E devletten İsim Değiştirme 2022 Nasıl Yapılır

E devletten İsim Değiştirme 2022 Nasıl Yapılır hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Mahkemesiz isim değiştirme 2022 işte detaylar.

Birçok insan ismini ve soy ismini değiştirmek için mahkemeye başvurmak zorunda kalıyordu. Yazım ve imla hatasından kaynaklanan veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan kişiler adlarını ve soyadlarını bir kereye mahsus mahkeme kararı alınmadan değiştirebilirler. Ad ve soyad değişikliği yapmak isteyenler e devlet üzerinden başvuruda bulunabilirler. Açıklamaya göre 6 Aralık 2022 tarihine kadar e devlet üzerinden isim ve soy isminizi değiştirme hakkınız vardır. E devletten başvuru yapmak istiyorsanız şu adımları takip etmeniz yeterlidir.

 • Kimlik numaranız ve E devlet şifreniz ile e devlet uygulamasına giriniz.
 • Kurumlar sekmesinde bulunan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne tıklayınız.
 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne tıkladıktan sonra E devlet kapısı üzerinden sunulan hizmetler listesini göreceksiniz.
 • İl ve İlçe İdare Kurulu Kararı ile Ad ve Soyadı Düzletmesine İlişkin Başvuruların Alınması seçeneğini o listeden bulup tıklayınız.
 • Başvurunuzu tamamladıktan sonra mobil imza veya elektronik imza ile onayınız gerekmektedir aksi takdirde başvuru geçersiz sayılmaktadır.

Mobil imzayı 3 Telekom şirketi üzerinden alabilirsiniz. E devlet kapısı mobil imza için bir ücret talep etmezken, operatörler belirli bir ücret talep etmektedir. Yetkili operatörlere giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Elektronik imza için belirli bir ücret vardır. Genel olarak 1 yıl için 215TL gibi bir ücreti vardır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanması gerekmektedir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne

Bebeğimin ismini Değiştirmek istiyorum 2022

Bebeğimin ismini değiştirmek istiyorum 2022, nüfus Hizmetleri Kanunu gereğince bebeğinin ismini değiştirmek isteyen aileler bir defaya mahsus olmak üzere Nüfus Müdürlüğünden değiştirebilirler. Ya da dava açmak zorunda kalabilirler isim veya soyad değişikliği için. Çocuğun ismini değiştirmek isteyen ailelerin dikkat etmesi gereken birkaç unsur vardır. Bu unsurlar şu şekildedir.

 • Mevcut bir evlilik varsa velayet hakkı hem annenin hem de babanın olduğu için ikisi de beraber dava açmalıdır.
 • Velayete ilişkin belirsizlik varsa bu durum ortadan kalktıktan sonra dava açılmalıdır. Boşanmış bireyler için çocuğun velayeti kimdeyse o ebeveyn dava açma hakkına sahiptir.
 • Çocuğun ismini değiştirmek için haklı bir sebebinizin olması gerekmektedir.
 • Dilekçe kesinlikle avukat tarafından doldurulmalıdır. Avukat olmadan açılan davalarda davanın ret olma olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden ikinci kez dava açılması mümkün olmayabilir.
 • Çocuğun ikinci ismini sildirmek istiyorsanız yine aynı şekilde dava açmak zorundasınız.
 • Dava süreci 2 veya 3 ay sürmektedir.

Mahkemesiz isim Değiştirme 2022

Mahkemesiz isim değiştirme 2022, E devlet üzerinden bir kereye mahsus bir şekilde isminizi veya soyadınızı değiştirebilirsiniz. En on 6 Aralık 2022 de sona erecektir. E devlet uygulamasına mobil imza veya elektronik imza ile giriş yapmanız zorunludur. Daha sonra başvuru yaparak isminizi ve soyadınızı değiştirebilirsiniz.

Kimlikte 2. isim Sildirme 2022

Kimlikte 2. isim sildirme 2022, İstemediğiniz isimleri sildirmeniz artık daha kolay 6 Aralık 2022 tarihine kadar e devlet üzerinden isminizi sildirebilirsiniz. Yoksa dava açmanız gerekmektedir. 2 veya 3 ay süren dava sonunda sildirebilirsiniz. Size verilen dilekçeyi haklı sebeplerden dolayı isminizi sildirmek istediğinizi bildirmeniz gerekmektedir. Yoksa davanız reddedilir.

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır

E-devlet Şifremi Unuttum Nasıl Açabilirim

Araç Muayene İptali Nasıl Yapılır

E Nabız Çocuğumun Bilgileri Nasıl Girerim

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir Yorum

 1. 2 ismim var ve e devlet üzerinden başvuru yaptım 2. ismimi sildirmek için sizce kabul görür mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu