Dua Kaderi Değiştirir Mi Diyanet – Kaderi Sadece Dua Değiştir Hadisi Sahih Mi

İnsanlar tarafından uzun yıllar boyunca dua kaderi değiştirir mi sorusunun yanıtı tartışılıyor. İslam alimleri tarafından yapılan en önemli açıklamalar…

Müslümanlar için duanın yeri oldukça büyüktür. Canınız sıkkınsa, mutluysanız ya da kendinizi çaresiz hissediyorsanız Allah’a sığınabilirsiniz. Dua ettikten sonra kalbinizi ferahlar ve işleriniz yoluna girmeye başlar. Peki dua ederek kaderinizi değiştirebilir misiniz yoksa kader değiştirilemez mi ya da evlilik kader mi? Bir olayın ya da durumun iyi olup olmadığını, kişinin davranışlarını, ne tepki vereceğini de yine Allah bilir. Bu yüzden sizin dua edeceğinizi, hangi konuda dua edeceğinizi ve Allah’tan ne isteyeceğinizi de sadece Yüce Allah bilir. Bu yüzden dua önceden bilindiği için kader de ona göre çizilir. Dua etmek aslında bir sebep olarak düşünülür. Bu sebebin sonucunda Allah hayır ya da şer olarak sonuç gösterir.

Dua Kaderi Değiştirir Hadisi

Dua kaderi değiştirir mi diyanet - kaderi sadece dua değiştir hadisi sahih mi

Allah’ın gelmiş, gelecek ya da gelen her konuyu ya da olayı bilmesine kader adı verilir. Her insanın kaderi önceden belirlenmiştir. Ancak bu kaderi biz kendimiz oluşturuyoruz. Allah sadece hangi kaderi oluşturacağımızı önceden biliyor. Okunacak duayı, dua edeceğimiz vakti, saati hatta hangi konu için dua edeceğinizi bile Rabbim biliyor. Allah bildiği için biz dua etmeyiz, kendi irademizle dua edeceğimizi Allah bilir.

Dua ve kader ilişkisi birbirine karıştırılan en önemli konulardan birisi oluyor. Bu konuyu en basit örnek ile sizlere anlatmak istiyorum. Matematik öğretmeni olduğunuzu düşünün. Sınıfta başarısız öğrencilerinizin sınavdan 100 almasını bekleyemezsiniz değil mi? Bunu önceden bilirsiniz ancak öğrencinin düşük alması için herhangi bir zorlamada bulunmazsınız. Dua ve kader ilişkisi de bu şekildedir. Allah dua edeceğini bilir ve kaderi ona göre çizer.

Kaderi Ancak Dua Değiştirir, Eğer O Duayı Etmek Kaderinizde Var İse

Dua kaderi değiştirir mi diyanet - kaderi sadece dua değiştir hadisi sahih mi

Allah tarafından sunulan kader değiştirilemez. Kader her insan için ayrı ayrı çizilmiştir. Kader, ölüm, doğum günü ve evleneceğimiz kişiyi değiştiremeyiz. Ancak bu kavramı duyduğunuz zaman kafanızda bazı soru işaretlerinin olacağını biliyorum. Kader belliyse neden ibadet ediyoruz ya da dua etmenin ne anlamı var diyor olabilirsiniz. Gayet normal bir düşünce. Davranışlarınızı yaparken biri tarafından yönlendirilmiyorsunuz dimi? Bu davranışın olmasını kendi iradenizle gerçekleştiriyorsunuz. İşte kendi iradenizle yapacağınız her davranışı Allah önceden biliyor. Bu yüzden kaderiniz belli deniliyor.

Kader belliyse neden dua edilmeli sorusunun yanıtına gelelim. Dua Allah’a ibadet etmenin şartlarından biri. Dua etmek ya da etmemek yine sizin kendi iradenize kalır. Kendi iradenizle dua ettiğiniz zaman Allah dua edeceğinizi bildiği için kaderiniz de ona göre şekillenmiştir. Kaderi dua değiştirir, eğer o duayı etmek kaderinizde varsa cümlesi de buradan gelir. Kendi iradeniz ve istediğinizle dua edersiniz ancak dua önceden Allah tarafından bilinir. Allah bildiği için dua etmek zaten kaderinizde yazılmıştır.

Kaderi Ancak Dua Değiştirir Hadisi Sahih Mi

Kaderi değiştiren bir dua yoktur. İnsanın kaderi önceden belli olduğu için kaderinizi değiştiremezsiniz. Duaların elbet bir karşılığı olur. İsteklerinizin aynısı olmaz bazen, daha güzel bir şekilde karşılık verilir. İsteğiniz hiç olmaz diğer dünyada yapılan duanın karşılığı verilir. Bu dünyada yaptığınız her duanın elbet karşılığının olduğunu unutmayın. Kaderi dua değiştirir ancak dua edeceğiniz bilindiği için zaten kaderiniz ona göre şekillenmiştir.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥