Vlad Dracula Nasıl Öldü – Kazıklı Voyvoda Aynı Kişi mi ve Yaptıkları

Vlad Dracula nasıl öldü sorusu, Rise of Empires: Ottoman serisi ile tekrar gündeme gelmiştir. Düşmanlarına işkence edip onları kazığa geçirerek öldürerek tarihe geçen Vlad Dracula hakkında pek çok araştıra yapılmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet Nasıl Öldü – Nasıl Vefat Etti, Yaptığı Fetihler?

Vlad Dracula Kimdir?

Vlad dracula kimdir

Hayatı birçok filme ve romana konu olan Vlad Drakula, Netflix dizisinde yer almasıyla Google’da en çok arananlar listesine girmiştir.

  • Vlad Dracula, 1431 yılında Macaristan’ın Segesşvar bölgesinde doğmuştur.
  • Osmanlılara yenilen Vlad’ın babası oğlunu rehin olarak vermesi ile birlikte Vlad Dracula gençlik yıllarınının büyük bir çoğunluğunu beyliğin diğer şehzadeleriyle birlikte Nif ve Tokat yörelerinde Osmanlıların elinde rehin olarak geçirdi.
  • Ardından İkinci Kosova Savaşı’ndan sonra Eflak’ı Osmanlı desteğiyle yönetmeye çalıştı. Ancak kısa bir süre sonra II. Vladislav’a yenildi ve Boğdan’a sürgüne gitti.
  • Osmanlı kuşatmasına karşı Belgrad’ı savunmak için yola çıkarken, Erdel’in güneyindeki savunmayı güvence altına alması için Vlad’a bir ordu verildi. Bu durumdan yararlanan Vlad, Eflak’a bir sefer düzenledi ve II. Vladislav ve III’ü öldürdü. Vlad adıyla Eflak valisi oldu. 1462 yılına kadar bu görevi sürdüren Vlad Tepeş, düşmanlarını çeşitli şekillerde cezalandırmış ve idam ettirmiştir.
  • Bu yöntemlerden en ünlüsü olan şişleme, ölümünden sonra ona “Kazıklı Voyvoda” (Vlad Ţepeş) adını kazandırmıştır. Ayrıca çarmıha gerilenlerin kanlarını fıçılarda toplayıp şarap gibi içtikleri de rivayet edilir. Bu, Vlad’ın bir vampir olduğu efsanesine yol açar. Hakkındaki tüm iddialar, ölümünün ardından yıllar geçmiş olmasına rağmen halen Vlad Dracula kimdir hakkında yapılan pek çok araştırma olmasını sağlamaktadır.

Vlad Dracula İdam mı Edildi?

Vlad dracula i̇dam mı edildi

1462 yılında III. Vlad’ın ordusunun yenilgisiyle Eflak bir kez daha Osmanlı İmparatorluğu’na bağlandı. Vlad, Macaristan’da bir beylik olan Erdel’e kaçtı ve Macar kralı Matthias Corvinus’tan yardım istedi. Ancak Eflak’taki yeni Osmanlı İmparatorluğu’nu tanıyan Macaristan, yardım talebini kabul etmedi. Bunun üstüne 1462’de Vlad Matthias Corvinus’un emriyle yakalandı ve Budin’e götürüldü.

  • İlk kez hapsedilen Vlad, daha sonra kral ve ailesiyle iyi ilişkiler kurdu. 1474’te sürgün sona erdi. Bu günden itibaren Eflak’ı geri almayı planlayan Vlad Dracula, 1476’da kuzeni Stefan Cel Mare (Büyük Stefan) ile Eflak’a döndü ve vali ilan edildi.
  • Aynı yıl 300 askeriyle yine Osmanlı ordusuna yenildi. Suikast ile öldürülen III. Vlad’ın öldürüldüğünü kanıtlamak için kesilen kafası İstanbul’a Sultan Mehmet’e gönderildi. Dolayısıyla, Vlad Dracula idam mı edildi sorusuna, kılıçla başı gövdesinden ayrılmak üsreti ile idam edildiği yanıtı verilmektedir. Buna rağmen Romanya halkı onu bir kahraman olarak görmeye devam etmiştir.

SONUÇ: Düşmanlarına ettiği işkenceler ile pek çok filme konu olan Vlad Dracula, kafası kesilerek idam edilmiş ve kesilen kafası İstanbul’a gönderilmiştir. Vlad Dracula tarihte en çok araştırılan isimlerden biri olarak bilinmetkedir.


III. Vlad ve Kazıklı Voyvoda Aynı Kişi mi?

Kazıklı Voyvoda, III. Vlad’ın lakaplarından biridir. Dracula Untold, Vlad Tepes, Drakula İstanbul’da gibi pek çok filme konu olmuştur.

Türkiye’de En Çok İzlenen +29 Netflix Dizileri – Netflix Trend Olan Diziler

The Walking Dead 9, 10, 11. Sezon Nasıl Nereden İzlenir

İzlemeye Doyamayacağınız Netflix Haftalık Diziler

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr