EFT iptal etme Ziraat Bankası için nasıl yapılır, EFT iptal işlemi yapılır mı ve benzeri soruların yanıtları sıklıkla merak ediliyor. Bu noktada Ziraat Bankası üzerinden EFT işlemi yaptıysanız ve bu işlemin yanlış olduğunu düşünüyorsanız kolayca iptal edebilirsiniz.

Ancak iptal işlemi yapabilmeniz için ilgili EFT işleminin karşı tarafın hesabına yansımamış olması gerekiyor. Ziraat Bankası EFT işlemlerinizi iptal edebileceğiniz birden fazla yöntem bulunuyor. Bu yöntemleri sıralamak gerekirse de;

  • Müşteri Hizmetleri EFT İptali
  • Ziraat mobil EFT iptal etme
  • Ziraat İnternet Şube EFT İptali
  • Ziraat Bankası Şubelerini Ziyaret Ederek EFT İptali

Bu adımlardan herhangi birini tercih ederek kolayca EFT işlemlerinizi iptal edebilirsiniz. Buradaki en önemli nokta ilgili EFT iptalinin sağlanması için ödemenin karşı hesaba henüz geçmemiş olmasıdır. Eğer ilgili ödeme gönderdiğiniz hesaba yansımışsa ne yazık ki Ziraat mobil EFT iptal etme işlemini yapmanız mümkün olmayacaktır.

Ziraat Mobil EFT İptal Etme

Ziraat mobil EFT iptal etme işlemini kolayca yapabilirsiniz. Eğer Ziraat Bankası üzerinden farklı bir hesaba para gönderimi yapmak üzere EFT işlemi yaptıysanız ve iptal etmeyi istiyorsanız Ziraat mobil şube üzerinden bu işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Ancak Ziraat Mobil üzerinden EFT iptal işlemi yapabilmeniz için henüz EFT transferinin karşı hesaba yansımamış olması gerekiyor. Mobil şu üzerinden EFT iptal adımları ise şu şekildedir;

  • Ziraat Bankası mobil şubeye giriş sağlayın.
  • Ardından ise sol tarafta yer alan menüden para transferleri kısmına tıklayarak devam edin.
  • Al menüde açılan EFT emirleri kısmına tıklayarak iptal etmek istediğiniz EFT işlemini kolayca iptal edebilirsiniz.

Bu adımlardan sonra ilgili EFT işleminiz anında iptal olarak tutar ise hesabınıza geri yansıtılır.


Daha fazla ilgili içerik;


Ziraat Bankası FAST İptal Etme

EFT İptal Etme Ziraat

Ziraat Bankası FAST iptal etme işlemi ne yazık ki mümkün değildir. FAST işlemleri bildiğiniz üzere saniyelik para transferi işlemidir. Banka fark etmeksizin herhangi bir hesaba dilediğiniz saatte para göndermenizi sağlar. Genel olarak para transferi işleminiz sadece bir iki saniye içerisinde tamamlanır. Herhangi bir nedenden kaynaklı eğer para 25 saniye içerisinde transfer olmazsa otomatik olarak iptal edilir. Bunun dışında sizin iptal etme şansınız bulunmamaktadır.

Ziraat Bankası EFT İptali Sorgulama

Ziraat Bankası EFT iptali sorgulama yapmak istiyorsanız doğrudan müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz. EFT işlemlerinizi çeşitli yöntemlerle iptal ettikten sonra işlemin onay alıp almadığından emin olmak üzere sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulama için 444 00 00 numarasını arayarak Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine ulaşıp ayrıntılı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Bunun yanı sıra EFT iptal işleminden sonra eğer ilgili EFT tutarı hesabınıza yansıdıysa da işlemin onaylandığını anlayabilirsiniz. Bunun için sorgulama yapmak üzere de Ziraat bankası mobil şubeye giriş yaparak hesabınızı kontrol edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Gönderilen Parayı Geri Alma

Ziraat Bankası gönderilen parayı geri alma işlemi sadece araştırma neticesinde mümkün olabilir. Eğer herhangi bir hesaba para transferi yapacaksanız İBAN numarası, hesap numarası girdiğiniz isim soy isim ile eşleşmiyorsa bankanın ilgili para transferini reddeder. Bu noktada yanlış hesaba para transferi yapmanız mümkün olmaz.

Nitekim A kişisi yerine yanlışlıkla B kişisinin hesabına EFT ile para transferi yapmış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda para gönderimi yaptığınız hesap sahibinden ilgili ücreti iade etmesini talep edebilirsiniz. Hesap sahibi ile irtibata geçmeniz dışında herhangi bir iade alma yöntemi bulunmamaktadır.
Ziraat Bankası EFT mesaj ücreti İptali

Ziraat Bankası EFT Mesaj Ücreti İptali

Ziraat Bankası EFT mesaj ücreti iptali ancak bilgilendirme mesajı hizmetini iptal etmeniz halinde mümkün olacaktır. Ziraat Bankası müşterilerine SMS ile bilgilendirme hizmetini SMS başına 0,21 kuruş keserek veriyor. EFT gönderimlerinde bu SMS hizmetinden faydalanmak istemiyorsanız kolayca iptal edebilirsiniz. Bunun için Ziraat bankası müşteri hizmetleri ile doğrudan irtibata geçerek SMS hizmetini iptal etme talebinizi iletebilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;

EFT yaptım nasıl iptal edilir?

EFT’yi iptal etmek için, EFT’yi yaptığınız bankanın müşteri hizmetlerini aramanız gerekir. Müşteri hizmetleri temsilcisine, EFT’yi iptal etmek istediğinizi söylemeniz ve EFT bilgilerini vermeniz gerekir. Müşteri hizmetleri temsilcisi, EFT’yi iptal etme işlemini sizin için yapacaktır.
EFT’yi iptal etmek için, EFT’yi yaptığınız bankanın internet şubesi veya mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz. İnternet şubesi veya mobil uygulama üzerinden, EFT’yi iptal etmek için, “EFT/Havale İşlemleri” menüsüne girmeniz ve EFT’yi iptal etmek istediğiniz işlemi seçmeniz gerekir.

EFT aynı gün iptal edilir mi?

EFT’yi aynı gün iptal etmek mümkündür. Ancak, EFT’yi iptal etmek için, EFT’nin hesaba geçmeden önce iptal edilmesi gerekir. EFT’nin hesaba geçtiğini öğrenmek için, EFT’yi yaptığınız bankanın internet şubesi veya mobil uygulamasını kullanabilir veya bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Yanlış EFT ne zaman hesaba geçer?

Ziraat Bankası’ndan yapılan yanlış EFT’nin hesaba geçme süresi, EFT’nin yapıldığı saate göre değişir. EFT, mesai saatleri içinde yapılırsa, EFT’nin hesaba geçme süresi genellikle 1-2 saattir. EFT, mesai saatleri dışında yapılırsa, EFT’nin hesaba geçme süresi genellikle 1-2 gündür.

Ziraat Bankası EFT saat kaça kadar?

Ziraat Bankası’ndan EFT, hafta içi her gün 09:00-17:30 saatleri arasında yapılabilir. Hafta sonları ve resmi tatillerde EFT yapılamaz.

EFT ile gönderilen para geri alınabilir mi?

EFT ile gönderilen para, EFT’nin hesaba geçmeden önce iptal edilebilir. EFT’nin hesaba geçtiği durumlarda, paranın geri alınması için, EFT’nin yapıldığı bankaya başvuru yapılması gerekir. Banka, EFT’nin yanlış yapıldığını tespit ederse, paranın iadesini yapabilir.

Ziraat EFT hemen gider mi?

Ziraat EFT, EFT’nin yapıldığı saate göre hemen gidebilir veya birkaç saat sonra gidebilir. EFT, mesai saatleri içinde yapılırsa, EFT’nin hemen gitmesi daha olasıdır. EFT, mesai saatleri dışında yapılırsa, EFT’nin birkaç saat sonra gitmesi daha olasıdır.

Yanlış EFT ne zaman geri döner?

Yanlış EFT’nin geri dönme süresi, EFT’nin yapıldığı bankaya göre değişir. Genellikle, yanlış EFT’nin geri dönme süresi 1-2 gündür.

Akşam yapılan EFT sabah saat kaçta hesaba geçer?

Akşam yapılan EFT, genellikle sabah 09:00-10:00 saatleri arasında hesaba geçer. Ancak, EFT’nin yapıldığı bankaya göre, EFT’nin hesaba geçme süresi değişebilir.

Ziraat EFT en fazla kaç TL gönderilir?

Ziraat Bankası’ndan yapılan EFT’nin üst limiti, 500.000 TL’dir. Ancak, EFT’nin üst limiti, EFT’nin yapıldığı bankaya göre değişebilir.
Leave A Reply