Duanın kabul olduğunu nasıl anlarız sorusunun yanıtı gündemde yer aldı. Duanın kabul olduğunu anlamanızın 3 etkili yolu.

Müslümanlık dininde dua ibadetinin yeri çok büyüktür. Her Müslüman dara düştüğü zaman, mutlu olduğu zaman ya da kendini çaresiz hissettiği zaman dua ibadetine başvurur. Edilen her dua Allah katında kabul olur. Bazen dilek duasında istediklerinizin gerçekleşmediği için duanızın kabul olmadığını düşünürsünüz. Bu düşünce tamamen yanlıştır. Çünkü Allah katında her duanın kabul edilir ama karşılığı farklıdır. Dualarınızın kabulü üç şekilde gerçekleşir;

  • Dua ettiğiniz konu dünyada gerçekleşir,
  • Dünyada gerçekleşmesi hayırlı değilse ahirette duanızın karşılığı gerçekleşir,
  • Eğer hem dünyada hem ahirette gerçekleşmezse dua karşılığı kadar günahlarınız affedilir.

Duanın Kabul Olduğunu Hissetmek

Duanın Kabul Olduğunu Hissetmek

Dua hem ruhen hem de fiziken rahatlamanızı sağlar. Yaşadığınız sıkıntıları ve dertleri ortadan kaldırır. Elinizi açtığınız andan itibaren Allah tüm dertlerinizi ve söylediklerinizi bilir. Kalpten edilen her duanın mutlaka karşılığının olduğu hadiste belirtilmiştir. Tabi ki bu durum kişinin samimiyetine ve Allah’tan istediği konuya bağlıdır.

Dua ettikten sonra kalbinizde rahatlama, mutluluk ve huzur duygularını yaşamaya başlarsınız. Bu durum duanın kabul olduğunu hissetmek olarak adlandırılsa da duaların kabul olup olmadığı sadece Allah bilir. Samimiyetle, Allah’ın kudretine inanarak, iyi amaçlar üzerine edilen her dua kabul edilir ve karşılığı olur bunu sakın unutmayın.

Duanın Kabul Olduğunu Gösteren Rüyalar

Rüyaların gerçekleşmesi kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Bazı kişilerin gördüğü rüyalar gerçekleşirken, bazıların gördüğü rüyaların tam tersi bazı kişiler de ise gördükleri rüyalar hiç gerçekleşmez. Duanızın kabul olup olmadığını rüyalardan hissedemezsiniz. En çaresiz anda elinizi açıp dua ettiğiniz zaman Allah duanızı en hayırlı bir şekilde kabul eder.

Duanın Kabul Olacağı Anlaşılır Mı?

Duanın Kabul Olacağı Anlaşılır Mı

Geçmişi ve geleceği sadece Allah bilir. İstediğiniz konuya göre dualar bazen bu dünyada gerçekleşir, bazen de gerçekleşmez. Borcum var, çaresizim, iş bulamadım, beni seven birini bulamadım gibi birçok konu üzerinden Allah’a dua edebilirsiniz. Dualarının kabul olmadığını düşünen birçok kişi isyan derecesine gelerek ibadetlerine ara verir. Oysa ki Allah edilen her duayı kabul eder. Bazı duaların gerçekleşmesi için zaman gerekirken, bazı dualar bu dünyada değil ahirette karşılığı verilir. Duaların gerçekleşeceğini maalesef insan olarak hissedemezsiniz. Ama sonsuz kudret sahibi Allah’ın sizin için en hayırlısını nasip edeceğine kalbinizden inanabilirsiniz.

Duanın Kabul Olduğu 3 Durum

Her Müslümanın ettiği dua kabul olur ancak daha duanızın daha faziletli olması için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Dua ederken abdest almanız, kıbleye doğru yönelerek dua etmeniz ve duanın başında, sonunda Hz. Muhammed (s.a.v) salavat getirmeniz duanızın faziletini arttıracaktır. Ayrıca dua ederken alttaki 3 duruma dikkat edin.

  • Dua ederken bir zaman dilimi belirlemeyin. İstediğim üç saatte gerçekleşsin gibi cümleler kesinlikle yanlıştır.
  • Dileklerinizin ve isteklerinizin her zaman hayırlı olmasını isteyin.
  • Duanızda aceleci olmayın,
  • Dualarım kabul olmuyor diyerek isyana düşmeyin,
  • Dua ederken dinimizde haram olan bir şeyi istememeye özen gösterin.

Duaların nasıl kabul olacağı konusu hakkında merak ettikleriniz, düşünceleriniz ya da fikirleriniz varsa bizlerle paylaşmayı unutmayın.