Güneş Yanığı İçin Etkili Çözümler – 3. ve 1. Derece

Güneş yanığı için etkili çözümler ve 1. derece güneş yanığına ne iyi gelir, detayları sizlerle paylaşıyoruz. Yüzdeki güneş yanığı kızarıklığı nasıl geçer, birlikte inceleyelim.

Güneş yanığı özellikle yakıcı güneşlerin olduğu zamanlarda tehlikeli bir durum alabilir. Kişilerin vücut ya da yüzlerinde yanığa sebep olabilir. Güneş yanığı için etkili çözümler konusunda, pek çok çözüm bulunur.

Öncelikle hem yazın hem kışın sıklıkla güneş kremi kullanmak doğru olur. Yanık oluştuktan sonra da evde uygulamak için belirli çözümler bulunur. Bitkisel ve evdeki bulunan malzemeler sayesinde kısa sürede yanığın geçmesi mümkündür.

Yüzdeki güneş yanığı kızarıklığı Nasıl Geçer

Yüzdeki güneş yanığı kızarıklığı nasıl geçer, sorusuna göre, yüze sık sık nemlendirici kullanmak gerekir. Nemlendirici yüzdeki iltihabı ve acıyı hafifletir. Ayrıca sık sık soğuk duş almak da bu konuda etkilidir.

Argan yağı da bu konuda etkilidir. Yüzün yanık olan kısmına hafif hafif belirli dozda sürülür. Böylece zamanla yüzdeki Güneş yanığı izi gidecektir. Ayrıca kantaron yağı da bu konuda etkili olacaktır. Nemlendirici ile de bakım yapıldığı zaman yüz en kısa sürede hafifler.

Aşırı Derecede Güneş Yanığına Ne İyi Gelir

Aşırı derecede güneş yanığına ne iyi gelir sorusunda pek çok seçenek bulunuyor.

Öncelikle tamamen soğuk su ile ıslanmış bir bezle beraber, yanık olan yerler kompres yapılır. Fakat bu esnada bastırmamak gerekir. Ayrıca sık sık basıncı yüksek olmayacak şekilde soğuk duş almak da etkili olur.

1. Derece güneş yanığına ne iyi gelir

1. Derece güneş yanığına ne iyi gelir

1. Derece güneş yanığına ne iyi gelir, güneş yanığı için uygulanabilecek pek çok doğal yöntemde tedavi seçenekleri arasında kullanılabilir.

 • Bitkisel özlü ürünler güneş yanığının tedavi sürecinde etkili olur. Bu konuda papatya özü ve Aloe Vera özü etkili olacaktır. Evde bulunan Aloe Vera bitkisinin iç jel kısmı çıkarılır. Daha sonra yanık olan kısma sürülür. Böylece yanık olan kısımdaki iltihaplar giderilir. Yanıklar hafifler. Acısı diner. Aloe Vera yanık ve cilde nem verme konusunda ciddi bir olumlu etki yapar. Bu yüzden evde Aloe Vera bitkisi ya da jeli bulundurmak gerekir.
 • Yanık oluştuğu zaman ilk olarak soğuk duş almak daha hafifletici olacaktır. Böylece güneş yanığı acısı daha da hafifler.
 • Temiz bir pamuk yardımı ile yanığın üzerine sürebileceğiniz bir diğer karışım ise bir bardak su ile bir tatlı kaşığı elma sirkesi karışımıdır. Hem ağrıları hafifletme de çok etkilidir.
 • Çok fazla güneşte kalmış ve yanık oluşan bir cilde halis zeytinyağı sürmekte iyi gelecektir.
 • Güneş yanığı deyince evde yapılacak ilk işlemlerden biride yanık üzerine yoğurt sürmektir.

3. Derece güneş yanığı

3. Derece güneş yanığı

3. Derece güneş yanığı, cildin en derin katmanlarını etkileyen en ciddi güneş yanığı türüdür. Bu tür yanıklar, ciltte kabarcık ve kabuklanma ile birlikte şiddetli ağrıya neden olur. 3. derece güneş yanığı, genellikle güneş altında uzun süre kalan ve güneş koruyucu kullanmayan kişilerde görülür.

 1. derece güneş yanığı belirtileri şunlardır:
 • Ciltte kabarcık ve kabuklanma
 • Şiddetli ağrı
 • Kızarıklık
 • Şişlik
 • Yanma hissi
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 1. derece güneş yanığı olan kişiler, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Bu tür yanıklar, enfeksiyon riski taşır ve uygun şekilde tedavi edilmezse kalıcı hasara neden olabilir.
 2. derece güneş yanığı tedavisi, yanıkların şiddetine ve kapsamına bağlı olarak değişebilir. Hafif vakalarda, soğuk kompres, ağrı kesici ve nemlendirici kremler kullanılabilir. Daha şiddetli vakalarda, cerrahi müdahale gerekebilir.
 3. derece güneş yanığını önlemek için aşağıdaki önlemler alınabilir:
 • Güneş altında uzun süre kalmamak
 • Güneş koruyucu kullanmak
 • Güneşe çıkmadan önce şapka, güneş gözlüğü ve koruyucu giysiler giymek
 1. derece güneş yanığı, ciddi bir sağlık sorunudur. Bu tür yanığı olan kişiler, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.
 2. derece güneş yanığının komplikasyonları şunlardır:
 • Enfeksiyon
 • Yara izi
 • Cilt kanseri
 1. derece güneş yanığı geçiren kişiler, aşağıdaki önlemleri alarak komplikasyon riskini azaltabilir:
 • Yanıkları temiz ve kuru tutmak
 • Doktorun önerdiği ilaçları kullanmak
 • Yanıkların iyileşmesini hızlandırmak için nemlendirici kremler kullanmak
 • Güneş altından kaçınmak

Daha fazla ilgili içerik;


Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer

Güneş yanığı kaç günde geçer sorusu, genelde yanığın durumuna göre değişir. Fakat normal boyutta ya da biraz fazla şekilde yanmış bir bölge 5 ya da 10 gün içinde yavaş yavaş geçer. İleri düzeyde olan yanıklar daha uzun sürede iyileşir.

Ayrıca bitkisel şekilde yapılan müdahaleler sayesinde beş günden de kısa sürede yanık iyileşir. Evdeki bitkisel çözümler sayesinde kısa sürede bu yanıklardan kurtulmak mümkündür.

Gerekli müdahale erken yapıldığı sürece kısa sürede yanıklar tamamen geçer.

Kantaron Yağı Güneş Yanığına İyi Gelir mi

Kantaron yağı güneş yanığına iyi gelir mi sorusu özellikle son yıllarda çok merak edilen bir sorudur.

Kantaron yağı, izleri geçirmesi ile bilinir. Bu yüzden de güneş yanığı konusunda, oldukça başarılıdır. Özellikle yeni oluşmuş güneş yanıklarında çok hızlı bir etkisi bulunur.

Aktarlardan kolaylıkla kantaron yağı bulunabilir. Ayrıca kantaron bitkisi de bulunuyor. Genel olarak kantaron, her türlü izlere iyi gelen bir üründür.

Kantaron yağı alırken bazı noktalara dikkat edilir. Tamamen bitkisel olması oldukça önemlidir. Bunun için güvenilir bir aktardan alınması gerekir. Böylece kısa sürede yanık izleri tamamen geçer.

Güneş yanığına güneş kremi sürülür mü
Güneş yanığına güneş kremi sürülür mü

Güneş Yanığına Güneş Kremi Sürülür mü

Güneş yanığına Güneş kremi sürülür mü sorusu, pek çok kişinin bilmek istediği bir konudur. Güneş yanığına hafifledikten sonra güneş kremi sürülür. Fakat önemli olan yanık oluşmadan önce sürülmesidir. Böylelikle güneş yanığına engel olunur.

Güneş kreminde en azından 50 faktör etkiye sahip bir güneş kremi sürmek gerekir. Hem kışın hem de yazın güneş kremi kullanımına özen göstermek gerekir.

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥