Genç Osman Kimdir – Kaç Yaşında ve Nasıl Öldürdü

Genç Osman kimdir hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Genç Osman destanı, Genç Osman nasıl öldü ve Genç Osman’ı kim öldürdü işte detaylar.

Genç Osman Osmanlı Devleti’nde önemli kişilerden biridir. Hayatı ve nasıl öldürüldüğü birçok kişi tarafından merak edilir. Genç Osman 16. Padişahlardan biridir. Babası I. Ahmed’in ölmesiyle 14 yaşındayken tahta geçmesiyle bilinir. Birçok konuda değişiklik yapmak istemiştir fakat yaşından dolayı çoğu değişikliğe izin verilmemiştir. Yenilikçi bir padişah olarak da bilinmektedir. Doğu ve batı dillerine oldukça hakim olan Genç Osman hakkında bilinmesi gereken en önemli konuları yazımızda detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kendisinin planlarını uygulayacak bir sadrazamı yoktu. Birçok yeniliği halk tarafından kabul edilmedi.  Genç Osman tarihte görülmeyen olaylardan birini yaşayarak öldürülmüştür çeşitli hakaretlere ve cinsel saldırılara maruz kalarak yeniçeriler tarafından boğularak öldürülmüştür. Davut Paşa tarafından yeniçeriler azmettirilmiştir. Tarihteki kara leke olarak bilinir.

1.Abdülhamid Nasıl Öldü

Genç Osman Destanı

Genç Osman tahta küçük yaşta çıkmıştır. Genç Osman Destanı genellikle II. Osman ile karıştırılsa da ikisi de farklıdır. Genç Osman destanını birçok kişi merak etmektedir. Savaşların ardından ozanların zaferlere yönelik şiirler söylendiği bilinir. Genç Osman Destanı da bu amaçla yazılmıştır. Bağdat Seferi sonrasında ele alınan bu destanı birçok ozan tarafından yazılmıştır. En çok bilinen ise Kul Mustafa tarafından yazılan destandır. Bu destan türkü haline bile getirilmiştir.

Aksaray’da doğan bu yiğidin ismi Osman’dır. Genç Osman Destanı Bağdat savaşında Osman adlı gencin büyük kahramanlık gösterdiğini konu alır. Kaleden aldığı bir ok ile Dicle’ye düşerek ölmesinin anlatıldığı bir destandır. Sultan Murat, Genç Osman’ın ölmesinden sonra şu sözleri dile getirildiği söylenir. “Keşke Bağdat kalesini fethetmeseydim de Genç Osman ölmeseydi”.

Genç Osman Nasıl Öldü
Genç Osman Nasıl Öldü

Genç Osman Nasıl Öldü

Yedikule Zindanlarında öldürülen Genç Osman hakkında en çok merak edilen konulardan birisi ise Genç Osman’ın öldürülmesidir. Genç Osman I. Ahmet’in ölmesiyle genç yaşta tahta çıkmıştır. 14 yaşında yiğit bir adam olarak görülmektedir. Savaşlarda yeniçerilerin laf dinlemedikleri için Genç Osman “ben bu orduyu kaldıracağım” dediği söylenir. Bu lafından sonra yeniçeriler ayağa kalktı. Birkaç hatasından dolayı da dikkat çeken Genç Osman yeniçeriler tarafından öldürülmüştür. Yeniçerileri isyana sürükleyen kişi de Davut Paşa’dır.

Yeniçeriler Genç Osman’ı sarayından alarak bir eşeğe bindirilerek, hakaretlerle Yedikule zindanlarına götürülmüştür. Aç ve susuz bir şekilde bekletilmiştir. Bekletildikten sonra 18 yaşında Genç Osman’ın boynuna bir ip doladıktan sonra boğarak öldürülmüştür.

Genç Osman'ın intikamı
Genç Osman’ın intikamı

Genç Osman’ı kim öldürdü

Genç Osman küçük yaşta tahta çıkmasına rağmen oldukça cesur bir padişahtı. Birçok yenilik yapmak isteyen bu padişah sözlerini direk olarak söylemekten asla çekinmezdi.  Genç Osman tahta geçtikten sonra birçok hata ile çevresine düşman toplamıştır. Damat Halil Paşa’nın görevinden alınması, Şehzade Mehmet’i idam ettirmesi ve ordu toplamak için gizlice hacca gideceği duyulunca yeniçeriler isyan başlatarak Genç Osman’ı sarayından almış ve Yedikule Zindanlarında boğarak öldürmüştür.  

  • Tek isteği yenilik getirmek olan Genç Osman 18 yaşında Davut Paşanın azmettirmesiyle yeniçeriler tarafından kötü bir şekilde öldürülmüştür.

Genç Osman’ın intikamı

Tarihte çok az rastlanan olaylardan bir tanesi Genç Osman’ın ölümüdür. Hakaretler ve tacizlere uğrayan Genç Osman boğularak öldürülmüştü. Halkın istekleriyle uyuşmayan yönetim anlayışı benimseyen Genç Osman birçok düşman toplamıştır.

Yeniçeriler birçok eziyetle padişahı öldürmesinden sonra yeniçerilerin adı padişah katili olarak çıkmıştır. İstanbul’da karmaşa asla dinmedi. Yeniçeriler olayı aleyhlerine çevirmek için padişaha giderek Genç Osman’ının katilini istediler. Yeniçerileri ayaklandıran ve Genç Osman’ın ölümünde rol oynayan Davut Paşa ve adamlarının katledilmesine izin verildi. Yeniçerilerin önde gelenleri padişahtan izin alarak Yedikule’de Genç Osman’ın öldürüldüğü yerde Davut Paşa boğularak öldürüldü.

Irzına geçilen Osmanlı padişahı efsanesi
Irzına geçilen Osmanlı padişahı efsanesi

Irzına geçilen Osmanlı padişahı efsanesi

Genç Osman birçok yeniliği getirmek istese de buna izin verilmemiştir. Yeniçeriler tarafından katledilen bir padişah olarak görülen Genç Osman birçok hakarete ve tacize maruz kalmıştır. Genç Osman sarayından alındığı gece eşek üstüne bindirilerek hakaretlerle Yedikule Zindanına götürülmüştür. Boğularak öldürmeden önce de ırzına geçilmiştir. Genç Osman tarihteki en hüzünlü ve en korkunç ölüm ile baş başa kalan padişahlardan biridir. Tarihimizdeki kara bir leke olarak görülmüştür. Genç Osman yiğit, mert ve cesur padişahlardan biridir.

Yeniçeriler Tarafından Öldürülen Padişahlar

Yeniçeriler Osmanlı Devleti’nde en önemli unsurlardan biriydi. Her padişah güzel ve şanlı bir ölümü hak etmiştir. Osmanlı Devleti’ni yöneten 622 sene boyunca ayakta tutan 36 tane padişahların bazıları haksız yere öldürülmüştür. Padişahlar birçok farklı sebeplerden dolayı ölmüşlerdir. Sizler için yeniçeriler tarafından öldürülen padişahları derledik.

  • İsyan sonrasında vahşice öldürülen ilk padişah İkinci Osman’dır. Yeniçeriler tarafından kısaca vahşice öldürülmüştür. Yeniçerilerin öldürdüğü padişah olarak İkinci Osman bilinmektedir.
  • Sultan İbrahim bir diğer öldürtülen padişahlar arasındadır. Boğularak öldürülmüştür.
  • Sultan Üçüncü Selim Kabakçı İsyanı ile tahttan indirilmiştir sarayda hapsedilen padişah öldürülmüştür.

Barbaros Hayrettin Paşa Nasıl Öldü

Ertuğrul Gazi Oğlu Gündüz Bey Nasıl Öldü

Tarih En Kolay Nasıl Öğrenilir

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

googlehaberler