Evladın Doğru Yolu Bulması İçin Dua Diyanet – Evladın Hidayeti İçin En Etkili Dua

Evladın doğru yolu bulması için dua ile karşınızdayız. Evladın hidayeti ve ahlakının değişmesi için okuyabileceğiniz tüm duaları bir araya getirdik.

Her anne ve baba çocuğun doğru yolda olmasını ve doğru adımlar atmasını ister. Ancak hayatın bize getirdikleri ve çocuğun karakterine göre bazı zamanlar yanlış yola yönelebilir. Özellikle arkadaş ortamı ve çevresi en büyük etmenler arasında yer alır. Çocuğunuza kızarak ya da kısıtlayarak yanlış yoldan çevirmeye kalkarsanız çocuğunuz sizden soğuyabilir. İşte bu durumda yanlış yolda olduğunu düşündüğünüz çocuğunuzu hayırlı yola yönelmesi için dua edebilirsiniz. Asi sinirli ve sizi dinlemeyen çocuğunuzu bu dualar sayesinde doğru yola çevirebilirsiniz. Dua ile tüm kapıları açan Rabbimin izniyle çocuğunuz hayırlı yola yönelecektir. Peki hangi duayı etmelisiniz hadi inceleyelim.

Duanın Arapça Okunuşu;

Allahümme erinelhakka hakkan verzukna ittiba ahü ve erinel batıla batılan verzukna ictinabehü bi hurmeti Seyyidil beşer.

Duanın Türkçe Anlamı;

Ey Allah’ım, doğruyu bize doğru olarak gösterdiğin gibi ona ulaşmamızı bize nasip et. Yanlış ve doğru olmayan şeylerin yanlış olduğunu bize göster ve onlardan uzaklaşmamızı bize nasip et. İnsanların en üstünü Peygamber Efendimiz (s.a.v) hürmetine duamı kabul et.

Evladın Hidayeti İçin Dua

Evladın doğru yolu bulması i̇çin dua diyanet - evladın hidayeti i̇çin en etkili dua

Çocuğunuzun doğru yolu bulması için yapacağınız dualar büyük bir öneme sahiptir. Dualarınızı samimi bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Abdest alarak, kıbleye dönük yapılan dualar her zaman daha fazla tesirli olduğunu unutmayın. Davranış bozukluğu olan, ahlakı düzgün olmayan, yanlış yola giden evladın hidayeti için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

  • İlk önce günahlarınız için tevbe edin.
  • Ardından çocuğumun hidayete erişmesi ve doğru yolu bulması için niyet ediyorum diyerek alttaki zikirleri gerçekleştirin.
  • 744 kere Ya Muktedir Celle Celalühü,
  • 490 kere Ya Mümit Celle Celalühü,
  • 3844 kere Ya Hamid Celle Celalühü okuyarak sevdiği kişinin hidayete erişmesiniz sağlar.

Kişinin Ahlakının Değişmesi İçin Dua

Evladın doğru yolu bulması i̇çin dua diyanet - evladın hidayeti i̇çin en etkili dua

Kötü huya sahip çevremizde birçok insan var. Ancak kötü huya ve ahlaka sahip olsa da bu kişileri çok severiz. Onların sağlığı ve mutluluğu için bu kötü huylardan kurtularak daha iyi ahlaka sahip olmaları için dua edebilirsiniz. Hem ahlakının değişmesi hem de kalkan gibi korunması için bu duayı okumayı unutmayın. Kötü ahlaka sahip kişilerin iyi ahlaka sahip olması için Hud suresinin 75. Ayet-i Kerim’ini okuyabilirsiniz. Günlük ne kadar okuyabiliyorsanız o kadar okuyabilirsiniz. Ancak tekli sayı miktarı kadar okumaya özen gösterin.

Duanın Arapça Okunuşu;

İnne İbrahime le halimun evvahun munib.

Duanın Türkçe Anlamı;

Şüphesiz İbrahim (a.s) yumuşak huylu, çok acıyan, yalvaran ve Allah’a yönelmiş biridir.

Birinin Aklını Başına Getirmek İçin Dua

İslam inancında doğru yolu bulmak, Allah’ın emirlerine uymak, günahtan kaçınarak ruhunu temizleyen kişiler sadece hidayete erişebilir. Hayatımızda yaşadığımız birçok olay aklımızı karıştırır ve günah işlememize neden olur. Aklı karışan ve ahlakının değiştiğini düşündüğünüz kişiler için Leyl suresinin 12 ve 13 Ayeti Kerim’ini okuyabilirsiniz. Tekli sayılarda bu ayetin okunması daha hayırlı olacaktır.

Duanın Arapça Okunuşu;

İnne aleyna lelhüda. Ve inne lena lel ahırete vel ula.

Duanın Türkçe Anlamı;

Bize düşen sadece doğru yolu göstermektedir ve ahiret de dünya da sadece bize aittir.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥