Harçlık avans nasıl kullanılır ve harçlık avans nasıl açılır, detayları sizlerle paylaşıyoruz. Ziraat harçlık avans çekme ve harçlık avans geri ödenir mı, birlikte inceleyelim.

Harçlık avans kullanılışı itibari ile KYK ödemesi alan öğrencilerin ödeme aldıkları vadesiz hesaplarında bakiye kalmaması halinde gelecek ayki ödemelerinden avans almalarını sağlayan bir sistemdir. Harçlık avansın kullanılabilmesi için vadesiz hesapta para bulunmaması gerekir.

Vadesiz hesapta para bulunmaması ile birlikte doğrudan ve hızlı bir şekilde harçlık avans özelliğini aktif hale getirebilir ve gelecek ay KYK tarafından yatırılacak olan ödemeden avans alınabilir. Yazımızın devamında harçlık avans kullanım alanları, harçlık avans özelliğinin nasıl açıldığı ve nasıl kapandığına dair merak edilenleri inceleyebilirsiniz.

Harçlık Avans Tahsilatı Nedir

Harçlık avans tahsilatı, öğrencinin KYK ödemesi aldığı vadesiz TL hesabından avans olarak harcadığı tutarın yatırılacak olan ilk KYK ödemesinden düşülmesi işlemidir. Avans alınan kadar bakiyenin yatırılan KYK ödemesinden otomatik olarak çekildiği bilinmektedir.

Öğrencinin aldığı harçlık avansı için ödeme sorumluluğu bulunmamaktadır. KYK ödemesi yatırılır yatırılmaz doğrudan alınan harçlık avans miktarı hesaptan düşülür. Böylece öğrenci gelecek ödemesinden aldığı avansını tekrar bankaya iade etmiş olur.

Harçlık avans tahsilatı işlemleri oldukça pratik ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak bunun için öncelikle harçlık avans özelliğinin açılması gerekir. Harçlık avans özelliği açık olan öğrenciler Ziraat Bankası ATM’lerinden KYK ödemelerinin yattığı vadesiz TL hesabında bakiye olmasa dahi avans olarak harçlık alabilmektedir.

Harçlık Avans Nerelerde Kullanılır

Harçlık avans öğrencinin istediği her yerde kullanabildiği bir para çekme özelliğidir. Gelecek ay yatırılacak olan KYK ödemesinden avans almaya yönelik olarak faaliyet gösteren harçlık avans sistemi ile hızlı ve kolay bir şeklide vadesiz hesaptan avans para alınabilmektedir.

Harçlık avans nakit olarak çekilir. Çekilmesinden sonra ise kullanılacağı yerler tamamen avans sahibinin kontrolündedir.

Harçlık Avans Nasıl Aktif Edilir

Harçlık avans aktif edilmesi işlemi mobil bankacılık, internet bankacılığı, müşteri hizmetleri ya da Ziraat Bankası şubelerinden faydalanabilirsiniz. Harçlık avans özelliğinin açılması işlemi için müşteri hizmetlerine talepte bulunmanız halinde 24 saat içerisinde harçlık avans özelliği aktif olacaktır. Harçlık avans özelliğini açmak için kullanabileceğiniz kanallar;

  • Ziraat Bankası müşteri hizmetleri iletişim numarası; 0850 220 00 00
  • Ziraat Bankası şubeleri.
  • Ziraat Bankası internet bankacılığı.
  • Ziraat Bankası mobil bankacılık.

Ziraat bankası mobil bankacılık üzerinden harçlık avansı aktif etmek için öncelikle hesabınıza giriş yapmalı ve ardından da KYK ödemenizin yapıldığı vadesiz hesabınızın ayarlarına gitmelisiniz. Hesap ayarları bölümünde yer alan harçlık avans özelliğini açarak kısa bir süre sonra aktif olan harçlık avans özelliğini kullanabilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;


Harçlık Avans Nasıl Çekilir

Harçlık Avans Nasıl Çekilir

Harçlık avans çekilmesi için öncelikle harçlık avans özelliğinin aktif edilmesi gerekir. Aktif olan harçlık avans özelliği ile birlikte hesabınızda para olmasa dahi avans olarak önümüzdeki ay alacağınız harçlığınızdan bakiye çekebilirsiniz.

Harçlık avans çekmek için kartınızı ilgili bankanın ATM’sine takmalısınız. Ardından harçlık avans özelliği aktif ise hesabınızda bakiye bulunmaması halinde harçlık avans çek seçeneğini göreceksiniz. Tıklayarak ne kadar bakiye çekmek istediğinizi yazın.

Harçlık avans çekme işlemini tamamladıktan sonra kartınızı alabilir ve harçlık avansınızı kullanabilirsiniz.

Harçlık Avans Nasıl Kapatılır

Harçlık avans kapatma işlemi bu özelliğin ilgili bankanın mobil uygulaması ya da internet bankacılığı üzerinden yapılır. Harçlık avans bir özelliktir. Ayrıca bir hesap değildir.

KYK ödemesi alan öğrencinin harçlığının bir kısmını avans olarak önden alabilmesini sağlar. KYK ödemesi yapıldığında ise avans alınan harçlık yapılan KYK ödemesinden düşülür.

Harçlık avans özelliğinin kapatılması işlemi doğrudan mobil uygulama ya da internet bankacılığı üzerinden hesap ayarları bölümünden kapatılabilir. Bunun için kendiniz işlem yapabilirsiniz. Harçlık avans özelliğinin kapatılması için ilgili bankanın müşteri hizmetleri kanalından da faydalanabilirsiniz.

Harçlık Avans Nasıl Ödenir

Harçlık avans ödemeleri doğrudan yatırılan KYK burs ya da kredi ödemelerinden düşülür. Bir örnek ile açıklamak gerekirse KYK ödemelerinizin yattığı hesabınızda harçlık avans özelliği açık olmalıdır. Ardından hesabınızda güncel olarak bakiye bulunmamasına rağmen harçlık avans aracılığı ile para çekmiş olmalısınız.

Çektiğiniz para için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Sizden tahsil edilmesi gereken miktar gelecek ay yatırılacak olan KYK ödemesinden düşülecektir. KYK ödemeniz hesabınıza yattığında elinize geçen tutar önceki ay avans aldığınız harçlığınız kadar eksik olacaktır. Böylece ödeme işlemi kendiliğinden yapılmış olacaktır.