kağıdı veya toz torbası koyun.
 • Ayakkabılarınızın içine karbonat serpin. Ayakkabılarınızın içine karbonat serperek, ayakkabılarınızdaki nemi ve bakterileri emebilirsiniz. Karbonatı gece boyunca ayakkabılarınızın içinde bırakın ve ardından ayakkabılarınızı yıkayın veya temizleyin.
 • Ayakkabı kokusu giderici spreyler kullanın. Ayakkabı kokusu giderici spreyler, ayakkabılarınızdaki kokuyu gidermeye yardımcı olabilir. Ancak, bu spreyler, ayakkabılarınızın kumaş yapısını bozabileceğinden, dikkatli kullanmanız gerekir.

Ayakkabı kokusu neden olur?

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer

Ayakkabı kokusu, ayakkabıların içinde biriken ter, bakteri ve mantarlar nedeniyle oluşur. Bu bakteriler ve mantarlar, ayaktan gelen nemi ve besinleri kullanarak çoğalır ve bu da ayakkabıların içinde kötü bir koku oluşmasına neden olur.

Ayakkabı kokusunun oluşmasına neden olan faktörler şunlardır:

 • Terleme: Ayak terlemesi, ayakkabı kokusunun en önemli nedenidir. Ayaklarınız çok terliyorsa, ayakkabılarınızın içinde bakteri ve mantar oluşumu daha kolay olur.
 • Ayak hijyeni: Ayak hijyeni de ayakkabı kokusunun oluşmasını etkileyen bir faktördür. Ayaklarınızı düzenli olarak yıkamıyorsanız, ayaklarınızda bakteri ve mantar oluşumu daha kolay olur.
 • Ayakkabı seçimi: Ayakkabı seçimi de ayakkabı kokusunun oluşmasını etkileyebilir. Sentetik malzemelerden yapılmış ayakkabılar, doğal malzemelerden yapılmış ayakkabılara göre daha fazla terleme yapabilir ve bu da ayakkabı kokusunun oluşmasına neden olabilir.

Ayağım kokuyor ne yapmalıyım?

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer

Ayağınız kokuyorsa, yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Ayaklarınızı düzenli olarak yıkayın. Ayaklarınızı günde bir kez ılık su ve sabunla yıkayın. Ayaklarınızı yıkarken, ayak parmaklarınızın arasındaki bölgelere özellikle dikkat edin.
 • Ayaklarınızı kuru tutun. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra, ayaklarınızı iyice kurulayın. Ayaklarınız ıslak kalırsa, bakteri ve mantar oluşumu daha kolay olur.
 • Ayaklarınızın hava almasını sağlayın. Ayaklarınızın hava almasını sağlamak için, pamuklu çoraplar giyin. Sentetik çoraplar, ayaklarınızın daha fazla terlemesine neden olabilir.
 • Ayak kremi kullanın. Ayak kremi, ayaklarınızın kurumasını önlemeye yardımcı olabilir.

Ayağın kokması nasıl engellenir?

Ayağın kokmasını önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Ayaklarınızı düzenli olarak yıkayın ve kurulayın. Ayaklarınızı günde bir kez ılık su ve sabunla yıkayın. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra, ayaklarınızı iyice kurulayın.
 • Ayaklarınızın hava almasını sağlayın. Ayaklarınızın hava almasını sağlamak için, pamuklu çoraplar giyin. Sentetik çoraplar, ayaklarınızın daha fazla terlemesine neden olabilir.
 • Ayaklarınızın temiz olmasına dikkat edin. Ayaklarınızın tırnaklarını kısa tutun ve ayaklarınızın arasındaki bölgeleri temiz tutun.
 • Ayak kremi kullanın. Ayak kremi, ayaklarınızın kurumasını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Ayakkabılarınızı düzenli olarak yıkayın veya temizleyin. Ayakkabılarınızı yıkarken, ılık su ve deterjan kullanın. Ayakkabılarınızı yıkadıktan sonra, iyice kurutun.
 • Ayakkabılarınızı havalandırın. Ayakkabılarınızı giydikten sonra, mümkünse havalandırın. Ayakkabılarınızı havalandırmak için, ayakkabılarınızın içindeki nemi ve nemi gidermek için ayakkabılarınızın içine gazete kağıdı veya toz torb

Ayakkabı Kokusu Karbonat

Ayakkabılarınızın kokusunu yıkamadan da alabilirsiniz. Eğer ayakkabınızı yıkamaya fırsatınız yoksa bir gece önceden deneyeceğiniz bazı yöntemlerle de kötü kokudan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemlerin başında karbonat vardır.

 • 1 paket karbonatı bir gece önceden ayakkabınızın içine her yerine gelecek şekilde dökmelisiniz. Sabah giyeceğiniz zaman ayakkabınızı ters çevirip çırparak karbonattan temizleyebilir ve kokusuz temiz bir ayakkabıyı içiniz rahat giyebilirsiniz.

Spor Ayakkabısı Kokusu Nasıl Giderilir

Spor ayakkabı kokusu sorunu herkesin yaşadığı can sıkıcı bir sorundur. Ama bu sorunu çözmenin birçok yöntemi vardır. Öncelikle ayaklarınızı sık sık yıkamalısınız ve tırnak temizliğine önem vermelisiniz. Bu yöntem ayak sağlığınız içinde önemlidir. Spor ayakkabıların malzemesi yıkanabilir yapıda olduğu için çamaşır makinesi ile yıkayarak spor ayakkabılarınızı kötü kokudan kurtarabilirsiniz. Fakat sürekli yıkamak için hem fırsatınız olmayabilir hem de ayakkabı çabuk yıpranabileceği için bazı pratik yöntemlerde uygulayarak kötü kokudan kurtulabilirsiniz.

Bu yöntemlerden birisi ise şu şekildedir; bazı spor ayakkabıların içinden koku yapmaması için küçük bir silika jel paketi çıkar. İçinde minik minik toplar bulunur. Bir gece boyunca bu paketi ayakkabı içine dikmeniz ayakkabının nemi almasını sağlar ve koku yapmaz. Ayrıca nemi hapseden bir diğer yöntemde pudra yöntemidir.

Bebek pudrası ya da talk pudra ile nemi hapsederek ayakkabı kokusuna son verebilirsiniz. Ayak kokusunu gidermek için mağazalardan antiseptik özelliği olan bir sprey kullanmak da iyi bir yöntemdir. Ayrıca bir gece önceden ayakkabınızın içine portakal ve limon kabukları, lavanta, adaçayı koyarak da sabaha kadar kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

Spor Ayakkabı Neden Koku Yapar

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer

Herkesin yaşadığı spor ayakkabı kokusu, can sıkıcı ve insanın yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Ayakkabı da oluşan kokunun birçok sebebi olabilir. Bu durum genetik olarak ayak kokusundan, uzun yürüyüşler yapmaktan, ayağın ayakkabı içinde çok terlemesinden dolayı ve yanlış ayakkabı tercihi yapıldığında meydana gelebilir. Ayakkabı kokusu sorununu çözerken sorunun tam olarak ne olduğunu bilmek çok önemlidir. Bazı kişilerde ayak kokusu sorunu da olabiliyor.

 • Kalitesiz bir ayakkabı seçimi de ayakkabı kokusunun hemen oluşmasında rol oynayabilir.
 • Ayaklar genelde spor ayakkabılarında yürüyüş yapıldığı ve spor yapıldığı için daha çok terliyor. Ayağın terlemesi ile de koku mikroorganizmaları meydana geliyor. Hiçbir şey yapmasanız bile zaman içinde ayakkabı yine koku yapar.

Daha fazla ilgili içerik;


Ayakkabı kokusu giderici doğal çözüm

Öncelikle ayakkabının kokmasına sebep olanı bulmamız gerekiyor. Kokunun sebebi ayaklarınız mı yoksa ayakkabılarınız mı? Bu sorunun cevabını bulmalı ona göre bir çözüm yolu bulmalısınız. Eğer sorun ayağınızsa ayakkabıya yapacağınız çözümler yetersiz kalır. Hem ayağınızın hem de ayakkabınızın kokmaması için en başta yapmanız gereken ayaklarınızı sık yıkamalı ve tırnak bakımına önem vermelisiniz. Ayakkabı kokusu hemen hemen herkesin sorunudur. Ayakkabı kokusunun en başta nedeni ayağın terlemesi ile koku yapan mikroorganizmaların ortaya çıkması ile ilgilidir. Bu nedeni hızlandıran da ayakkabı ve tabanından olabilmektedir. Şimdi gelelim ayakkabı kokusunu giderecek doğal çözümlere, bunların başında;

 • Karbonat: Karbonat ile ayakkabı kokusunu gidermek hem çok kolay hem hijyenik bir yöntemdir. Bir gece önceden ayakkabınızın içine bir paket karbonatı her yerine dökünüz. Sabah ayakkabıyı giyeceğiniz zaman ters çevirip çırpınız. Kötü kokuların gittiğini göreceksiniz.
 • Pudra: Bebek pudrası ya da talk pudra ile karbonatta yapıldığı gibi bir gece önceden ayakkabının içine her yerine pudrayı dökün. Sabah kötü kokudan kurtulduğunuz gibi terlemeyi de azaltır. Ayakkabı kokusunun en önemli sorunu terlemek olduğu için ayaklarınıza da dökeceğiniz pudra ile biraz daha uzun kokusuz giyebilirsiniz.
 • Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağının koku giderici özelliği yanı sıra sterilize edici özelliği de vardır. Ayakkabının içerisine birkaç damla çam ağacı yağı damlattığınız da kötü kokulardan kurtulursunuz.
 • Talaş: Bir avuç talaşı havlu peçeteye sarıp bir gece ayakkabı içerisinde beklettiğiniz de kötü kokunun azalmasında yardımcı olur.
 • Poşet Çay: çayın nemi emme özelliği bulunduğu için ayakkabınızın içine ufak bir delik açarak poşet çayını koyduğunuzda ya da sallama çay diyelim. Bu yöntemle de kötü kokudan kurtulabilirsiniz.
 • Türk Kahvesi: Türk kahvesi de ayakkabı kokusunun kesin çözümlerindendir. Kokuyu emme özelliğine sahiptir. Bir gece önceden ayakkabı içerisine bir kabın içinde veya hava alan bir bezin, kesenin içinde Türk kahvesini koyun. Sabah kokudan eser kalmayacaktır.
 • Kokulu Meyve Kabukları: Limon, portakal, greyfurt gibi kokulu meyvelerin kabuklarını ayakkabınıza olduğunuz da kokunun azaldığını göreceksiniz. Ayrıca adaçayı ve lavanta kullanımı da etkilidir. Hem kötü kokudan kurtulur hem de ayakkabınızın güzel kokmasını sağlarsınız.
 • Patates: Patatesi soyup ince dilimler halinde doğrayıp bir gece önceden patateslerin altına bir peçete yerleştirerek ayakkabınızda beklettiğiniz de kokudan kurtulursunuz. Fakat bu yöntemi uyguladığınızda bir iki saat ayakkabınızı açık hava da havalandırmanız da fayda var.

Bu yöntemleri uygulamanın yanı sıra terletmeyen çorap kullanmalı, doğru ve kaliteli ayakkabı kullanmalı ve ayak yapınıza uygun tabanlıklar tercih etmelisiniz. Sizin de eklemek istediğiniz bir yöntem varsa yorumlara yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.