Başarılı Eğitim Veren En İyi Fen Liseleri – Türkiye’nin En Yüksek Fen Lisesi

Ülkemizde en iyi fen liseleri listesi ile karşınızdayız. Ülkemizde en başarılı eğitimi veren fen liselerinin sıralaması…

LGS sınavına girdikten sonra birçok öğrenci en iyi lisede eğitim almak ister. Ülkemizde iyi eğitim veren liseler ise fen lisesi olarak bilinir. Genellikle LGS sınavından 470 ve üzerinde puana sahip öğrenciler en iyi liseler de eğitim alabilirler. LGS puan türlerinin açıklanmasından sonra ülkemizin en iyi fen liseleri belli oldu. Uzman kadrosu ve verilen eğitimden dolayı birçok öğrencinin hayallerini süslüyor. En iyi fen liseleri sıralamasına gelin birlikte göz atalım.

En İyi 5 Fen Lisesi

Başarılı öğrenciler için eğitim sunan Fen Liseleri hem eğitim materyali açısından hem de eğitim kalitesi açısından birçok fırsat sunuyor. Lise seçimi yaparken en iyi fen lisesini tercih etmeyi unutmayın. Uzman kadrosuyla ülkemizin en başarılı öğrencilerine eğitim verilir. Peki ÖSYM puanlarına göre en iyi fen liselerinin sıralaması nasıl?

  • Ankara Fen Lisesi,
  • İstanbul Atatürk Lisesi,
  • İzmir Fen Lisesi,
  • Çapa Fen Lisesi,
  • Tofaş Fen Lisesi

Ankara Fen Lisesi

Başarılı eğitim veren en i̇yi fen liseleri - türkiye'nin en yüksek fen lisesi

Ankara fen lisesi en iyi lise sıralamasında 3, en iyi fen lisesi sıralamasında ise bir numaraya sahip. Ülkemizin ilk fen lisesi olarak bilinen bu liseye girmeniz için en az 490 puan almanız gerekir. Lisenin toplamda 490 öğrenci kapasitesi bulunur. Ankara Fen Lisesinde İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere üç farklı dilde eğitim verilir. Eğitimin ana dili Türkçe olsa da farklı dillerin öğrenilmesine önem verilir. Köklü geçmişe sahip Ankara Fen lisesi, LGS sınavında en iyi puana sahip öğrencilere eğitim hakkı tanır.

İstanbul Atatürk Lisesi

Başarılı eğitim veren en i̇yi fen liseleri - türkiye'nin en yüksek fen lisesi

Eski bir geçmişe sahip Atatürk Lisesi 1982 yılında kuruldu. İstanbul Atatürk Lisesinde İngilizce ve Almanca dillerinde eğitimler verilir. Ancak lisenin ana dili Türkçedir. İstanbul Atatürk Lisesine girmeniz için LGS sınavında en az 488 puan almanız gerekir. Ayrıca bu lisede hazırlık sınıfı bulunuyor. 20 saat boyunca hazırlık sınıfında İngilizce eğitim alırsınız. Diğer sınıflarda ise İngilizce eğitimi 20 saatten 4 saate düşürülür. Kadıköy ilçesinde yer alan Atatürk lisesi ülkemizin en iyi ikinci fen lisesi olarak bilinir.

İzmir Fen Lisesi

Başarılı eğitim veren en i̇yi fen liseleri - türkiye'nin en yüksek fen lisesi

En iyi eğitime sahip diğer fen lisesi ise İzmir şehrinde bulunur. İzmir Fen Lisesi ülkemizde en iyi fen lisesi sıralamasında üçüncü konumda yer alır. 1983 yılından beri hizmet veren bu lisenin ana dili Türkçedir. Okulun içerisinde toplam 360 öğretmen bulunur. Her öğretmene 12 öğrenci düşer. Buda eğitimin daha anlaşılır ve daha sade olmasını sağlar. Bu okula giriş yapabilmek için en az 485 puanına sahip olmanız gerekir. İzmir Fen Lisesin içerisinde birçok farklı laboratuvarlar olduğu gibi yemekhane ve yatakhanesi bulunur.

Çapa Fen Lisesi

Başarılı eğitim veren en i̇yi fen liseleri - türkiye'nin en yüksek fen lisesi

Çapa Fen Lisesinin tarihi 1848 yıllarına kadar dayanır. İstanbul’da bulunan bu fen lisesinde toplamda 428 öğrenci bulunur. Hem İngilizce hem de Almanca dilleri öğretilen bu okulun ana dili Türkçedir. 2013 ile 2014 yılları arasında Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi olarak faaliyet gösterse de 2014 yılından beri Fen Lisesi olarak değiştirilmiştir. Fen liseleri arasından en başarılı dördüncü eğitimi veren liselerden biri. Çapa Fen Lisesine girmek için en az 483 puana sahip olmalı ve yüzdelik diliminizin 0.29 olması istenir.

Tofaş Fen Lisesi

Başarılı eğitim veren en i̇yi fen liseleri - türkiye'nin en yüksek fen lisesi

Bursa’da bulunan Tofaş Fen Lisesi ilk 1989 yılında hizmet vermeye başladı. Bu okulun içerisinde yatakhane ve yemekhane bulunuyor. Aynı zamanda son teknolojiye uygun laboratuvarları bulunan lisede toplam 470 öğrenci bulunur. Tofaş Fen Lisesinde hem İngilizce hem Almanca hem de Fransızca eğitim dili verir. Ana eğitim dili ise Türkçe olan bu liseden mezun olan öğrenciler İTÜ, ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi ve Hacettepe Üniversite’ne gitmiştir. Tofaş Fen Lisesinde eğitim almanız için en az 482 puana ve 0.32 yüzdelik dilimine sahip olmanız gerekir.

En iyi fen liseleri listesi hakkında yorumlarınızı, düşüncelerinizi ve sorularınızı bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥