Fatih Sultan Mehmet Nasıl Öldü – Nasıl Vefat Etti, Yaptığı Fetihler?

Fatih Sultan Mehmet nasıl öldü hakkında yapılan araştırmaların günümüzde dahi belirsiz olması, Fatih Sultan Mehmet’in Türk tarihinin en çok araştırılan isimlerinden biri olmasına sebep olmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet kimdir sorusuna, babasının ölümü üzerine çok genç yaşta tahta çıkması ile ünlenen bir isim olduğu yönünde yanıt vermek mümkündür. Babası Kral II. Murad, annesi Hüma Hatun’dur. Osmanlı İmparatorluğu’nun kontrolünü ele geçiren II. Mehmet, 1453’te İstanbul’u fethetmiştir. Mehmet, fethin birinci günü öğle vakti şehre girerek Ayasofya’ya giderek namaz kılmış, askeri başarılarının yanı sıra  Osmanlı  ve dünya tarihinin bilinen en eski eğitim kurumlarından biri olan Sahn-ı Seman’ı üniversite olarak kurmuştur.

II. Mehmet, 30 Mart 1432’de Edirne’de doğmuştur. Babası Kral II. Murad, annesi gayrimüslim bir köle olan Hüma Hatun’dur. Mehmet’in devlet görevleri çok küçük yaşlarda başlamış, kardeşi Ahmed’in ölümü üzerine 6 yaşında Amasya Rum sancakbeyi olmuştur. Mehmet’in özel eğitim alan öğretmenlerinden biri de Molla Gürani’dir. Fatih Sultan Mehmet’in Arapça ve Farsça dışında Latince, Yunanca ve İtalyanca da bildiği bilinmektedir.

Kısa süreliğine ilk kez tahta çıkan Mehmet 20 yaşında ikinci kez tahta çıkmış, Çandarlı Halil Paşa’yı Sadrazamlık makamında tutmuştur. Mehmet, iç ve dış bunalımlarla karşı karşıya kalmış ardından Karamanlıların başlattıkları bir ayaklanma ile İstanbul’u fethetmek için adımlar atmaya başlamıştır.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u Ne Zaman Fethetti?

Fatih sultan mehmet i̇stanbul’u ne zaman fethetti

Tarihteki en önemli isimlerden biri olan bu isim ile ilgili yapılan araştırmaların başında Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u ne zaman fethetti konusu gelmektedir.

Sultan Mehmet ‘Boğazkesen’ olarak bilinen Rumeli Hisarı’nın yapılmasını emretti ve isyan hazırlıklarına başladı. 6 Nisan’da başlayan kuşatma  53 gün sürdü. 29 Mayıs 1453’te İstanbul fethedildi. Mehmet, fethin birinci günü öğle vakti şehre girerek Ayasofya’ya giderek namaz kıldı.  İstanbul’un fethinden hemen sonra Sultan Mehmet, Çandarlı Halil Paşa’yı idam ettirdi.

Fatih Sultan Mehmet Ne Zaman Öldü?

Fatih sultan mehmet ne zaman öldü

30 yıl saltanat süren Fatih Sultan Mehmet, 1481’de Anadolu seferi sırasında ordugahta öldü. Ölüm nedeni gut olmakla birlikte zehirlendiği de düşünülmekte ve halen bu konu hakkında net bir bilgiye ulaşılmamaktadır.

Dolayısıyla, Fatih Sultan Mehmet ne zaman öldü sorusuna 1481 yılında öldüğü yanıtını vermek doğru olacaktır.


SONUÇ: Fatih Sultan Mehmet Türk tarihindeki önemli isimlerden biridir. Ölümünün gut hastalığı ile ilgili olduğu bilinse de, zehirlendiğine dair de şüpheler bulunmaktadır.


Fatih Sultan Mehmet’in Eşleri Kimlerdir?

Emine Gülbahar, Gülşah, Hatice, Sitti Mükrime ve Çiçek Hatunlar ile evlilik yaptığı bilinmektedir. Osmanlı Devleti’nin 7. padişahı ve ilk imparatoru olan Fatih Sultan Mehmet, başarıları ve denenmemişi denemesi ile tarihte önemli bir yere sahiptir.

Vlad Dracula Nasıl Öldü – Kazıklı Voyvoda Aynı Kişi mi ve Yaptıkları

Kazıklı Voyvoda Nasıl Öldü – Daha Neler Yaptı, Ne Zaman Öldü, Kimdir?

Ayasofya Parası 1 TL Nereye Satılır, Ayasofya Para Değeri Ne Kadar?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr