Egzoz emisyon ölçümü, motorlu taşıtların egzozundan çıkan zararlı gazların miktarını ölçen bir testtir. Egzoz emisyon ölçümü 256 TL’dir ve yetkili özel sektör muayene istasyonlarında yapılmaktadır.

Egzoz emisyon gazı ölçümü yapılırken sizden; Egzoz Emisyon Ölçümü yapılacak aracın tescil belgesi, T.C Kimlik numarası olan nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport sizden istenecek belgeler arasında olacaktır. Bu işlemi yapmayan araçlarla ilgili olarak cezai işlem yapılması söz konusu olacak.

Otomobil Egzoz Muayene Ücreti

Otomobil egzoz muayene ücreti verileri gereğince belirlenmiştir. Araç muayene ücretlerine yansıyan zam fiyatları egzoz emisyon fiyat artışına sebep olarak güncel fiyatı 256 TL olarak belirlenmiştir. Otomobil egzoz muayenesini yaptırmayan araçlara oldukça yüklü cezalar verilmektedir. Bu yüzden aracınızın egzoz muayenesini aksatmadan yaptırmanız gerekmektedir.

Otomobil egzoz muayenesi yaptırmak hem sizin güvenliğiniz hem de araç güvenliğiniz için çok önemlidir. Aracınızın motorunun uzun ömürlü olması içinde mutlaka egzoz muayenenizi yaptırınız.

Plakadan Egzoz Emisyon Sorgulama

Plakadan egzoz emisyon sorgulama işlemi yapmak için öncelikle e-devlet uygulamasını kullanıyor olmanız gerekir. Eğer e-devlet şifresi almadı iseniz en yakın postaneden giderek alabilirsiniz. Eğer e-devlet uygulaması kullanıyor iseniz plakadan egzoz emisyon sorgulama işlemini aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz;

  • E-devlet sistemine giriş yapmak için e-devlet sitesini internet üzerinden açın
  • Daha sonra TC kimlik numaranızı ve almış olduğunuz şifrenizi giriniz
  • E–devlet sitesinden Ulaştırma ve Alt yapı Bakanlığı bölümüne giriniz.
  • TÜVTÜRK muayene durum sorgulama kısmından araç plakanızı yazarak muayene durumunuzu sorgulatabilirsiniz.

Muayene zamanınızı mutlaka kontrol ediniz. Çünkü geçtiği takdirde muayene ücretinin çok üzerinde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Egzoz Muayenesi 1 Gün Geçerse Ne Olur?

Ceza yemek istemeyenler e-devlet üzerinden sorgulama yaparak zamanlarını not etmelidirler. Aksi halde Motorlu araç sahiplerine 9.943 TL idari ceza uygulanacak.

Egzos muayene gecikme cezası9.943 TL
Egzos muayenesinden geçememe cezası19.897 TL

Egzoz muayenesi 2 gün geçerse ne olur?

Egzoz muayenesi 1 gün dahil geçecek olursa direkt olarak para cezası uygulanmaktadır. İçeriğimizde cezanın miktarı ve diğer bilgiler yer almaktadır.

TÜVTÜRK egzoz muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu?

Günümüze kadar TüvTÜRK’te kredi kartı işlemleri yoktu. Geçtiğimiz yıl başından sonra yeni yürürlüğe giren uygulamada kredi kartı artık geçerlidir.

Araç Muayene İptali Nasıl Yapılır

Araç KM Sorgulama Sms 5664

Hurda Belgeli Araç Trafiğe Nasıl Çıkar

1 Comment

  1. Allah aşkına şu fiyatlara bir bak ya. Bu nedir. Artık ben at arabası almayı düşünüyorum. vergisi ayrı, çalgısı çengisi aynı, mazotu ayrı dert kardeşim araba alınca rahatlarız sandık daha beter masrafa girdik. her yiğidin harcı değil kardeşim araba kullanmak bunu iyice anlamış olduk. At arabasına devamke 🙂

Leave A Reply