Evlilik Kader Mi (Kısmetim Kim, Evleneceğin Kişi Karşına Nasıl Çıkar)

Allah evleneceğimiz kişiyi karşımıza nasıl çıkar ve geç evlenmek kader midir gibi sorular sıkça araştırılmaktadır. Evleneceğimiz kişi belli midir, evleneceğimiz kişi önceden belli mi hadisleri gelin birlikte inceleyelim.

Evlilik kader mi, kadere inanmak imanın esaslarından en önemlileri arasındadır. Kader kelime olarak hüküm emir anlamlarına gelmektedir. Allah’ın hayır ve şerri faydalı faydasız her şeyi bilmesi ve yaratması ile olduğuna inanmaktır. Allah’ın her şeyi bileceğine inanan kadere de inanmış olur. Evliliğin kader olması demek Allah’ın her şeyi biliyor olması demektir. Evlenecek kadın ve erkeğin kendi iradeleri ile birbirleri ile evlenmek istediklerini zamanı geldiğinde evleneceklerini Allah ezel de kader defterine yazmıştır. O halde evlilik kaderdir diyebiliriz.

Allah Evleneceğimiz Kişiyi Karşımıza Nasıl Çıkar

Allah evleneceğimiz kişiyi karşımıza nasıl çıkar, Evleneceğimiz kişinin karşımıza okul da mı, ev de mi, iş te mi nerede çıkacağı da önceden Allah’ın ezeli ilmi ile bilinmektedir. Vakti geldiğinde karşımıza çıkacaktır. Allah’ın evleneceğimiz kişinin nerde karşımıza çıkacağını bilmesi Kader, fakat o kişiyi irademiz ile seçmemiz cüz-i irade dediğimiz irade ile seçmemiz kişinin sorumluluk alanıdır. Kader de yazılı olması, orada kişinin sorumlu olmadığı anlamına gelmez.

Evleneceğin Kişi Değişmez Hadis

Evleneceğin kişi değişmez hadis bu şekilde kaynaklarda yoktur. Evlenilecek kişiyi Allah’ın ezeli ilmi ile bildiği, kişinin de iradesi ile seçmesini şu açıklayacağım hadis : “Kadın dört sebepten biri için nikahlanır: Malı, nesebi güzelliği ve dindarlığı. Sen dindar olanı seç ki hayır ve bereket göresin!” anlatmaktadır. Bu hadisten anlıyoruz ki seçim yapma iradesi kişide bulunmasa idi dindar olanı seç ifadesi kullanılmazdı.

Evlilik kader mi (kısmetim kim, evleneceğin kişi karşına nasıl çıkar)
Geç evlenmek kader midir

Geç Evlenmek Kader Midir

Geç evlenmek kader midir, evlenmek, geç evlenmek, nasibi olması ya da olmaması bunlar Allah’ın takdiri iledir. Nasib de bir nevi kaderdir. İnsan evlenmek için dua eder duası kabul olursa vakti geldiğinde evlenir. Allah’ın o kul  için takdiri öyledir. Allah Kulunun kendi iradesi ile istediğin de ne yapacağını bildiği için levh-i mahfuzda önceden yazılıdır.

Levh-i mahfuz da önceden yazılı olduğu için kul onu yapmaz. Geç evlenmeye karar veren kişinin, geç evlenmeyi seçmiş olması, onun kendi iradesi ile şeçtiği, onun için istediği kişinin dua ettiği zamanında gelen bir durum da olabilir. Geç evlenmek onun iradesi ile kaderi olmuştur. Allah kulunun kendi iradesi ile yapacağı önceden ezeli ilmi ile bilmiş olması da kaderdir.

2. Evlilik Kader Midir

2. evlilik kader midir, kader insanların yapacakları işlerin önceden bilinmesi demektir. Bu ilk evlilik de olur ikinci evlilik de olur. İkinci evlilik de kaderdir diyebiliriz.  Allah olacak olan her şeyi bildiği için bizim ne yapacağımızı da bilir. Kendi irademizle yapacağımız bir  ya da ikinci evliliği ezel ilmi ile öncesinden bilmesi demektir. Kader zorla yaptırmak demek değildir. Kader bizim seçimlerimizdir biz seçince evlenince kaderimiz oluyor.

Evleneceğimiz Kişi Belli Midir

Evleneceğimiz kişi belli midir, herkes kaderinde olanı yapar, biz evleneceğimiz kişiyi kendi irademizle seçtiğimizde Allah onu seçeceğimizi önceden ezeli ilminde biliyordu onu anlımıza yazıyor yoksa o yazdığı için biz evleneceğimiz kişi ile evlenmiş olmuyoruz. Kaderi doğru anlamız gerekir. Kader yapacağımız şeyleri Allah’ın yazmasıdır. Yoksa kaderim böyle imiş deyip Kaderi suçlamak yanlış olur.

Sevgilimle İmam Nikahı Kıydık – Nikah Hangi Durumlarda Kabul Olmaz

Nikah Tazeleme Duası – Tevbe istiğfar iman tazeleme

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥