2024 Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliği önlemek için kullanılabilecek bir ilaçtır. Acil durum kontrasepsiyonu veya AC olarak da bilinir.

Cinsel ilişki esnasında istenmeyen hamileliklerin oluşmaması için birçok farklı korunma yöntemi kullanılır. Ertesi gün hapı ise korunma yöntemler arasında yer alıyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemese de kısırlığa neden olmaz. Korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz ve hamile olmaktan korkuyorsanız Ella ertesi gün hapını kullanabilirsiniz. Ertesi gün hapı fiyatları pahalı olsa da istenmeyen gebeliklerde etkin çözüm sunar.

Ertesi gün hapını kullananların yorumları şu şekilde;

 • 120 saat boyunca koruma sağlıyor. İlacı içtiğim zaman inanılmaz derecede cinselliğe karşı isteksiz oluyorum. Bende böyle bir yan etki yaptı.
 • Hamile kalma şansınızı ciddi derecede düşürüyor. Cinsel ilişkiden sonra bile kullanabilirsiniz. Aşırı etkili bir ilaç.
 • Cinsel ilişkiden önce kesinlikle kullanıyorum ama vajinal kaşıntı ve akıntıya neden oldu. Bir hafta boyunca bu durum beni mahvetti.
 • Ella ertesi gün hapını kullandım. Adetim gecikti ve göğüslerde hassasiyet başladı. Hamile olduğumu düşünüyordum ama bunlar ilaçın yan etkileriymiş.
 • Gerçekten muhteşem bir korunma yöntemi. Hormon dengenizi bozuyor ama hamile kalmak istemiyorsanız kesin çözüm.
Ertesi Gün Hapı İçtikten Sonra Ne Olur Yan etkiler meydana gelebilir.
Yüzde Kaç Korurİlk 24 saat içinde kullanırsanız %98
Ella Kullandıktan Sonra Hamile Kalınır MıEvet, kalınma ihtimali var.
Hangi Durumda Etki Etmez Birliktelikten 72 saat sonra alırsanız etkisi olmaz.
Tek Doz Yeterli MiEvet

Ella’nın Vücuttan Atılma Süresi

2024 ertesi gün hapı kullananların yorumları

Ella ülkemizde ve dünyada kullanılan en etkili ertesi gün hapı olarak bilinir. Reçetesiz satılan ertesi gün hapını cinsel ilişkiye girdikten sonra kullanmanız gerekir. İlişkiden sonraki 24 saat içerisinde Ella ilacını içerseniz hamile kalma oranınızı %98 düşürür. Ancak ikinci gün hapı kullanırsanız bu oran %70 oranına kadar gerileme kaydedilir.

Ella ilacını ilişkiden 72 saat sonra bile kullanabilirsiniz. 72 saatten sonra kullanılan ertesi gün hapının herhangi bir etkisi olmaz. Ayrıca her saat ilerledikçe ilacın etkisi de azalmaya başlar. Ella ilacı 48 saat içerisinde vücudunuzdan atılır. Doğum kontrol hapı ile birbirine karıştırılmamalı. 48 saat sonra korunma olmadan cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız tekrar ertesi ün hapı kullanmanız gerekir. Ancak aynı ayda ertesi gün içmeniz adet düzensizliğine yol açtığı gibi ilacın etkisi de azalır. Ayda bir kere kullanmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Ella Yan Etkileri

İstenmeyen gebelik durumlarının oluşmaması için Ella ertesi gün hapı kullanılır. Ancak ertesi gün haplarını kullandığınız zaman vücudunuzda bir hafta içinde bazı yan etkiler meydana gelmeye başlar. Ülkemizde en çok tercih edilen Ella ilacının yan etkileri şu şekildedir;

 • Karın ağrısı, kusma, mide bulantısı ve rahatsızlık hissi,
 • Baş ağrısı ya da baş dönmesi,
 • Kalça kısmında ağrı ve göğüs hasasiyeti,
 • Halsizlik ve uyku isteği,
 • Kas ve sırt ağrıları,
 • Ağız kuruluğu, mide yanması,
 • Genital bölgede kaşıntı,
 • Boğaz kuruluğu ve göz kızarıklığı gibi yan etkiler meydana gelebilir.

FAQ.

Ertesi gün hapı en geç ne zaman alınmalı?

Ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde alındığında en etkilidir. İlk 24 saat içinde alındığında %98, 72 saat içinde alındığında %85-90 ihtimalle yumurtlamayı önler.

Ella mi Ertes mi?

Ella ve Ertes, Türkiye’de satılan iki farklı ertesi gün hapıdır. Her iki hap da yüksek progesteron hormonu içerir ve gebeliği önlemede etkilidir.

Ertesi gün hapı kaç saat işe yarar?

Ertesi gün hapı, cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde alındığında etkilidir. Ancak, ilk 24 saat içinde alındığında en etkilidir.

Ertesi gün hapı, yumurtlamayı önleyerek gebeliği engeller. Ayrıca, spermin yumurtaya ulaşmasını veya döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini de önleyebilir.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥