Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer

Ayakkabı kokusu nasıl geçer hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Ayakkabı kokusu karbonat ve spor ayakkabı neden koku yapar işte detaylar.

Ayakkabılarımızla gün boyu en kirli yerlere temas ederiz. Özellikle çalıştığımızda, spor yaparken gün boyu ayakkabı içinde bulunan ayaklarımız da ayakkabılarımızda da istemediğimiz kötü kokular oluşabiliyor. Peki bunun için neler yapmalıyız bu yazımızda bu konuya yer verdik. Hem araştırmalarımız sonucu hem uygulamalarımızla sizlere en doğru bilgileri vermeye çalışacağız. Ayakkabı temizliğine önce içinden başlamalısınız. Ayakkabı içi temizliği ayak sağlığınız içinde çok önemlidir. Ayakkabın iç kısmını çıkarın, bir kabın içinde sıcak su ve deterjan karışımları ile güzelce sünger yardımıyla temizleyin. Sıcak su ile de güzelce duruladıktan sonra havalandırarak kurutun.

 • Yıkanabilir bir ayakkabıya sahipseniz işiniz çok daha kolay çamaşır makinesi ile güzelce yıkayabilirsiniz. Çoğu ayakkabı özellikle de spor ayakkabıları yıkanabilir özelliktedir. Kaliteli bir sıvı makine deterjanı ile ayakkabılarınızı makine de yıkamak en hijyenik bir temizleme yöntemidir. Ayakkabılarınızı yıkamadan önce iç kısımlarını çıkarınız. Ayakkabılarınız makinede yıkanamayacak kadar hassas ise sakın yıkamayın. Elinizde yıkamanız gerekirse yine sıvı deterjan kullanmalısınız. Toz deterjan kullanmanız gerekirse de sıcak suyla eritip karıştırarak da kullanabilirsiniz.
 • Deri ayakkabıların elde dahi yıkanmadığını bilmelisiniz. Elinizle yavaş yavaş silmek iyi olacaktır.
 • Süet ayakkabılar elde yıkanabilir. Fakat hafif ve yumuşak hareketlerle tek yöne doğru yıkamalısınız. Ayakkabı ve ayak temizliği, ayakkabı kokusunu ortadan kaldıracaktır. Ayaklarınızın ayakkabı içerisinde terlememesine dikkat etmelisiniz.

Dar Ayakkabı Nasıl Genişler

Ayakkabı Kokusu Karbonat

Ayakkabılarınızın kokusunu yıkamadan da alabilirsiniz. Eğer ayakkabınızı yıkamaya fırsatınız yoksa bir gece önceden deneyeceğiniz bazı yöntemlerle de kötü kokudan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemlerin başında karbonat vardır.

 • 1 paket karbonatı bir gece önceden ayakkabınızın içine her yerine gelecek şekilde dökmelisiniz. Sabah giyeceğiniz zaman ayakkabınızı ters çevirip çırparak karbonattan temizleyebilir ve kokusuz temiz bir ayakkabıyı içiniz rahat giyebilirsiniz.

Spor Ayakkabısı Kokusu Nasıl Giderilir

Spor ayakkabı kokusu sorunu herkesin yaşadığı can sıkıcı bir sorundur. Ama bu sorunu çözmenin birçok yöntemi vardır. Öncelikle ayaklarınızı sık sık yıkamalısınız ve tırnak temizliğine önem vermelisiniz. Bu yöntem ayak sağlığınız içinde önemlidir. Spor ayakkabıların malzemesi yıkanabilir yapıda olduğu için çamaşır makinesi ile yıkayarak spor ayakkabılarınızı kötü kokudan kurtarabilirsiniz. Fakat sürekli yıkamak için hem fırsatınız olmayabilir hem de ayakkabı çabuk yıpranabileceği için bazı pratik yöntemlerde uygulayarak kötü kokudan kurtulabilirsiniz.

Bu yöntemlerden birisi ise şu şekildedir; bazı spor ayakkabıların içinden koku yapmaması için küçük bir silika jel paketi çıkar. İçinde minik minik toplar bulunur. Bir gece boyunca bu paketi ayakkabı içine dikmeniz ayakkabının nemi almasını sağlar ve koku yapmaz. Ayrıca nemi hapseden bir diğer yöntemde pudra yöntemidir. Bebek pudrası ya da talk pudra ile nemi hapsederek ayakkabı kokusuna son verebilirsiniz. Ayak kokusunu gidermek için mağazalardan antiseptik özelliği olan bir sprey kullanmak da iyi bir yöntemdir. Ayrıca bir gece önceden ayakkabınızın içine portakal ve limon kabukları, lavanta, adaçayı koyarak da sabaha kadar kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

Spor Ayakkabı Neden Koku Yapar

Spor Ayakkabı Neden Koku Yapar

Herkesin yaşadığı spor ayakkabı kokusu, can sıkıcı ve insanın yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Ayakkabı da oluşan kokunun birçok sebebi olabilir. Bu durum genetik olarak ayak kokusundan, uzun yürüyüşler yapmaktan, ayağın ayakkabı içinde çok terlemesinden dolayı ve yanlış ayakkabı tercihi yapıldığında meydana gelebilir. Ayakkabı kokusu sorununu çözerken sorunun tam olarak ne olduğunu bilmek çok önemlidir. Bazı kişilerde ayak kokusu sorunu da olabiliyor.

 • Kalitesiz bir ayakkabı seçimi de ayakkabı kokusunun hemen oluşmasında rol oynayabilir.
 • Ayaklar genelde spor ayakkabılarında yürüyüş yapıldığı ve spor yapıldığı için daha çok terliyor. Ayağın terlemesi ile de koku mikroorganizmaları meydana geliyor. Hiçbir şey yapmasanız bile zaman içinde ayakkabı yine koku yapar.

Ayakkabı kokusu giderici doğal çözüm

Öncelikle ayakkabının kokmasına sebep olanı bulmamız gerekiyor. Kokunun sebebi ayaklarınız mı yoksa ayakkabılarınız mı? Bu sorunun cevabını bulmalı ona göre bir çözüm yolu bulmalısınız. Eğer sorun ayağınızsa ayakkabıya yapacağınız çözümler yetersiz kalır. Hem ayağınızın hem de ayakkabınızın kokmaması için en başta yapmanız gereken ayaklarınızı sık yıkamalı ve tırnak bakımına önem vermelisiniz. Ayakkabı kokusu hemen hemen herkesin sorunudur. Ayakkabı kokusunun en başta nedeni ayağın terlemesi ile koku yapan mikroorganizmaların ortaya çıkması ile ilgilidir. Bu nedeni hızlandıran da ayakkabı ve tabanından olabilmektedir. Şimdi gelelim ayakkabı kokusunu giderecek doğal çözümlere, bunların başında;

 • Karbonat: Karbonat ile ayakkabı kokusunu gidermek hem çok kolay hem hijyenik bir yöntemdir. Bir gece önceden ayakkabınızın içine bir paket karbonatı her yerine dökünüz. Sabah ayakkabıyı giyeceğiniz zaman ters çevirip çırpınız. Kötü kokuların gittiğini göreceksiniz.
 • Pudra: Bebek pudrası ya da talk pudra ile karbonatta yapıldığı gibi bir gece önceden ayakkabının içine her yerine pudrayı dökün. Sabah kötü kokudan kurtulduğunuz gibi terlemeyi de azaltır. Ayakkabı kokusunun en önemli sorunu terlemek olduğu için ayaklarınıza da dökeceğiniz pudra ile biraz daha uzun kokusuz giyebilirsiniz.
 • Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağının koku giderici özelliği yanı sıra sterilize edici özelliği de vardır. Ayakkabının içerisine birkaç damla çam ağacı yağı damlattığınız da kötü kokulardan kurtulursunuz.
 • Talaş: Bir avuç talaşı havlu peçeteye sarıp bir gece ayakkabı içerisinde beklettiğiniz de kötü kokunun azalmasında yardımcı olur.
 • Poşet Çay: çayın nemi emme özelliği bulunduğu için ayakkabınızın içine ufak bir delik açarak poşet çayını koyduğunuzda ya da sallama çay diyelim. Bu yöntemle de kötü kokudan kurtulabilirsiniz.
 • Türk Kahvesi: Türk kahvesi de ayakkabı kokusunun kesin çözümlerindendir. Kokuyu emme özelliğine sahiptir. Bir gece önceden ayakkabı içerisine bir kabın içinde veya hava alan bir bezin, kesenin içinde Türk kahvesini koyun. Sabah kokudan eser kalmayacaktır.
 • Kokulu Meyve Kabukları: Limon, portakal, greyfurt gibi kokulu meyvelerin kabuklarını ayakkabınıza olduğunuz da kokunun azaldığını göreceksiniz. Ayrıca adaçayı ve lavanta kullanımı da etkilidir. Hem kötü kokudan kurtulur hem de ayakkabınızın güzel kokmasını sağlarsınız.
 • Patates: Patatesi soyup ince dilimler halinde doğrayıp bir gece önceden patateslerin altına bir peçete yerleştirerek ayakkabınızda beklettiğiniz de kokudan kurtulursunuz. Fakat bu yöntemi uyguladığınızda bir iki saat ayakkabınızı açık hava da havalandırmanız da fayda var.

Bu yöntemleri uygulamanın yanı sıra terletmeyen çorap kullanmalı, doğru ve kaliteli ayakkabı kullanmalı ve ayak yapınıza uygun tabanlıklar tercih etmelisiniz. Sizin de eklemek istediğiniz bir yöntem varsa yorumlara yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Büyük Gelen Ayakkabı Nasıl Küçültülür

Beyaz Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Sararan Beyaz Ayakkabı Tabanı Nasıl Temizlenir

Sıkan Ayakkabılar Nasıl Açılır

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu