Göktaşı Fiyatları 2022 – Göktaşı çeşitleri ve Fiyatları

Göktaşı fiyatları 2022 yılında göktaşının ne kadar saf olduğuna bağlı olarak değişiyor. Göktaşının sağlığına bağlı olarak gramı için 500 TL’den başlayan fiyatlar ile satış yapmak mümkün. 3 çeşit temel göktaşı bulunmaktadır. Demir nikel alaşımlı olan göktaşları en pahalı olanlar arasında yer almaktadır. Demir nikel alaşımlı göktaşlarının mıknatısı çektiğini görebilirsiniz.

Göktaşı fiyatları üzerinde etkili olan başlıca faktör göktaşının ne kadar göktaşı olduğudur. Karışımlı olan göktaşlarının değeri demir nikel alaşımından oluşanlara oranla daha düşük. Göktaşı fiyatlarını bir hayli merak konusu kılan başlıca faktör ise insanların sürekli buldukları taşları göktaşı zannetmeleridir.  

Göktaşı Nasıl Anlaşılır?

Göktaşı olup olmadığını anlamak için göktaşının özellikleri incelenmelidir. Göktaşlarının genellikle laboratuvarlarda test edilerek değeri ölçülür. Göktaşları üzerinde oyuklar bulunmaz. Tarla ya da benzeri alanlarda göktaşı bulduğunu düşünen kişilerin öncelikle bu taşın göktaşı olduğunu tescillettirmeleri gerekir.

Bir taşın göktaşı olup olmadığını anlamak için laboratuvara götürülmesi şarttır. Göktaşının cinsine bağlı olarak içerisinde barındırdığı karışım da farklılaşmaktadır. Temelde bulunan 3 çeşit göktaşı arasında en değerli olanları demir nikel alaşımlı olanlardır. Bir taşın göktaşı olup olmadığını anlamak için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

  • Göktaşlarının dışında genellikle hızlı bir düşüşten kaynaklanan siyah bir katman mevcuttur. Bu katman füzyon kabuğudur.
  • Göktaşlarının yüzeylerinde delikler olmaz.
  • Göktaşları kendisi ile aynı büyüklükteki taşlara oranla daha ağırdır.
  • Göktaşları simsiyah ve parlak bir görüntüye sahip değildir.
  • Göktaşları mıknatıs ile etkileşime girer. (demir nikel oranı arttıkça mıknatısı çekme oranı da artar.)
  • Göktaşı dünya üzerinde kaldığı süreye göre dış kabuğu oksitlenerek rengi açılabilir ve normal taşlara benzer bir görüntüye sahip olabilir.
Göktaşı Çeşitleri ve Fiyatları

Göktaşı Çeşitleri ve Fiyatları

Göktaşlarının çeşitlenmesinde içerisinde barındırdıkları alaşımlar rol oynamaktadır. Göktaşı çeşitleri 3 ana kategoride bulunmaktadır. Bilinen göktaşı çeşitleri;

  • Demirli göktaşları,
  • Taşsı demirli göktaşları,
  • Taşsı göktaşları.

Fiyatları en yüksek olan göktaşı çeşitleri demirli göktaşlarıdır. Göktaşının içerisine ne kadar fazla taş karışırsa değeri o kadar düşer. Laboratuvarda incelenen göktaşları arasında en az bulunan göktaşı da demirli göktaşıdır. Demir nikel alaşımından oluşan bu göktaşının Dünya’ya düşen en saf göktaşı olduğunu da söylemek gerekir.

Göktaşı çeşitleri arasında tam olarak gözle analiz yapmak mümkün değildir. Göktaşının içerisindeki demir nikel oranına göre saflığı değiştiğinden satarken önemli bir husus olduğunu da dile getirelim. Göktaşının raporuna bağlı olarak satış fiyatı da çeşitlenmektedir.

81 Kilo Göktaşı Fiyatı

81 kilo göktaşının fiyatı 8.100.000 USD civarında satılıyor. Yaklaşık gram başına 100 dolar kazanç getiren göktaşlarının raporlarına göre fiyatları belirleniyor. Raporunda göktaşı olduğu kesin tespit edilen taşların fiyatları daha yüksek.

81 kiloluk bir göktaşı büyük ihtimalle yaklaşık 30 cm genişlik ve 40 cm büyüklüğünde olacaktır. Göktaşının boyutları küçük olmasına rağmen kendisine benzer taşlardan yaklaşık 3 kat daha büyük olduğu bilinir. Göktaşı arayıcılarının da baktığı ilk husus göktaşının ağırlığı ve mıknatısı çekip çekmemesidir.

Göktaşı Satın Alan Firmalar

Göktaşı satın alan firmalar göktaşlarını laboratuvarlarından alınan raporlar ile birlikte satın alınır. Laboratuvar raporunda taş içerisinde ne kadar demir nikel alaşımı ve mineral olduğunu ortaya koyar. Göktaşı satın alırken fiyatlandırma da bu hususlara göre yapılır.

Siyah Göktaşı Fiyatları

Siyah Göktaşı Fiyatları

Siyah göktaşı fiyatları için renk unsuru bir belirleyici değildir. Göktaşı ne kadar siyahsa dünyaya düşme zamanı o kadar yakın demektir. Göktaşı atmosferden geçerek dünyaya düşerken bir ısınmaya bağlı olarak değişme uğrar. Göktaşının dış kabuğunda bir füzyon kabuğu oluşur. Oluşan bu füzyon kabuğu beraberinde siyah bir renk oluşturur. 

Göktaşının siyah olması dünyaya düşme zamanının yakın olduğunu gösterir. Çünkü zamanla göktaşlarının dünyada kaldıkça dış katmanında bulunan füzyon kabuğu siyah rengini oksitlenerek kaybeder. Dış kabuğun paslanması sonucu göktaşının siyah rengini kaybetmesi onun değerini düşürmez. Önemli olan göktaşının içerisindeki demir nikel alaşımının saflığıdır.

1 Kilo Göktaşı Fiyatı

1 kilo göktaşı fiyatı ortalama 100.000 dolar civarındadır. Göktaşının niteliğine bağlı olarak gramının 100 dolar gibi büyük fiyatlara satıldığı biliniyor. Göktaşının satışı ise en çok açık arttırmalarda olmaktadır.

Açık arttırmaya koyulan bir göktaşının 2018 yılında 6 kiloya yakın olduğu ve 600.500 USD fiyatına satıldığı bilinmektedir. Göktaşının fiyatını belirleyen unsurlar düşünüldüğünde en çok kazanç getiren göktaşı ise demir nikel alaşımlı göktaşı oldu.

1 Gram Göktaşı Fiyatı

1 gram göktaşı fiyatları 100 dolar civarındadır. Göktaşının fiyatı içerisinde barındırdığı demir nikel oranının miktarına göre değişir.

Taşsı göktaşları daha çok ayın yüzeyinden koparak gelen göktaşlarında görülür. Uzayda sürüklenen bir göktaşının dünyaya düşmesi ile bulunan göktaşları ise demir nikel yönünden daha zengin olabilmektedir.  1 gram göktaşının satış fiyatını kendiniz belirleyebilir, müşteri ararken fiyatlandırma yapabilir ya da açık arttırma benzeri müzayedelerde satılması için alt fiyat belirleyerek satışa sunabilirsiniz.

Göktaşı Alıcıları – Göktaşı Satmak İstiyorum

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu