Evin Değeri Nasıl Hesaplanır – Evimin Değeri Ne Kadar

Evin değeri nasıl hesaplanır ve ev değeri hesaplama sahibinden nasıl yapılır, bilgilendiriyoruz. Konut değeri hesaplama 2023 yılı güncel bilgilerini birlikte inceleyelim.

Evin değeri nasıl hesaplanır, sorusu ev kiralayan ya da alacak olan kişilerin en çok merak ettiği sorudur. Evlerin değerlenin hesaplanmasında birçok etken vardır.

 • Evlerin aylık kira bedellerine göre değerleri belirlenebilir. En basit ve en gerçekçi yöntem evin kira bedeline göre değerinin belirlenmesidir.
 • Herhangi bir konutun fiyatı, o konutun ilerleyen zamanlarda sahibine kazandıracağı paranın bu zamandaki değeri olarak hesaplanır.
 • Evin kira ücreti sahibine kazandırdığı paradır, ilerleyen yıllarda alınacak toplam kira parası belirli çarpanlarla evin değerini belirlemektedir.
 • Basit bir şekilde anlatılması gerekirse, kira ücreti yüksek olan bir evin değeri daha yüksek olacaktır. Kira bedeli düşük olan evin değeri ise daha düşük olacaktır.

Bir evin fiyatının ve değerinin artması o evin konumuyla da alakalıdır. Ulaşıma yakın olması, merkezi bölgede olması, yeni bina olması, ışığı güney cephesinden alması gibi etkenler evin değerini değiştirmektedir.

Evin Değerini Hesaplamada Basit Bir Formül

Evin değerini hesaplamada basit bir formül

Evin değerini hesaplamada basit bir formül olan kira ile evin piyasa değeri nasıl hesaplanır sizleri bilgilendiriyoruz.

 • Evimin değeri ne kadar;
  • 2.000 TL kira x 214 = 428.000 TL

Daha fazla ilgili içerik;


Ev Değeri Hesaplama Sahibinden

Ev değeri hesaplama sahibinden de aynı şekilde belirlenir.

 • Bir evin değeri yıllık kazandırdığı kira ücretine göre belirlenebilir. Bir diğer yöntem ise evin konumuna bakmaktır.
 •  Evin konumu merkezi bir yer, güney cephesinden ışık alıyorsa, manzaraya sahip olması, havuzu olması, yeni bina olması gibi etkenleri vardır.
 •  Bu etkenlere sahip evler diğer evlere göre değeri yüksek evlerdir.
 • Kiraya verilecek ya da satılacak ev için emlak sitelerinden araştırma yapılarak evin değeri hesaplanabilir.
 • Bölgedeki diğer evlerin fiyatlarına bakarak kendi evinizin değerini belirleyebilirsiniz. M2 durumuna göre evin değeri değişmektedir.
 • Küçük metrekareli bir ev ile büyük metrekareli bir evin değeri aynı olmayacaktır

Konut Değeri Hesaplama. 2023

Konut değeri hesaplama. 2023 yılında da aynı şekilde yapılmaktadır. Öncelikle evin bulunduğu konumdaki diğer evlerin fiyatları ile karşılaştırılmalıdır. Metrekare, yeni bina olması, cephe durumu gibi etkenleri karşılaştırarak bir fiyat belirlenebilir. Ayrıca evde havuz olması, güvenlikli bir yerde olması ya da alışveriş merkezine yakın olması gibi durumlar gayrimenkulün fiyatını artırmaktadır. Evlerin fiyatları belirlenirken sosyal olanakların ev çevresinde fazla olması evin değerini artırmaktadır. Gayrimenkul ekspertiz sayesinde de bankalardan alınan kredi ile evin gerçek değeri öğrenilebilmektedir.

Ali Saroğlu

Ali, Ankara'da yaşıyor. Deneyimlediği tecrübeleri paylaşmayı seviyor. Liberal. ali.saroglu@bedavainternet.com.tr