Kazıklı Voyvoda nasıl öldü sorusu, düşmanlarını vahşice katleden ve asıl adı Vlad olan bu tarihi karakter hakkında yapılan araştırmaların başında gelmektedir. Pek çok film ve diziye konu olan Kazıklı Voyvoda, günümüzde en çok araştırılan tarihi karakterlerden biri olarak bilinmektedir.

Kazıklı Voyvoda Kimdir?

Kazıklı Voyvoda Kimdir

Pek çok yapıma ilham olan Eflak Prensi Vlad Tepeş, 1456-1462 yılları arasında hüküm sürdüğü bilinen bir tarihi karakterdir. Romanya’nın tarihinde “ulusal kahraman” olarak tanımlanan Vlad Tepeş, cezalandırmak istediği tutsakları bıçaklayarak öldürdüğü için Türkler tarafından “Kazıklı Voyvoda” lakabıyla anılmaktadır 1461’de Osmanlı’ya karşı  isyan başlatan Tepeş’in ordusu, 1462’de Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in seferinde bozgununa uğramış ve şehzadeyi esir düşürmüştür.

Kazıklı Voyvoda kimdir hakkında yapılan araştırmalar tarihin gördüğü en zalim savaşçılardan biri olarak bilinen III. Vlad’ın hayatı pek çok detaya ışık tutmaktadır.

Kazıklı Voyvoda Ne Zaman Öldü?

Kazıklı Voyvoda Ne Zaman Öldü

Osmanlılarca Kazıklı Voyvoda, Eflaklarca Tepeş yani cellat, Macalarca drakula yani şeytan olarak tanınan III. Vlad, Osmanlılar tarafından  rehin alındığında on iki yaşındaydı. Vlad, Edirne Sarayı’nda tutulmuş, burada Şehzade Mehmed yani II. Mehmed ile  Molla Gürani’nin derslerine girmiştir. Kardeşleri Radul ile birlikte Osmanlı sarayında eğitim gören bu iki kardeş, adeta Şehzade Mehmet gibi eğitim görmüşlerdir. İslam inançlarını, matematiği ve mantığı hocaları Molla Gürani’den öğrenmişlerdir. Osmanlı Devleti’nde aldıkları eğitimle güçlü bir komutan haline gelen Vlad’ın başarısından sonra Sultan Fatih, 1456’da onu  Eflak Dükalığı olarak atamıştır. Başlarda her şey yolunda olsa da, zaman içerisinde yaşadığı problemler ve vahşi hareketleri her zaman ilgi çekmiştir.

Ölümü hakkında çok sayıda rivayet olsa da, kabul gören düşünce 1477 yılında kılıçla başı gövdesinden ayrılarak, idam edilerek öldürüldüğüdür. Dolayısıyla, Kazıklı Voyvoda ne zaman öldü sorusuna 1477 yılı cevap olarak verilebilir.


SONUÇ: Kazıklı Voyvoda ya da bilinen adı ile III. Vlad, tarihin en vahşi karakterlerinden biridir. Düşmanlarını vahşi bir şekilde katleden Kazıklı Voyvoda 1477 yılında kılıçla başı kesilerek öldürülmüştür.


Kazıklı Voyvoda Vampir mi?

Bu konu hakkında birçok düşünce bulunsa da, gerçek bir bilgiye ulaşılmamaktadır. Öldürdüğü düşmanlarının kanlarını içtiğine inanılan Kazıklı Voyvoda, günümüzde tarihin gördüğü en akıl almaz karakterlerden biri olarak anılmaktadır.

1899 Ne Anlatıyor – Herkes Bu Diziyi Konuşuyor, Peki Konusu Ne?

Siyah Kelebekler Netflix Gerilim Dizisi: IMBD 7,5

Türkiye’de En Çok İzlenen +29 Netflix Dizileri – Netflix Trend Olan Diziler