Harçlık avans nerelerde kullanılır ve harçlık avans ne kadar, detayları sizlerle paylaşıyoruz. Harçlık avans kullanamıyorum sorun çözümünü birlikte inceleyelim.

Harçlık avans kullanım alanları itibari ile doğrudan bankadan çekilmesi mümkün değildir. Harçlık avans KYK’den burs ya da öğrenim kredisi alan kişiler gelecek ayki KYK burs ya da öğrenim kredilerinden harçlık avans alabilmektedir.

Harçlık avans aslında eksi bakiye oluşması durumudur. Gelecek ayki KYK ödemesinden kesilen bir kullanım tutarıdır. Yani bu ay harçlık avans aldığınızda gelecek ayki ödemenizden kesmiş olacaksınız. Harçlık avans kullanımı hakkında merak edilenler ve çok daha fazlasını yazımızda inceleyebilirsiniz.

Harçlık avans limiti1250 TL
Harçlık avans borcu nasıl ödenirGeri ödemesiz.
Harçlık Avans

Harçlık Avans Markette Kullanır Mı

Harçlık avans marketlerde kullanılabilir. Haçlık avans belirli bir limit ile kullanılabilmektedir. Harçlık avans kullanımının doğrudan bankadan para çekmek ile kullanılması mümkün değildir. Harçlık avansların kullanılması için doğrudan doğruya alışverişte kullanılması gerekir.

Harçlık avans marketlerde, giyim alışverişlerinde ve kırtasiye benzeri yerlerde kullanılabilmektedir. Bu nedenle harçlık avans kullanırken harçlık avans limitini aşmadığınız sürece harcama yapmak mümkündür.


Daha fazla ilgili içerik;


Harçlık Avans Başka Hesaba Aktarılır Mı

Harçlık Avans Başka Hesaba Aktarılır Mı

Harçlık avans başka hesaba aktarılamaz. Harçlık avans aktarılabilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Teknik olarak harçlık avans bakiyesi hesabınızda bulunmadığından bu paranın doğrudan bankadan çekilmesi ya da başka bir hesaba aktarılması da mümkün değildir.

Harçlık avans limiti 1250 TL’dir. Faizsiz bir şekilde öğrencilere kullanım imkanı sunulan harçlık avans KYK ödemesi alan öğrenciler için kullanılabilmektedir. Harçlık avansı aktif hale getirmek için;

 • Zriaat genç bankkart sahibi olmanız gerekir.
 • Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak kart harçlık avans limiti açılmasını talep etmelisiniz. Ya da harçlık avans için doğrudan Ziraat Bankasının şubelerine gidebilirsiniz.
 • Banka şubelerine başvurmak yolu ile harçlık avansı aktif hale getirmek için yanınızda kimliğiniz bulunduğundan emin olun.
 • Harçlık avans başvurusu yaptıktan sonra 3 iş günü içerisinde başvuru sonuçlanmaktadır.
 • Başvurunuz olumlu değerlendirildiğinde harçlık avans kullanmaya başlayabilirsiniz.

Harçlık avans kullanabilmek için KYK ödemesinin yattığı vadesiz hesapta para kalmamış olması gerekir. Hesapta bulunan bakiye bittiğinde harçlık avans devreye girer. Harçlık avansın kullanımı sırasında tüm sorumluluk yine öğrencinin kendisine aittir.

Harçlık avans sistemini kapatmak için yine aynı şekilde bankanın müşteri hizmetlerini aramalı ya da şubeye giderek dilekçe vermelisiniz.

2 Comments

 1. Harçlık avansı nasıl açabilirim. Açmak için herhangi bir yeri aramam gerekiyor mu yoksa otomatik olarak kullanabilir miyim

 2. Harçlık Avans’ı kullanabileceğiniz yerler şunlardır:

  Marketler
  Mağazalar
  Restoranlar
  İnternet alışverişi

  Harçlık Avans’ı kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şunlardır:

  Harçlık Avans’tan yaptığınız harcamalar, KYK burs/öğrenim kredinizden otomatik olarak tahsil edilir.
  Harçlık Avans’tan yaptığınız harcamaların toplam tutarı, aylık limitinizi aşmamalıdır.
  Harçlık Avans’ı, ödeme gücünüzün üzerinde harcamak için kullanmamalısınız.

Leave A Reply