Doğal Taşın Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız – Taş Camı çizer Mi

Doğal taşın gerçek olduğunu nasıl anlarız hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Akik taşının gerçek olduğunu nasıl anlarız işte detaylar.

Doğal taşın gerçek olduğunu nasıl anlarız, doğal taşlar ilk çağlardan beri var olmasına ve kullanılmasına rağmen son zamanlarda daha çok popüler olmuştur. Değerli doğal taşlara rağbet çok ama alan az olunca teknolojinin de gelişmesiyle sahte ve sentetik taşlar da piyasaya girmiştir. Ayrıca sahte ve sentetik taşlar ayrıdır. Durum bu şekilde olunca tabi doğal taşın gerçek olup olmadığını anlamak gerekir.

Bir taşın gerçek olmadığını anlamanın birçok yolu vardır. Doğal taşlar yarı değerli taşlar olarak da adlandırılır. Bu durum kafanızı karıştırmasın. Doğal taşlar görüntü olarak hepsi birbirine benzeyen aynı renk, ışıltı, şekil ve saydamlığa sahip değildir. Yani kusursuz değillerdir. Doğal taş (yarı değerli) alırken alacağınız taşın özelliklerini önceden araştırmalısınız. Doğada birçok çeşit doğal taş türü bulunmaktadır. Bu taşların gerçek olup olmadığını evdeki yöntemlerle anlamanız çok zordur.

 • Bir taşın öncelikle mohs sertlik cetvelinden sertliğini belirlemeye çalışmalısınız. Örneğin; Elmas en sert taştır. Sertlik derecesi 10 olduğundan bir elması ancak yine bir elmas taşı çizer. Başka taş ya da cam çizemez. Sertlik derecesi 7 olan kuvars taşları 7’nin üstündeki sertlikteki taşlar çizer. Ama 7’nin altındaki sertlikteki taşlar çizemez. Sertliği 1 olan bir talk taşını bir tırnakla bile çizebilirsiniz.
 • Alacağınız taşın kristal yapısı hakkında bilgi edinmenizde taşın doğal olup olmadığını anlamanızı sağlar. Ametist taşı genelde daha küçük dişli kristal yapısından oluşur. Sitrin taşı ise daha büyük dişli kristallerden oluşmaktadır. Sitrin taşında da küçük dişler bulunur. Ama bu çok nadir bir durumdur.
 • Saydam taşların içerisinde kırılımlar ve gökkuşağı renklerini görebileceğiniz yansımalar oluşur. Yarı saydam ve opak taşlar içerisinde damarlar bulunur. Renkleri canlı olan taşların üzerinde boyama işlemi yapılma ihtimali çok yüksektir. Bazı söylentilere göre doğal taşa saç telini dolayıp çakmakla yakmaktır. Eğer saç teli yanmıyorsa taş doğaldır. Fakat bu yöntem her taş da denenmemelidir. İnci ya da kehribar taşlarında uygulayacağınız bu yöntemle taşı kaybetme olasılığınız oldukça yüksektir.

Akik Taşının Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız

Akik taşının gerçek olduğunu nasıl anlarız, akik taşı farklı tonlara ve enerjiye sahip olduğundan en popüler ve en tercih edilen taşlardan biridir. Akik taşı dünyanın her yerinden çıkartılmaktadır. Akik taşları doğal taş tesbih, doğal taş takı ya da doğal taş olarak kullanılmaktadır. Bu taşların gerçek olmadığını anlamak için birkaç yöntem vardır.

 • Akik taşlarının içi ve dışı aynı renktedir. Renk geçişleri tek merkezden başlar ve taşın dışına gittikçe renkler değişmeye başlar.
 • Halkasal olmayan renk geçişleri varsa taşın sahte olduğunun göstergesidir. Taşın içindeki renk geçişleri aşama halindedir. Koyudan açığa doğru yoğunluk yavaşça olmaktadır. Keskin renk geçişleri taşın sahte olduğunu gösterir.
 • Ayrıca gerçek Akik taşı yanmaz. Sahte taş ısıyla karşılaşınca hem boyası akar hem de koku salar.

Akik taşları ruhsal ve bedensel dinginlik sağlamaktadır. Siyah ve beyaz renkte olan akik taşlarına oniks de denilmektedir. Mavi, kahverengi, kırmızı, yeşil, turuncu, beyaz, siyah, kızıl ve sarı renklerde bulabilirsiniz.

Ametistin Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız

Ametistin gerçek olduğunu nasıl anlarız

Ametistin gerçek olduğunu nasıl anlarız, en popüler doğal taşlardan biride Ametist taşıdır. Koyu kırmızı ve açık pembe gibi alternatif renkleri bulunsa da Ametist taşları çoğunlukla mor renklidir. Parlak ve estetik bir görünüme sahip olduğu için mücevher ve takı sektöründe çok fazla ilgi görmektedir. Bu doğal taşta demir ve kükürt de bulunmaktadır. Sakinleştirici, yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle dikkat dağınıklığına da iyi gelmektedir. Ayrıca insan bedenindeki negatif enerjiyi alıp insanın pozitif hissetmesini sağlamaktadır.

 • Ametist taşının gerçek olduğunu taşı yakarak anlamanız mümkündür. Yüksek ısıya maruz kaldığı zaman taşta rengin değiştiğini gözlemleyebilirsiniz.
 • Taşın içi de dışı da aynı renk olursa bu taşın gerçek olduğunu gösterir.
 • Ametist taşının sahtesi elinize aldığınızda görünümünden de anlaşılır.

Ay Taşının Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız

Ay taşının gerçek olduğunu nasıl anlarız, ay taşı en değerli madenlerden biridir. Daha çok mücevher sektöründe kullanılan bu taş, farklı renkleri ve ayrıcalıklarıyla daha çok tercih edilir. Daha çok yarı şeffaf, beyaz rengi üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca mavi ve turuncu rengi de vardır. Kıymetli bir taş olduğu için en çok takı sektöründe kullanılmaktadır.

 • Ay taşını elinize aldığınızda gerçek olup olmadığını direk anlayabilirsiniz.
 • Taşı ışığa yan tuttuğunuz zaman mor bir ışık meydana gelir, buda orijinalliğini test edebileceğiniz bir diğer yöntemdir.
 • Ay taşının içi ve dışı uyumludur. Çünkü doğal yapısında böyle bulunmaktadır.
 • İmitasyonlar yeşile boyandığından yüksek ısıda boyanın aktığı ya da çıktığı görülür. Ay taşı gökkuşağı taşı olarak da bilinir. Güneşe tutulduğunda mavi renk ortaya çıkar.

Pembe Kuvarsın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır

Pembe kuvarsın gerçek olduğu nasıl anlaşılır, pembe kuvars taşları da diğer doğal taşlar gibi tercih edilen taşlardandır. İnsan bedeninde etkisi de oldukça fazladır. Özellikle Ametist taşıyla pembe kuvars taşı birlikte kullanılırsa etkileri çoktur. Kalbi korur. Özgüveni arttırır, baş ağrılarına karşı etkilidir, sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar, beyin fonksiyonlarını uyarır, kan dolaşımını düzenler, göze iyi gelir ve çevredeki negatif elektriği alıp pozitif enerji verir. Ayrıca radyasyon ortamında bulunduğunda radyasyonu toplar.

 • Pembe kuvars taşının gerçek olduğunu diğer taşlarda uygulandığı gibi yüksek ısı uygulandığı zaman taşın içi ve dışı aynı renkte olması gerekir. Eğer taşın içi ve dışı aynıysa taş orijinaldir. Yalnız ısıya dikkat etmelisiniz. Taş çok yüksek ya da fazla ısıya maruz kaldığı zaman rengi değişebilmektedir.

Kuvars Taşının Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız

Kuvars taşının gerçek olduğunu nasıl anlarız

Kuvars taşının gerçek olduğunu nasıl anlarız, gerçek kuvars taşını anlayabilmek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Kuvars taşının sahtesi oldukça yaygındır. Gerçek olup olmadığını bazı etmenlerden fark edebilirsiniz. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

 • Orijinal Kuvars taşları cam yüzeylerini çizmektedir.
 • Belli bir ağırlığı vardır. Kuvars taşları plastik olandan daha ağır gelmektedir.
 • Kuvars taşları oda sıcaklığındaki bir ortamda daha soğuktur. Plastik yapılı taşlar daha sıcak olurlar. Fakat cam yapılı taşlarda bu yöntem yanıltıcı olabilir. Çünkü camda oda sıcaklığında bulunduğunda daha soğuk olur.
 • Çakmak yakarak da taşların gerçek olduğunu anlarsınız. Gerçek olmayan taşların boyası akar ve koku yayılır.
 • Orijinal taşlar genelde düzensiz yüzeyleri ve düzensiz renk geçişleri vardır. Sahte taşlarda bu durum daha düzenlidir.

Doğal Taş Gerçeklik Testi

Doğal taş gerçeklik testi, doğal taş aldığınızda orijinalliğinden pek emin olmayabilirsiniz. Ama bazı etmenler sayesinde taşın gerçek olup olmadığını kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

 • Kuvars taşları ile cam yüzeyi çizerek gerçeklik testi yapılabilir. Bir diğer yöntemde taşı çok abartmadan hafif yakmaktır. Sahte olan taşlar yandığı zaman boyaları akar ve ortama koku yayılır. Bu yakma işlemini bir saç telini taşa sararak saç telini çakmakla yakarak da yapabilirsiniz. Eğer saç teli yanmazsa taş gerçektir. Ametist gibi doğal taşlar çok fazla ısıya maruz kaldığında renk değiştirirler. İç ve dış kısmı aynı renk olursa bu orijinal doğal taştır.

Doğal Taş Yanar Mı

Doğal taş yanar mı, doğal taşlar hem sizleri bedenen ve ruhen rahatlatır, hemde hoş bir görüntü sağlamaktadır. Fakat bazı doğal taşlar sahte olabilmektedir. Doğada birçok doğal taş bulunmaktadır. Bu doğal taşların gerçek olup olmadığını anlamanın bir yöntemi de yakmaktır.

 • Öncelikle bir saç telini taşa sarıp çakmak yardımıyla yaktığımız zaman saç teli yanmazsa o taş doğal taştır. Doğal taşları yaktığımız zaman yanmaz. Fakat fazla tutulduğunda ya da yüksek ısıya maruz kaldığında taşlar renk değiştirir. İç ve dış kısmı aynı renk olur. Fazla ısı kullanmamaya özen gösterin.

Taşların doğal taş olduğunu nasıl anlarız?

Değerli taşların doğal mı sahte mi olduğunu nasıl anlarız? Değerli taşlar genelde çok uzun yıllardır insan elinde olan taşlardır bu yüzden dolayı taşların ilk günkü gibi ter termiz ve hatasız kalma olasılığı %1 bile değildir. Boyasına ve içerisindeki damarlara dikkat ediniz.

Elimdeki taşın ne olduğunu nasıl anlarız?

Elinizdeki taşın değerli olup olmadığını anlama şeklinizin ilk adımı elinize aldığınızdaki taşın yumuşaklığını hissetmektir. Taşta pürüssüzlük ve elinizde okşadığınızdaki yumuşaklığı hissetmeniz için bir bilgiye sahip olmanız gerekmemektedir.

Gerçek Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır

Orjinal Osmanlı Tesbih Nasıl Anlaşılır

Reçine Kokusu Nasıldır

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr