Ev sahibi şikayet dilekçesi genellikle ev sahibinin haksız bir şekilde enflasyon oranlarına aykırı olarak kira zammı yapması ile birlikte dolduruluyor. Ev sahiplerinin artan ev kiraları ile birlikte halihazırda kiracıları olan kimselere doğrudan aşırı zam yapması kiracıları da zor durumda bırakmakta.

Kiracıların ev sahiplerini şikayet edecek bir merci aramaları ile birlikte CİMER’e yapılan ev sahibi şikayet başvuruları da artış göstermeye başladı. Ev sahiplerinin kiracılara sözleşme dışında zam yapma girişiminde bulunması yasaktır.

Kiracıların sözleşmeye bağlı kalınması hususunda hakları vardır. Kiracının ev sahibine ödediği kira miktarının yasal olarak açıklanan enflasyon oranından fazla arttırılması yasaktır. Bununla birlikte enflasyon oranı ne olursa olsun maksimum kira zam oranı %25 olabilir. Yazımızın devamında ev sahibini şikayet edebileceğiniz konumları detaylı bir şekilde görebilir ve örnek dilekçe fotoğraflarımızı inceleyebilirsiniz.

Ev Sahibi Şikayet Dilekçesi

Kiracı Ev Sahibini Kime Şikayet Edebilir

Kiracı ev sahibini Tüketici Hakem Heyetine şikayet edebilir. Tüketici Hakem Heyeti durumu inceledikten sonra olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapmaktadır. Ev sahibinin şikayet edilme nedeni kira oranının fahiş bir şekilde arttırılması ise bu durumda şikayet etmeden önce aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekiyor;

  • Kira sözleşmesindeki maddeler,
  • Kira sözleşmesinin süresi,
  • Ev kirasına yapılan zam oranı,
  • Zam oranının enflasyon düzeyi ile paralellik gösterip göstermemesi,
  • Zam oranının %25’ten fazla olup olmaması.

Burada dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da kira zam oranıdır. Kira zam oranı aylık enflasyon oranına göre belirlenir. Aylık enflasyon oranındaki yükselme beraberinde kiraya da yıllık süre dolduğunda zam yapılabilmektedir. Ancak aylık enflasyon oranı %25’in üzerinde dahi olsa kira zammı %25’i geçemez.

Ev Sahibini Cimer’e Şikayet

Ev Sahibini Cimer’e Şikayet

Ev sahibini CİMER’e şikayet edebilirsiniz. CİMER şikayeti sırasında ek evrak olarak kira sözleşmesi ve talep edilen zam oranını da belirterek şikayetinizi detaylandırmanızda fayda var. Ev sahibini şikayet ettikten sonra CİMER’den gelecek sonuç sürecini beklemeniz gerekecek.

Sonuç kapsamında haklı bulunursanız ev sahibi bir uyarı alacaktır. Ardından tekrar aynı durumun nüksetmesi halinde yasal olarak haklı olan taraf olduğunuzu kesinleştirmiş olacaksınız.

Ev Kirasına En Fazla Ne Kadar Zam Yapılabilir?

Ev kirasına maksimum kira miktarının tümünün %25’i kadar zam yapılabilir. Kira zammı belirlenirken aylık açıklanan enflasyon oranına göre zam yapılmalıdır.

Ev Sahibi Kiraya Fazla Zam Yaparsa Ne Yapmalıyım?

Ev sahibi kiraya zam oranından fazla zam yapmaya kalkarsa bu durumda doğrudan Tüketici Hakem Heyeti ve CİMER’e şikayet edebilirsiniz.

Ev Sahibi Kiracıyı Nasıl Çıkartır

Ev Sahibi Kiracıyı Nasıl Çıkarabilir

Boş Kira Kontratı Örneği PDF

Dilekçe Nasıl Yazılır Örneği