Günlük Yemek Ücreti 2023 Resmi Gazete (Yemek Bedeli İstisnası)

Personele verilen yemek bedeli muhasebeleştirilmesi ve işçinin yol ve yemek ücreti yargıtay kararı belli oldu.

Ülkemizde çalışan milyonlarca kişinin heyecanla beklediği haber Resmi Gazeteden gelmiştir. Resmi Gazete tarafından açıklanan günlük yemek ve yol ücretleri birçok kişiyi sevindirdi. 2023 yılında yemek ve yol ücretlerinin ne kadar olduğunu merak ediyorsanız sizler için yazımızda ele aldık. Hadi gelin bakalım.

  • Resmi Gazete tarafından açıklanan bilgilere göre günlük yemek ücretleri 51 TL olurken yol ücretleri 25,5 TL olarak belirlenmiştir.

Yemek ücretleri 34 TL iken açıklanan yeni kararla bu tutara %79 oranında zam gelmiştir. Kısaca haftanın 5 günü çalışan bir kişinin yemek ücreti olarak ayda 1.020 TL alması gerekmektedir.

MultiNet Günlük Yemek Bedeli 2023

Çalışanların yemek ihtiyaçlarının karşılanması için işverenler tarafından para yüklenen karta Multinet ismi verilmektedir. MultiNet kartlar sadece anlaşmalı olan yerlerde geçerli olduğu gibi sadece kartınızda olan bakiyeyi kullanabilirsiniz. MultiNet kartına sahip olan bir kişi 2023 yılında yemek bedelinin ne kadar olduğunu merak etmektedir.

  • MultiNet günlük yemek bedeli 51 TL olarak belirlenmiştir. Haftada altı gün çalışan bir kişinin aylık olarak alacağı yemek ücreti 1.200 TL seviyelerindedir.

Asgari Ücret Yol Yemek Hesaplama 2023

Temmuz ayıyla birlikte asgari ücrete belirli oranda zam yapılmıştır. Asgari ücrete zam yapılamasının ardından birçok kişi yemek ve yol hesaplaması yapmaya başladı. Yemek ve yol ücretlerinin zamlanmasıyla birlikte hesaplamalarda nasıl değişiklik meydana geliyorlar bir bakalım.

Asgari ücrete yapılan son zamla birlikte 5.500 TL olarak belirlenmiştir. Yemek ücretleri ise günlük 51 TL olurken yol ücretleri günlük olarak 25.5 TL olarak belirlenmiştir. Örnek olarak çalışan bir kişinin haftanın 5 günü işe gittiğini ve asgari ücret aldığını hesaplayayım. Resmi Gazetede açıklanan yemek ücreti ve yol ücretleri çıkartıldığı zaman elinize kalan net maaş 3.970 TL olmaktadır. Yol ve yemek için harcanan aylık tutar 1.530 TL olmaktadır.

Asgari ücret zammından sonra yol ve yemek ücretlerindeki artışları nasıl buldunuz? Yorumlarda fikirlerinizi ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Amerika Asgari Ücret

İsviçre Asgari Ücret

Polonya Asgari Ücret

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥