Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır

Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır ve Sosyal Hizmetler kira yardımı hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Maddi durumu olmayan ailelere sağlanan kira yardımına nerden başvuru yapabileceğinizi yazımızda bulabilirsiniz.  

Dar gelirli aileler için Sosyal Hizmetler, vakıflar, holding sahipleri birçok yardım düzenlemektedir. Diğer aile yardımlarının yanı sıra sürekli ödemelerin gerçekleştiği yardımlar vardır. Bu yardımlardan biri de kira yardımıdır. Bu kira yardımına e-devlet, belediyeler, kaymakamlıklar ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.  

Kira Yardımı Başvuru E-Devlet

Kira yardımı başvuru şartlarını sağlayan ailelere yapılmaktadır. Eğer başvuru şartlarını taşıyorsanız e-devlet sistemini kullanarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Peki e-devlet sistemini kullanarak nasıl başvuru yapabilirsiniz? Gelin birlikte bakalım.  

 • İlk olarak kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız. E-devlet şifrenizi ilk defa alacaksanız PTT şubelerine gitmeniz gerekir. E-devlet şifrenizi unuttuysanız sistem üzerinden kolayca yeni şifre elde edebilirsiniz. 
 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması yazın ve karşınıza gelen seçeneğine tıklayınız. 
 • Açılan sayfada Uygulamaya Git seçeneğine tıklayınız.  
 • Ardından Kendim için ya da Tüzel kişi için başvuru gerçekleştirdiğinize dair iki seçenek çıkacaktır.  
 • Seçeneklerden birisini seçtikten sonra İleri kısmına tıklayınız. 
 • Kişisel bilgilerinizi, istenen belgeleri sisteme yükledikten sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.  
Kira yardımı başvuru e-devlet 

Sosyal Hizmetler Kira Yardımı

İhtiyaç sahibi olan ve kirasını ödemekte zorluk yaşayan kişilere kira yardımı desteğinde bulunulacaktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bu projede 1.100 TL kira yardımı yapılacaktır. İkamet ettiğiniz şehre göre kira yardımları değişiklik gösterir. E-devlet üzerinden, belediyeler ve kaymakamlıklardan bu yardıma başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yapmak için sahip olmanız gereken şartlar şu şekildedir; 

 • Sigortanızın olmayan kişiler, 
 • Emekli, dul, yetim aylığından yararlanmayan kişiler, 
 • Üstüne kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün olmadığı kişiler, 
 • Fakirlik sınırının altında muhtaçlık belgesi olan kişiler, 
 • Düzenli ve sürekli bir geliri olmayan kişiler bu kira yardımından yararlanabilirler.  

Ayrıca İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde ikamet eden kişilere 1.150 TL kira yardımı yapılacak olup diğer şehirlerde en az 715 TL gibi kira yardımı yapılacaktır.

Kira Yardımı Başvurusu Yap

Kira yardımı, doğalgaz yardımı, kömür yardımı ve gıda yardımı gibi Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maddi durumu olmayan ailelere birçok yardım düzenlenir. Kirasını ödemeyen ve maddi anlamda zorluk çeken aileler kira yardımı başvurusunda bulunabilirler. Kira yardımı başvurusunda bulunmanız için yapmanız gereken adımlar şu şekildedir; 

 • İlk olarak linkine tıklayarak başvuru formunu açınız. 
 • Başvuru formunu açtıktan sonra e-devlet sistemi üzerinden kimliğinizi doğrulayınız. 
 • Daha sonra başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurunuz. 
 • En son başvuru ön izle kısmında başvurunuzdan emin olun ve başvurunuzu tamamlayın. 

Başvurusu onaylanan kişiler 12 ay boyunca kira yardımından yaralanabilirler. PTT şubelerine giderek kira yardım bedellerini alabileceklerdir.   

Kira yardımı başvurusu yap 

Dar Gelirliye Kira Yardımı

Dar gelirli ailelere devlet tarafından verilen yardımlardan biri de kira yardımıdır. Gelir yuvan kapsamında maddi durumu olmayan ailelere aylık olarak belirli bir miktar ödeme gerçekleşmektedir. Son zamanlarda ise kirasını ödemekte zorluk çeken ailelere kira yardımı yapılacağı duyuruldu. Başvurular e-devlet sistemi üzerinden yapıldığı gibi kaymakamlık ya da belediyelere giderek bizzat da gerçekleştirilebilir. 12 ay boyunca alınacak kira yardımında verilecek yardım ücreti şehirlere göre şu şekildedir; 

Şehirler Kira Yardımı 2022  
Ankara/ İstanbul  1.1 50 TL 
Antalya/Adana/Bursa/Konya 1.085 TL 
Mersin/Eskişehir/Sakarya/Erzurum 995 TL 
Tokat/Zonguldak/Çanakkale 905 TL 
Düzce/Şırnak/Yozgat 810 TL 
Bolu/Bingöl 715 TL 

Kaymakamlık Kira Yardımı Başvuru Formu

Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat giderek başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde dolduran kişilerin başvuruları dikkate alınacaktır. İkamet ettiğiniz kaymakamlıklara giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Kaymakamlıklara giderken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler şu şekildedir; 

 • Kimlik kartınız ve fotokopisi 
 • Kira Kontratı 
 • Eğer varsa fakirlik belgesi 
 • Hane halkının gelir düzeyini gösteren belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekir. 

Yukarıdaki evraklarla birlikte Kaymakamlıklara bizzat giderek başvuru formuna ulaşabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı ise tarafınıza bildirilecektir.  

Kaymakamlık kira yardımı başvuru formu 

960 TL Kira Yardımı Başvuru Formu

2022 yılında kira yardım paralarının ne kadar olduğu açıklandı. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde oturan maddi durumu olmayan kişilere 1.150 TL kira yardımında bulunulacaktır. Diğer şehirlerde ise en az 715 TL olacak şekilde kira yardımı yapılacak olup bu yardımlar 12 ay boyunca sürecektir. Kira yardımı başvuru formuna ulaşmak için kullanabileceğiniz birçok yöntem vardır.  

 • E-devlet 
 • Kaymakamlık 
 • Belediyeler 
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 

Yukarıdaki başvuru kanallarından herhangi birini kullanarak kolayca başvurunu gerçekleştirebilirsiniz. 

Kira Yardımı Sorgulama E-Devlet

Kira başvurusunu gerçekleştiren kişiler başvurunun onaylanıp onaylanmadığını merak etmektedir. Başvuru gerçekleşirken başvuru sonucunuzu nereden öğrenmek istediğiniz sizlere sorulur. E-posta ile ya da sms ile bilgilendirme talebini seçmeniz halinde başvurunuz hakkında tüm detaylar sizlere iletilecektir. Ayrıca Alo 144 ya da Alo 183 telefon hatlarını kullanarak da başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. Eğer e-devlet sistemini kullanarak sorgulama yapmak istiyorsanız alttaki adımları takip ediniz.  

 • İlk olarak linkine tıklayın ve ardından e-devlet sistemine giriş yapınız. 
 • Açılan sayfada aldığınız sosyal yardım bilgileriniz ve detayları görülecektir.

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar 2022

E Devlet Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu 2022

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr