Dovme abdest geçirir mi ve Kalıcı dövme abdest geçirir mi Diyanet açıkladı. Sorularla İslamiyeti tam olarak yaşamak isteyenler için düzenledik.

Dovme abdest geçirir mi sorusuna dövmenin dinen yasaklanan uygulamalar arasında olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Dövme yaptırmak Allah’ın  Rahmetinden uzak olmaya sebeptir. Allah’ın yasakladıklarından uzak durmak, hoşnut olacağı işlerde bulunmak gerekir. Dövmenin farklı çeşitleri vardır, dövmesi var artık abdesti geçersizdir diyemeyiz. Abdest konusunda kadın olsun erkek olsun dövmesi olan kişinin normal abdest ve gusül(boy abdest) abdesti geçerlidir. İbadetlerini abdest alıp yapabilir.

Kalıcı Dövme Abdest Geçirir Mi Diyanet

Kalıcı dövme abdest geçirir mi Diyanet, dövme içinde kullanılan maddenin dinen uygun olup olmamasına göre suyu geçirmeme kalıcı  özelliği olunca abdeste engel teşkil etmektedir. Bu kalıcı dövmeler deri üzerinde bir tabaka oluşturduğundan suyun deriye geçmesini engellemektedir. Dolayısıyla abdest geçerli değildir. Böyle bir durumda artık deriden çıkarılması mümkün olmayan bir dövme varsa o şekilde bırakılır kişi yaptığı günaha tövbe eder.

Geçici Dövme Abdest Geçirir Mi

Geçici Dövme Abdest Geçirir Mi

Geçici dövme abdest geçirir mi sorusuna dövmenin yapıldığında derinin altında kaldığını söyleyerek başlayabiliriz. Geçici dövme yapılmış derinin üzerinde tabaka oluşmadığı için yapılan abdest ve gusül de geçerlidir. Nitekim abdest alırken derinin üzerini yıkamak farzdır. Alimler dövme konusunda vücuda zarar vermeden giderilebiliyorsa dövmenin çıkarılması gerektiğini söylerler. Allah’ın kulunda görmek istemediği, lanetlediği bir durumdan kurtulmuş olacaktır. Dövmesi olan kişi  böyle bir günahı yaptığından dolayı Allah’a tövbe istiğfar etmelidir.

Dövme YAPTIRMAK günah mı

Dövme yaptırmak günah mı sorusuna dövme yaptırmanın Allah tarafından lanetlenmiş olması onun haram olduğunu gösterir. Dövme yapmak Peygamber (s.a.v) döneminde kadınlar arasında yaygındı. Peygamber (s.a.v) bu türden uygulamaları yasaklamış, onlara Allah’ın dövme yapana ve yaptırana da lanet ettiğini bildirmiştir.

Dövme çok eski zamanlardan beri insanların vücutlarına  kalıcı bir boya ile şekiller çizdirdiği bir uygulamadır. Dövme yapmalarındaki amaçları kimi zaman süs için olmuş, kimi zaman güç kazanmak için bir gösteriş olmuştur. Günümüzde ise dövme daha çok özenti duyularak yaptırılıyor ve elektrikli dövme kalemleri kullanılmaktadır. Yapılacak işlem sağlık açısından zarar vermeyecekse dövmeyi çıkarmak çok uygun olacaktır. Yapılan bu günahtan dolayı Allah’a tövbe etmek en güzelidir.

Dövme Sildirme Fiyatları – Lazerle Dövme Sildirme Fiyatı

Abdestin Farzları – 4 Mezhebe Göre Gusül Farzı

Peygamberimiz Gusül Abdesti Nasıl Alınır

Comments are closed.