Diş hekimi maaşları diş hekimi olmak isteyen öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Ağız ve diş sağlığı sorunlarını muayene eden, teşhis eden ve tedavi eden diş hekimleri maaşları hakkında internette yazılan pek çok içerik bulunsa da, maaşlar hakkında net bir bilgi etmek oldukça zordur.

Diş Hekimi Maaş

İnsanların sağlığı için oldukça önemli olan diş hekimlerinin maaşları belirli şartlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. 2023 temmuz ayında yapılan zam ile birlikte diş hekimlerinin maaşlarına da zam geldiği bilinmektedir.

Diş hekimi olarak çalışmak birçok insanın çocukluk hayallerinden biridir. Diş hekimleri ağız ve diş sağlığı ile ilgili teşhis ve tedavi işlemlerini gerçekleştiren kişilerdir. Diş hekimleri özel hastanelerde, kliniklerde veya devlet hastanelerinde çalışma imkanına sahiptir. Diş hekimi maaş 2023 yılında en sık araştırılan konulardan biri olsa da, diş hekimlerinin maaşları, örneğin çalıştıkları kuruma göre değişmektedir.

Diş Hekimi Maaşı Devlet

Diş Hekimi Maaşı Devlet

Diş hekimlerinin maaşları kamuda veya özel sektörde olmalarına göre de değişiklik gösterebilmektedir. Devlet hastanelerinde çalışan diş hekimlerinin maaşları pozisyona, derecesine ve meslekte geçirdikleri süreye göre değişmektedir. Devlet hastanelerinde diş hekimleri için en düşük maaş 14 bin TL iken yaşa ve niteliklere göre bu maaş 25 bin TL’ye kadar çıkabilir. Bu ücretler, diş hekimi maaşı devlet sorusuna da cevap olmaktadır.

EN DÜŞÜK24,000 TL
EN YÜKSEK35,000 TL
Diş Hekimi Maaşı Özel

Diş Hekimi Maaşı Özel

Özel kurumlarda diş hekimlerinin maaş durumu farklıdır. Her kurumun kendi maaş politikası vardır. Maaş, özel haklar, çalışma saatleri vb. koşullardan etkilenir. Klinik veya özel hastanelerdeki diş hekimlerinin maaşı en az 8 bin TL’den başlayıp 30 bin TL’ye kadar çıkabilir. Dolayısıyla diş hekimi maaşı özel sektörde çalışanlar için daha farklı olmaktadır.

Diş hekimlerinin maaşları kamuda veya özel sektörde olmalarına göre değişmektedir. Kamuda en düşük diş hekimi maaşı 16 bin TL iken özel sektörde bu maaş 8 bin TL’ye kadar inmektedir.

EN DÜŞÜK18,000 TL
EN YÜKSEK40,000 TL

Diş Hekimi Döner Sermaye

Devlet hastanelerindeki diş hekimlerinin maaşları meslekte geçirdikleri süreye göre artmaktadır. Diş hekimi döner sermaye 2023 yılında en çok araştırılan konulardan biri olsa da, maaşların meslek yılına göre de değiştiği bilinmektedir.

  • Döner sermaye değişmesine karşılık maaşa ortalama 5-7 bin TL ekleme yapmaktadır.

SONUÇ: Diş hekimlerinin maaşları 2023 yılının temmuz ayında gelen zam ile güncellenmiş olsa da, mesleki tecrübe ve döner sermaye gibi pek çok etken maaşların birbirinden farklı olmasını sağlamaktadır. En düşük maaşın devlet için 22 bin TL olduğu bilinmektedir.


Diş Doktorları Neyi Tedavi Eder?

Bu bölümdeki doktorlar, diş, çene ve damakta meydana gelen hastalıkları tedavi eder.

Diş Doktorlarının Uzmanlık Alanları Var mıdır?

Diş hekimliğinde birçok farklı uzmanlık alanı bulunmaktadır. Örneğin, ağzı tedavi eden doktorların alanı periodontolojidir. Ayrıca yüz ve çene bölgesindeki kemik problemlerini düzelten doktorlara da ortodontist denir.

Özel Hastane Doktor Maaşları

Göz Doktoru Maaşları

Amerika’da Doktor Maaşı – Doktora Verilen Haklar