Evde Bakım Maaşı Gelir Kriteri 2023 – Gelir Sınır Kalktı mı, Yeni Bakım Şartları Neler?

Evde bakım maaşı gelir kriteri 2023 yılında merak edilen konulardan biri haline gelmiştir. Engelli bakıcı maaşı konusunda insanlar tarafından sıklıkla sorgulanan ve her yıl asgari ücret güncellenerek belirlenen evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir oldukça merak edilen konuların arasında yer almaktadır.

Engelli Maaşı Gelir Kriteri 2023

Engelli maaşı gelir kriteri 2023 yılında asgari ücreti üzerinden hesaplanmaktadır. Evde bakım ödeneği almak için tek kriter gelir durumu değildir. Alt kümedeki koşullar uyarlanmalıdır. Bakıma muhtaç engellilerin tespitine ilişkin yönetmelik çerçevesinde;

  • Engelli kişinin engelli beyanı “tam bağımlılık” ibaresini içermelidir.
  • Çocuklar için; özel Koşullar iddia beyanlarını içermelidir. Toplam hane gelirinin hanedeki kişi sayısına bölünmesi ile kişi başına düşen gelir; asgari ücretin 3/2’sinden az olmalıdır.
  • SYDV görevlileri tarafından yapılacak muayene sonunda kişinin “bakıma ihtiyacı olup olmadığına” karar verilmesi gerekmektedir. Evde bakım ücretlerinin hesaplanması asgari ücret ile orantılıdır. Buna göre bakım aylığının kişi başına düşen geliri asgari ücretin üçte ikisini aşamaz.
Evde bakım maaşı gelir kriteri 2023 - gelir sınır kalktı mı, yeni bakım şartları neler?
Evde bakım maaşı gelir kriteri kalktı mı

Evde Bakım Maaşı Gelir Kriteri Kalktı mı?

Evde bakım maaşı gelir kriteri kalktı mı sorusu sık sık sorulsa da, henüz bu gibi bir bilgiye ulaşılmış değildir.

  • 2023 yılında hanede kişi başına evde bakım ücreti aylık gelir tavanı 3,666 TL olarak belirlenmiştir. Kişi başına evde bakım ücreti geliri şu şekilde hesaplanır;
  • Temmuz 2022’de asgari ücret 5.500 TL’dir. Net asgari ücret rakamı / 3 x 2 = kişi başına düşen gelir şeklinde hesaplanır. Dolayısıyla (5.500 TL / 3 x 2) = 3.666 TL şeklinde olur.

Engelli Maaşı Gelir Sınırı Kalktı mı?

1 Temmuz 2022 tarihinden 31 Aralık 2022 tarihine kadar evde bakım ödeneği alacak kişi başına aylık hane geliri 3.666 TL sınırını aşamaz. Dolayısıyla, engelli maaşı gelir sınırı kalktı mı sorusuna henüz bu konu ile ilgili bir bilgiye ulaşılmış değildir.

Evde bakım maaşı gelir kriteri 2023 - gelir sınır kalktı mı, yeni bakım şartları neler?
Evde bakım maaşı şartları

Evde Bakım Maaşı Şartları 2023 Kişi Başına Düşen Gelir

Evde bakım maaşı şartları 2023 kişi başına düşen gelir 1.417 TL’den az olmalıdır. Engellilerin evde bakımı için karşılanan ücret, pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Sigortalı Olarak Çalışanlar Evde Bakım Parası Alabilir mi?

Sigortalı olarak çalışanlar evde bakım parası alamaz.

Emekli Olanlar Evde Bakım Parası Olabilir mi?

Emekli maaşı evde bakım parası için aylık ortalama geliri geçmiyorsa kişiler bu ödenekten yararlanabilir.

Hasta Bakım Parası Nasıl Alınır – Evde bakım parası almak için ARANAN şartlar

Bakıcı Maaşı Yatan İller – Bakım Maaşı Ne Kadar

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr