Orjinal Osmanlı Tesbih Nasıl Anlaşılır (En Etkili 4 Yol)

Orjinal Osmanlı tesbih nasıl anlaşılır, satın alırken nelere dikkat edilmelidir gibi sorulara sıkça cevap aranıyor. Osmanlı tesbihleri oldukça popülerdir. Orijinali ise direk gerçek kehribar taşından yapılıyor. Eğer kehribar taşını ayırt edebiliyorsanız Osmanlı teşbihinin de gerçek olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Eğer satın aldığınız teşbihin orijinal olup olmadığını merak ediyorsanız şu adımları takip ederek teyit edebilirsiniz;

  • Osmanlı tesbihi satın alırken gerçek olup olmadığını anlamak için taşını yakından incelemeniz gerekiyor.
  • Kehribar taşını iyice incelemeniz gerekiyor.
  • Taşın doğrudan renk geçişlerine bakarak gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  • Tesbihin kehribar taşlarını yakından incelerken aynı zamanda elinizde de ovuşturarak ısınınca koklayabilirsiniz. Eğer odunsu bir kokusu varsa taşın gerçek olduğunu anlayabilirsiniz.
Orjinal osmanlı tesbih nasıl anlaşılır

Osmanlı tesbihlerinde bu ve benzeri adımları takip ederek gerçek olup olmadığını anlamanız mümkündür. Genel olarak koku standartından ve fiyatından anlayabilirsiniz. Eğer odunsu bir kokusu varsa ve fiyatı da çok uygun değilse o teşbihin orijinal olduğunu anlamanız mümkün olacaktır.

Osmanlı kehribar nedir

Osmanlı kehribar, 17. yüzyılda Osmanlı el sanatları ve tesbih ustalarının özel formüllerle elde ettikleri ve çeşitli süs eşyaları, tesbih, baston, çadır düğmesi ya da şemsiye sapı gibi antika özelliği bulunan ürünlerde sıklıkla kullandıkları yapay bir reçinedir.

Osmanlı kehribarının ana maddesi, Baltık bölgesindeki çam ağaçlarından elde edilen doğal reçinedir. Bu reçine, ısı ve basınç altında eritilerek şekillendirilir ve ardından çeşitli renk ve desenler kazandırılır.

Osmanlı Kehribarı Fiyatları

Orjinal osmanlı tesbih nasıl anlaşılır

Osmanlı kehribarı fiyatları oldukça yüksektir. Tesbih modelleri arasında en sık tercih edileni olarak da dikkat çektiğini söylemek mümkündür. Gerçek kehribardan yapılan taşları nedeniyle fiyatları uygun değildir. Ayrıca satan markaya göre de fiyatları değişiklik gösteriyor. Genel olarak 2022 yılında güncel Osmanlı kehribar teşbihi fiyatları şu şekilde yansıyor;

  • İskender Usta Yapımı Kehribar Osmanlı Tesbihi 129 TL
  • Orijinal Osmanlı Kehribar Tesbih 10.000 TL
  • Tesbihcibaba 25 Taneli Iskender Usta Kesme Model Osmanlı Kehribarı 89.000 TL
  • Sandık Malı Osmanlı Sıkma Kehribarı 55.000 TL

Genel olarak fiyatları bu şekilde yansıyor. Özel kesim olanların fiyatları yer verdiğimiz fiyatlardan çok daha yüksek olabilir. Bu noktada kısa bir araştırma yaparak bütçenize hitap edeni satın alabilirsiniz. Özellikle de çok yıllık Osmanlı kehribar teşbihlerinin fiyatları daha yüksek olabiliyor. Çünkü bu teşbihler antika değeri de taşıyor.

Osmanlı Tesbih En Pahalı

Orjinal osmanlı tesbih nasıl anlaşılır

Osmanlı orijinal tesbihleri gram üzerinden satılıyor. Yani fiyatları gram başına değerlendirilerek ağırlığınca sunuyor. Oldukça pahalı olan bu teşbih modellerinde gram başına birim fiyat 75 dolar ile 300 dolar arasında değişiyor. Dünya çağında satışa sunulan en pahalı teşbih seçenekleri arasında yer aldığını söylemek de mümkündür. Özellikle de çok yıllık ya da koleksiyonluk olarak değerlendirilen modeller Osmanlı tesbih en pahalı seçenekleri arasında yer alıyor.

150 Yıllık Kehribar Tesbih

Orjinal osmanlı tesbih nasıl anlaşılır

150 yıllık kehribar tesbih modeli çok dikkat çekiyor. Elazığ ilinde hizmet veren bir teşbihçi Osmanlı kehribarından yapılan 150 yıllı tesbih modelini 35 Bin TL’ye satışa çıkardı. Tesbih dükkanı olan Mehmet Özen satışa çıkardığı bu tesbihin 1972-1986 yıllarında da babası tarafından dükkanda tutulduğunu ifade ediyor. Osmanlı kehribarları damla kehribar ve farklı çeşitlerinden oluşuyor. Dünya üzerinde en pahalı tesbih modelleri arasında yer alıyor.


Daha fazla ilgili içerik;

Bir tesbihin Osmanlı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bir tesbihin Osmanlı olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır.
Renk
Koku
Yüzey
Ağırlık

Osmanlı tesbih hangi renk olur?

Osmanlı tesbihler, doğal kehribar renklerinde olabilir. Sarı, kahverengi, kırmızı ve mavi en yaygın renklerdir. Bununla birlikte, daha nadir renklerde Osmanlı tesbihler de bulunur.

Eski osmanlı sıkma kehribar nasıl anlaşılır?

Daha koyu renk
Daha az parlak yüzey
Daha fazla aşınma

Osmanlı ateş kehribar tesbih nasıl anlaşılır?

Daha şeffaf görünüm
Daha parlak renkler
Daha sert yapı

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥