Gerçek Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır? (3 Farklı Yöntem)

Gerçek kehribar tesbih nasıl anlaşılır, gerçek kehribar taşının özellikleri nelerdir ve benzeri sorulara sıklıkla yanıt aranıyor. Kehribar ağaçlarda bulunan organik bir maddedir. Bu maddeden elde edilen teşbih taşları ise oldukça dikkat çekiyor.

Genele olarak gerçek kehribar taşı ile yapılan ve satışa sunulan teşbihlerin fiyatları oldukça yüksektir. Öte yandan satın aldığınız kehribar taşı teşbih modellerinin gerçek olup olmadığını anlamak istiyorsanız kehribar taşının özelliklerini bilmeniz gerekiyor. Kısaca bu özelliklerini sıralamak gerekirse de;

 • Kehribar taşı fosilleşmiş bir reçine türüdür.
 • İlk çıkarıldığında oldukça mat bir renge sahiptir.
 • Kehribar taşını elinizle ovuşturup kokladığınızda odunsu bir kokusu vardır.
 • Tesbih modellerinde kullanılan kehribar taşlarının saydamlığı ve parlaklığı oldukça yüksektir.
 • Kehribar taşı ile yapılarak satışa sunulan teşbih modellerinin fiyatları oldukça yüksektir.
Gerçek kehribar tesbih nasıl anlaşılır

Gerçek kehribar taşı ile yapılan tesbih modellerinin gerçek olup olmadığını bu özelliklerinden anlayabilirsiniz. Elinize aldığınız ilk andan itibaren belirli bir ağılığı olan bu taşların en temel özelliği ise ısınınca yaydığı kokudur. Ayrıca fiyatları da gerçek olup olmadığını yansıtan en temel özellikler arasında yer alıyor.

Ateş Kehribar Olduğu Nasıl Anlaşılır

Gerçek kehribar tesbih nasıl anlaşılır

Ateş kehribar olduğu nasıl anlaşılır, hangi özelliklerinden ateş kehribar olduğunu anlayabilirim ve benzeri soruların yanıtları merak ediliyor. Ateş kehribar taşının özellikleri oldukça belirgindir. Temel birkaç özelliğini bilmeniz taşı ayırt etmeniz açısından size yardımcı olacaktır. Kısaca ateş kehribar taşının özelliklerini sıralamak gerekirse de;

 • Gerçek ateş kehribar taşı tene temas edip bastırıldığında hiçbir şekilde acı vermez. Ancak sahte olan ateş kehribar taşları bunun aksine teninize bastırdığınızda acı hissetmenize neden olur.
 • Gerçek ateş kehribar taşları tamamen elyafsız olduğu için şeffaf bir görünüme sahiptir.
 • Genel olarak gerçek ateş kehribar taşları mavi ve kırmızı renkli olur.

Bu ve benzeri temel özelliklerini incelediğinizde taşın orijinal olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Ateş kehribar taşı tesbih dahil olmak üzere pek çok aksesuar, incik, boncuk ürünlerinde kullanılıyor. Fiyat aralığı ise sahte olanlara kıyasla oldukça yüksektir. Fiyatından da gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Gerçek Kehribar Yanar Mı

Gerçek kehribar tesbih nasıl anlaşılır

Gerçek kehribar taşının bazı temel özellikleri bulunuyor. Eğer gerçek bir kehribar taşından oluşan herhangi bir ürün alacaksanız bu özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Pek çok kişi özelliklerini bilmediği için gerçek kehribar taşı yanar mı sorusuna yanıt arıyor. Bu sorunun yanıtı doğrudan evet olarak verilebilir. Kehribar taşı yanar ancak bu direk alev alır gibi bir durum değildir. Her maddenin yanma noktasına geleceği ısı etkisi ve aralığı farklıdır.

Kehribar taşının da yanabilmesi için yüksek bir ısıya maruz kalması gerekiyor. Yanma noktasına getirmeyecek kadar düşük bir ısıya maruz kaldığı zaman sadece odunsu bir reçine kokusu yayar. Hatta kehribar taşının gerçek olup olmadığını anlamak için elinizde ovuşturup ısıya maruz bırakmanız bırakacağı kokuyu teyit etmeniz için tavsiye ediliyor.

Kehribar Tesbih Özellikleri

Gerçek kehribar tesbih nasıl anlaşılır

Kehribar tesbih özellikleri oldukça dikkat çekiyor. Doğal taşlar arasında yer alan kehribar tesbih taşlarının insan ruhu üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Bu noktada kehribar teşbihin ne gibi özellikleri olduğunu kısaca sıralamak gerekirse de;

 • Ruhu dinlendirme özelliği taşır.
 • Stres azaltıcı bir etkiye sahiptir.
 • Kokusu oldukça güzeldir.
 • Uzun ömürlü ve dayanıklı bir taştır.
 • İç huzur ve rahatlama enerjisi verdiği için erkeklerin geneli kehribar tesbih modellerini tercih eder.

Kehribar teşbihlerin özellikleri sadece bunlarla sınırlı değildir. Ancak en temel ve öne çıkan özelliklerini bu şekilde sıralamak yanlış olmayacaktır.

Kehribar Tuzlu Su Testi

Gerçek kehribar tesbih nasıl anlaşılır

Kehribar tuzlu su testi oldukça yoğun bir şekilde uygulanıyor. Kehribar taşları doğal taş gurubunda yer alıyor. Pek çok aksesuarda kullanılan bu taşın gerçek olup olmadığını anlamak isteyen kişiler tuzlu su testi ile teyit edebilir. Tuzlu su ile dolu bir bardağın içerisinde kehribar taşını yerleştirmeniz gerekiyor.

Bir su bardağı içerisine koyacağınız ılık suya 7 çay kaşığı kadar tuz atarak eriyinceye kadar karıştırmanız yeterli olacaktır. Eğer kehribar taşı gerçek ise tuzlu su içerisinde yüzer. Nitekim taşlar gerçek değilse bardağın dibine doğru çöker. Bu testi uygulayarak kehribar taşlarının orijinal olup olmadığını oldukça kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;

Orjinal kehribar nasıl belli olur?

Orijinal kehribar, aşağıdaki özelliklere sahiptir:
Renk
Koku
Yüzey
Ağırlık
Elektriklenme

Gerçek kehribar tuzlu suda batar mı?

Hayır, gerçek kehribar tuzlu suda batmaz. Gerçek kehribar, tuzlu suyun içinde yüzer. Bu, kehribarın düşük yoğunluğunda kaynaklanır.

En değerli kehribar hangisi?

En değerli kehribar, Baltık kehribarıdır. Baltık kehribarı, yaklaşık 40 milyon yıl önce Baltık Denizi’nde yaşayan çam ağaçlarından elde edilir. Baltık kehribarının en değerli türü, ateş kehribarıdır. Ateş kehribarı, şeffaf ve parlak bir görünüme sahiptir.

Orjinal kehribar tesbih nedir?

Orijinal kehribar tesbih, tamamen kehribardan yapılmış olan tesbihe denir. Orijinal kehribar tesbihlerin yapımında genellikle Baltık kehribarı kullanılır. Orijinal kehribar tesbihlerin fiyatları, tesbihin kalitesine, işçiliğine ve tasarımına göre değişmektedir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥