Doğalgaz Yardım Başvurusu 2023 yılının kış aylarında en çok araştırılan konu haline gelmiştir. Doğalgaz yardımı başvuru şartları ve başvuru formuna makalemizden ulaşabilirsiniz.

Doğalgaz yardım başvurusu 2023 vatandaşlar tarafından ilgi gösterilen konulardan birisidir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan yardımlardan biri doğalgaz yardımıdır. Peki bu yardıma nasıl başvurulur, başvuru şartları nelerdir? Hadi gelin birlikte inceleyelim. 

Dar gelirli ve ekonomik anlamda sıkıntı çeken aileler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen yardımlara başvuru yapmaktadır. Birçok yardım kategorisi yer alır. Devletin öğrencilere verdiği para yardımından kırtasiye yardımına kadar eğitim kategorisinde yardım düzenlenir. Şartlı sağlık yardımı ya da kira yardımı gibi birçok kategoride yardım desteği sağlanır. Doğalgaz yardım başvurusu için e-devlet sistemini kullanmanız yeterlidir.  

E-Devlet Üzerinden Doğalgaz Yardım Başvurusu

Başvuru yapabilmek için gerekli evraklarla Bakanlığa, Belediye ya da Kaymakamlıklara gitmenize gerek yoktur. E-devlet sistemi üzerinden başvurularınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İlk defa e-devlet sistemine giriş yapacaksanız PTT’ye giderek şifre almanız gerekir. Şifre aldıktan sonra çoğu işlemler e-devlet sistemi üzerinden gerçekleşir. Doğalgaz yardımı için e-devlet sistemini kullanarak kolayca başvurunuzu gerçekleştirmek için alttaki adımları takip ediniz.  

 • İlk olarak linkine tıklayarak e-devlet hesabınıza giriş yapın.  
 • Açılan ekranın sağ köşesinde yer alan Yeni Başvuru seçeneğine tıklayarak başvuru formuna ulaşın.
E-Devlet Üzerinden Doğalgaz Yardım Başvurusu  
 • Ardından başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaya özen gösterin.  

E-devlet sistemi üzerinden başvurunuzun durumunu kontrol edebilirsiniz. Doğalgaz yardım başvurusu kabul edilen kişiler faturalarıyla birlikte PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacaktır. Eğer ön ödemeli sayaç kullanıyorsanız destek miktar ödemesi kartlarınıza yapılacaktır.  

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları

Doğalgaz Yardımı Başvuru Şartları  

Yardım başvurusu gerçekleştirirken başvuru şartlarını sağlamanız gerekir. Başvuru şartlarını sağlamayan kişilerin başvuruları dikkate alınmaz ve incelemeye girmez. Bu yüzden yardım başvurularında şartlara uyum sağlayıp sağlamadığınız oldukça önemlidir. Doğalgaz yardım başvurusu için şartlar şu şekildedir; 

 • Türk vatandaşı ve 18 yaşından büyük olması, 
 • Destek programına başvuru yapması, 
 • Doğalgaz sağlanan ilçelerde ikamet etmesi, 
 • İkamet ettiği bölgede doğalgaz aboneliği olması, 
 • Mesken abone grubunda yer alması, 
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hak sahibi kararın olması başvuru sahibinde aranan özelliklerden biridir. 

Doğalgaz aboneliğiniz yoksa ve doğalgaz sağlanan ilçelerde oturmuyorsanız devlet tarafından sağlanan kömür yardımı başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

1150 TL Doğalgaz Yardımı

1150 TL Doğalgaz Yardımı 

Kış ayının yaklaşmasıyla birlikte doğalgaz tüketimi yardım desteği başvuruları başladı. Başvurular e-devlet sistemi üzerinden alınacaktır. Ayrıca 2023 yılında yardım desteğinin 450 TL ile 1150 TL arasında olacağı açıklandı. Isıl harita baz alınarak iki dönem olarak yardım gerçekleşecek olup yıllık toplamda ödenecek tutar 450 TL ile 1150 TL arasında olacaktır. Doğalgaz yardım başvurusunda bulunmak için gerekli şartları sağlamanız gerekir. Gerekli şartları sağlıyorsanız e-devlet sistemi üzerinden kolayca başvurunuzu gerçekleştirin. 

Başvurusu kabul edilen kişiler PTT şubelerine faturalarıyla giderken yardımdan yararlanabilirler. Eğer sayacınız faturalı değil ön ödemeliyse destek miktarı kartlarınıza yatırılır. Ödemeler 3 ay arayla yılda iki kere gerçekleşecek olan doğalgaz yardımı hakkında merak ettiklerinizi, sorularınızı ve yorumlarınız alt kısımdan bizlere iletebilirsiniz.  

Temizlik Malzemesi Yardımı Başvurusu

Doğalgaz Fatura Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu

3 Comments

 1. Nurullah aslan on

  Kiraciyim 4 çocuğum var 2 tanesi öğrenci madi sıkıntısı çekiyoruz yardım talep ediyorum doğal gaz yardımı istiyorum